George_o/c

HWBOT Country Cup 2012: Overclockers, συσπειρωθείτε!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=HWBOT Country Cup 2012: Overclockers, συσπειρωθείτε!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354de39d99937d8.jpg[/NEWS_IMG]Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος το HWBOT διοργανώνει το γνωστό και μη εξαιρετέο Country Cup. Πρόκειται για έναν διεθνή overclocking διαγωνισμό, που σκοπό έχει να συσπειρώσει τους overclockers κάθε χώρας και να τους κάνει να "παλέψουν" όλοι μαζί για το αντικείμενο κοινού ενδιαφέροντός τους, που δεν είναι άλλο από το overclocking (και το benchmarking κατ' επέκταση). Την ώρα λοιπόν που όλος ο κόσμος ετοιμάζεται πυρετωδώς για τα Χριστούγεννα, η κοινότητα των overclockers σε κάθε χώρα θα δίνει την δική της μάχη, για την κατάκτηση μιας θέσης στο πολυπόθητο top 5. Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζετε, η Ελλάδα κατέκτησε την δεύτερη θέση στο περσινό Country Cup και όπως όλα δείχνουν, για ακόμα μία φορά, θα καταβάλλει υπεράνθρωπη προσπάθεια για να συναγωνιστεί τις υπόλοιπες χώρες.

Ο διαγωνισμός ξεκίνησε μόλις χθες και θα κρατήσει μέχρι τις 30 Δεκεμβρίου, ώρα 23:59 (GMT +0). Υπάρχει λοιπόν αρκετός χρόνος για να μαζευτεί το απαραίτητο hardware, να πραγματοποιηθούν οι όποιες δοκιμές και να γίνουν τα τελικά benchmarking sessions. Ας δούμε τώρα σε ποια stages θα κριθούν να δείξουν τι αξίζουν οι overclockers κάθε χώρας:

- Stage 1: 3DMark 11 Trinity Full Out

Χρησιμοποιώντας AMD FM2 Trinity επεξεργαστή, κάθε χώρα πρέπει να postάρει ένα μόνο score στο 3DMark 11 Performance Preset. Επιτρέπεται η χρήση dedicated καρτών γραφικών, όπως επίσης η λειτουργία HD 6xxx κάρτας σε Hybrid CrossFire με την ενσωματωμένη του επεξεργαστή.

- Stage 2: 3DMark03 NVIDIA SLI Challenge

Σε αυτό το stage επιτρέπονται μόνο μονοπύρηνες κάρτες γραφικών, οπότε απαγορεύεται το QUAD SLI. Οι Overclockers καλούνται να χρησιμοποιήσουν δύο μονοπύρηνες NVIDIA κάρτες από τις σειρές GeForce 7, GeForce 8 και GeForce 9. Παραδείγματος χάρη - 2 x 7800GTX, 2 x 8800GTS & 2 x 9800GT.

- Stage 3: 1155/2011 BCLK

Εύκολα και ξεκάθαρα πράγματα. Ζητάται όσο το δυνατόν μεγαλύτερο average BCLK από τρεις διαφορετικούς επεξεργαστές σε socket LGA1155 και LGA2011. Για παράδειγμα, Core i7 2600K, 3770K, 3960X. Όποια χώρα ποστάρει το μεγαλύτερο average BCLK από τους τρεις επεξεργαστές, παίρνει την πρωτιά στο εν λόγω stage.

- Stage 4: AMD SuperPi 1M

Πέντε overclockers από κάθε χώρα πρέπει να ποστάρουν όσο το δυνατόν καλύτερους χρόνους στο SuperPi 1M χρησιμοποιώντας AMD επεξεργαστές από διαφορετικά sockets. Πχ ΑΜ3, ΑΜ3+, ΑΜ2, FM1 & FM2.

- Stage 5: Low-end NVantage

Οι overclockers καλούνται να ποστάρουν 3DMark Vantage αποτελέσματα με τις εξής κάρτες γραφικών: GeForce GT 220 GDDR3, GeForce GT 320, GeForce GT 430, GeForce GT 530 & GeFoce GT 630.

- Stage 6: S775 SuperPi 32M

Για το τέλος το HWBOT μας επιφύλασσε μια ιδιαίτερα δύσκολη δοκιμασία, αφού ζητά όσο το δυνατόν καλύτερο SuperPi 32M average με πέντε LGA775 επεξεργαστές. Εδώ εκτός από δυνατή LGA775 μητρική (Rampage Extreme, P5E64 WS Evo), χρειάζονται και καλοί Wolfdale της σειράς E8xxx

Η βαθμολογία είναι ίδια για κάθε stage: 25-18-16-15-14-13-12-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1. Όποιος μαζέψει τους περισσότερους πόντους και από τα 6 stages, ανακηρύσσεται νικητής.

Σε περίπτωση που διαθέτετε κάποιο από το απαιτούμενο hardware και μπορείτε να βοηθήσετε, γράψτε το στο thread ώστε να έρθετε σε επικοινωνία με τους overclockers μας. Ευχόμαστε καλή επιτυχία στα παιδιά!

[img_ALT=HWBOT Country Cup 2012: Overclockers, συσπειρωθείτε!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/46150afd28d37541.jpg[/img_ALT]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εκεί χρειάζονται 7900GTX, 8800GTX/Ultra & 9800GTX :/

Τις μικρότερες τις ανέφερα απλά σαν παράδειγμα.

ναι μόλις το είδα :(

άμα χρειαστείτε κάποιο ποσό για να πάρετε πχ. Ε8600 αν έχω ίσως μπορέσω να βοηθείσω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ, τώρα είδα το thread...

Tα σκόρ τα ανέβασα 2-3 μέρες πριν φύγω απο Ελλάδα...

Δηστυχώς δεν θα βοηθήσω άλλο απλά ήθελα να δώσω το έναυσμα...

Ας το πάμε όπου μπορούμε φέτος, δύσκολοι καιροί για όλους μας, αλλα ας δώσουμε ένα δυναμικό παρόν όλοι μας... ενωμένοι!:whip:

Link to comment
Share on other sites

Όπως ήδη σας είπα εγώ εδώ επίσημα είμαι μόνο με ένα laptop & ένα tablet...

Μπορώ να δώσω ίσως σε 775 ένα ελλεεινό αποτέλεσμα απο το pc της δουλειάς αλλά με stock cooling δεν νομίζω να κάνει τίποτα... για γέλια θα είναι, εκτός κι αν θέλετε να το δώσω για να συμπληρώσουμε πεντάδα...

Με τον Βαγγέλη δεν έχω επικοινωνία τις τελευταίες μέρες αλλά αυτό που μπορεί ίσως να δώσει εκείνος είναι Bclk, που μάλλον δεν χρειάζεται γιατί το καλύψατε ήδη και ίσως - ΑΝ έρθει και η δεύτερη κάρτα που περιμένει - ένα με sli 8800GT 512.

Που βρίσκεστε εσείς; τί μαζέψατε και τι σας λείπει ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα έναν 8150 στα 130ε σας ενδιαφέρει?

Όχι μικρέ! Περίμενε, μην δώσεις ???, ίσως μας δανέισουν 8350!

Εγώ όπως ήδη είπε ο Κώστας sli 8800GT .

Εχω και μια καλή 9800 GTX +. εαν βρω άλλη μια ίσως κάτι κάνω.

Bclk ?

<!-- / message --><!-- sig -->

Έχουμε και εμεις κάρτες! ;)

BCLK για το Stage 3 μας λέιπει ένα καλό score :/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now