DjHrge

Overclocking Intel Core i5 650 @ 3.20GHz

Recommended Posts

Καλησπερα,

Εχω τον Intel Core i5 650 @ 3.20GHz και θελω να του κανω κλοκαρισμα..ξερω οτι δεν θα δω διαφορα..αλλα για να βρισκομαι σε αυτο το forum..καταλαβαινετε τι κολλημα εχω με τα Pc. :Ρ

απο overclocking δεν ξερω τιποτα..τωρα το ψαχνω το θεμα..(να θυμησω για ακομη μια φορα..απλα πειραματιζομαι στο σπιτι..:Ρ ουτε σχολες ουτε τπτ.:Ρ )..

εψαξα στο ιντερνετ και ελεγε διαφορα για τα overclocking..πχ οτι χρειαζεται καινουρια ψυχτρα πιο δυνατη γιατι θα θερμαινεται περισσοτερο ο cpu..κλπ.

επισης κατι διαβασα απο το manual της MOBO..oτι υποστηριζει overclocking και οτι γινεται μεσα απο τα BIOS.

απο οτι ειδα στο Pc wizzard για τον cpu ελεγε:

Συχνοτητα: 3200MHz (τρέχων: 3346.60MHz) (και ανεβοκατεβαινει εκει κοντα)

Δεν ξερω αν την εχει πειραξει αυτος που μου εφτιαξε το pc..γιατι τοτε δεν ασχολιομουν..δεν ηξερα τιποτα :Ρ )

Τωρα θελω να μου πειτε λιγα πραγματα για το overclocking..

Και υστερα, συγκεκριμενα για τον CPU μου..δηλαδη στα ποσα GHz μπορω να τον ανεβασω..αν οντως χρειαζομαι αλλη ψυχτρα οπως λενε..(γιατι τωρα εχω την Stock της Intel), τι επιπτωσεις θα εχω, και το πως θα το κανω αν γνωριζεται...αλλιως καπως θα ψαξω στα BIOS και θα την βρω την ακρη..

κατι για ανεβασμα ταχυτητας διαυλου FSB και πολλαπλασιαστη Multiplier να ανεβαζω λιγο λιγο και τα 2 μια το ενα μια το αλλο κατι τετοια βρηκα με μια προχειρη αναζητηση στο google..:)

Ευχαριστω για οτι και αν μου πειτε :) προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον καινούριο overclocker :T::D

Μπορείς να πέις αναλυτικά τα υπόλοιπα πράγματα του υπολογιστή σου?

Σου γράφω τι θέλω να μας γράψεις:

Mobo:

Ram:

PSU:

Cooler: είπες την stock της Intel ε?

Κοίτα εδώ για να δείς πόσο περίπου πάει το συγκεκριμένο μοντέλο CPU.

Πάνω πάνω λέει Μ.Ο 4309MHz με αέρα αλλά ο αέρας να ξέρεις σε κάποιες χώρες έιναι αρκετούς βαθμούς κάτω από το 0. Εάν από εκέι που λέει rankings πατήσεις ενα πχ το SuperPi θα σε πετάξει εδώ SuperPi overclocking records @ HWBOT και απο εδώ πάτα πάνω πάνω το φιλτρο Air ή stock για να δείς πόσο πάνε! Αυτό όμως έιναι ενδεικτικό! Δεν σημάινει πως και το δικό σου θα πηγαίνει τόσο :)

Εάν έχεις stock cooler, ξεκίνα να πάιζεις με αυτή!

Όταν τερματίσει το CPU με αυτή....πάμε για καλύτερη ψύκτρα! :)

Πές μας τι πράγματα έχεις απο αυτά που ρώτησα να το πάμε μαζί βήμα βήμα :)

Link to comment
Share on other sites

Mobo: AsRock H55M-LE

Ram: Corsair 4Gb (2X2048) DDR3-SDRAM

PSU: Τωρα να σου πω την αληθεια..δεν ξερω τι PSU εχω..ξερω σιγουρα οτι ειναι μονο 420W :(

CPU Cooler: ναι τον stock της intel..τωρα ισα ισα για να μαθω 2 πραγματα πανω στο o/c θελω..:Ρ

γιατι χριστουγεννα πρωτοχρονια..που θα εχω μαζεψει κανα ψιλο..θα ψαξω να παρω αλλη καλυτερη ψυκτρα για μεγαλυτερα o/c

Link to comment
Share on other sites

Η λογική στο απλό Overclocking είναι τόσο απλή όσο έχεις καταλάβει.

Μπάινεις Bios και κάνεις ουσιαστικά την πράξη Multiplier x FSB. Αυτό σου δίνει την τελική συχνότητα.

Δηλαδή 10x200 = 2GHz κ.ο.κ.

Αυτά όμως είναι άμεσα εξαρτόμενα από την ψύξη.

Συνήθως το CPU πάει αρκετά πιο πάνω και με stock VCore αλλά σε κάποια φάση θα γίνει ασταθές.

Εκέι τσιμπάς λίγο προς τα πάνω το VCore από Bios. Όσο ανεβάζεις το vCore λοιπόν, θα χρειαστείς σε

κάποια φάση και καλύτερη ψύκτρα!

Το H55 δεν είναι και όιτ πιο φιλικό στο OC αλλά σίγουρα ανεβαίνει λίγο!

Οι μνήμες εάν έχεις part number ή μοντέλο θα βοηθούσε πιο πολύ!

Νομίζω πως μπορεις να πειραματιστείς.

Τωρα έχει 24x133 με VCore 1.4V, σωστά?

Μπές Bios και κάνε το 133 -> 150.

Εάν δεν έιναι σταθερός που δεν το νομίζω, τσίμπα λίγο την τάση του CPU προς τα πάνω. Λίγο όμως, ένα κλικ!

Επίσης, δές τι VDimm θέλουν οι μνήμες σου και να το ορίσεις manual στο Bios.

Το ίδιο και για το CPU, τράβα βάλε μόνος σου 1.4V και μην το αφήσεις στα auto!

Πολλαπλαστιαστή σε αφήνει να ανεβάσεις ή είναι κλειδωμένος στο 24?

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα απο το pc wizzard ειναι χ25 ο πολλαπλασιαστης..

μαλλον δεν διαβασες καλα το Post..:P απο o/c δεν ξερω σχεδον τιποτα..:Ρ

ας ξεκινησουν πρωτα οι αποριες και αν μπορεις να μου απαντησεις..και μετα παω να τα πειραξω :Ρ

το VCore ειναι η ταση που παρεχεται στον cpu αν δεν κανω λαθος?

επισης τι ειναι το Vdimm? :Ρ

Link to comment
Share on other sites

VCore το είπες σωστά! Είναι η τάση του επεξεργαστή.

VDimm = Volt of Dimm = Dimm είναι το slot που μπάινει η μνήμη οπότε έιναι η τάση που δέχονται οι μνήμες :)

Δεν χρειάζεται να ξέρεις, θα μάθεις σιγά σιγά :)

Κατέβασε απο εδώ το CPU-Z CPUID - System & hardware benchmark, monitoring, reporting και ανέβασε ένα screenshot :)

Τωρα λογικά έχεις 133.3x24 = 2400MHz και επειδή το CPU έχει Turbo Mode ανεβάζει μόνο του έναν πολλαπλασιαστή και πάει

133.Xx25 =3346MHz.

Αυτό μπορείς να το σταματήσεις μέσα απο το BIOS απενεργοποιώντας το EIST :)

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και το ειχα το cpu-z οριστε και η φωτο πιο κατωω..

και κατι ακομαα..ο πολλαπλασιαστης στα bios.. μετα το 24 ειχε "Turbo".

επισης αμα το vcore ειναι το "cpu ratio settings. ηταν στο auto και αμα το γυριζα στο manual ειδε στα δεξια Min kai max volt.. 0,94375-1,6v kai απο κατω με κοκκινα system be damaged or reduce its life cucle when overvoltage

2012-12-21_123410.png

2012-12-21_123410.png

2012-12-21_123410.png

2012-12-21_123410.png.4f9572f9d67a68a3bf

Link to comment
Share on other sites

Ααα και οταν λες αν δεν ειναι σταθερος τι εννοεις και πως θα το καταλαβω? :/ (ντρεπομαι που ρωταω πραγματα που εννουουνται..αλλα δεν τα ξερω :/ :ρ )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now