ChameZX

Τι παίζει με την Μνήμη?

Recommended Posts

Γεια σε όλους :D!!!

Το pc παιδιά πάει σφαίρα! Δεν περίμενα να είναι τόσο δυνατό, 3 παιχνίδια ανοιχτά, video στο YouTube σε HD, Skype, Facebook, και άλλες πόσες σελίδες ανοιχτές στο chrome, δεν νιώθει μια λειτουργεί σαν να μην συμβαίνει τίποτα :o.

Φτάνουν όμως οι χάρες, λοιπόν, μπήκα από περίεργα και για να χαζέψω το BIOS της Sabertooth 990fx που είναι παρά πολύ όμορφο και παρά πολύ φιλικό για άτομα σαν έμενα που δεν έχουν χαμπάρι, παρατήρησα ότι στο πλαίσιο όπου αναγράφονται οι μνήμες λέει

8GB – 1333MHz , ενώ οι μνήμες που έχω αγοράσει είναι αυτές MEMORY :: Corsair Vengeance 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (CMZ8GX3M2A1600C9) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr όπου γράφουν 1600ΜΗz.

Πάει κάτι στραβά? Υπάρχει κάποιο λάθος ή απλά είναι σκαλωμένη η μητρική και δείχνει 1333? (είμαι 100% σίγουρος ότι η μητρική παίρνει DDR3 1333,1600,1866ΜΗz μνήμες, το έχω τριπλοτσεκάρει στα χαρακτηριστικά τις εταιρίας.)

Από την άλλη όμως μπαίνοντας στα Advance Settings , πηγαίνοντας στο memory από διπλά το έχει σαν επιλογή “Auto”, και στο BIOS δείχνει το 1333, λέτε αν το αλλάξω από “auto” και το βάλω στο 1600 θα είμαστε στον σωστό δρόμο ή θα εκραγεί τίποτα από μέσα??

Σε αυτό το video μπορείτε να καταλάβετε λίγο πάνω κάτω αυτό που λέω αν δεν είναι τόσο κατανοητά έτσι όπως τα γράφω, το BIOS είναι ίδιο, και το πλαίσιο στην μνήμη είναι το ίδιο με του τύπου στο βίντεο, είναι στο “auto” , από ότι είδα το αλλάζει και το βάζει στο 1866ΜΗz, με τον ίδιο τρόπο να το βάλω και εγώ στο 1600?

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγώ έχω asus p8z68v-pro και ακριβώς της ίδιες ram με εσένα ..και εμενα είναι 1333mhz στο αυτό από βίος..στην σελίδα τις corsair λέει SPD Speed 1333MHz

Tested Speed 1600Mhz..δηλαδή ότι είναι δοκιμασμένες στα 1600mhz και είναι stable.. τώρα μπορείς να τες βάλεις 1600mhz αλλα πιστεύω δεν θα δεις καμια διαφορα σε καθημερινή χρήση

Link to comment
Share on other sites

Manual Mode και set στα 1600MHz :)

Δεν έιναι τίποτα..

Αχα , το Mode το έχω στο Normal, όποτε πάω να αλλάξω την μνήμη από 1333 σε 1600.

Μόνο αυτό κάνω και βγαίνω από το BIOS έτσι? Δεν πειράζω καμία άλλη ρύθμιση σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Vdimm να δώσεις όσο λένε οι μνήμες και τα timmings εάν είναι στο auto :)

πω πωωωωωωωωωωω, βλεπεις? θα το χαλασω :\

απο ολα αυτα που ειπες, δεν καταλαβα τιποτα

Μπήκα στο site της εταιρίας οι μνήμες είναι αυτές εδώ http://www.corsair.com/vengeance-8gb-dual-channel-ddr3-memory-kit-cmz8gx3m2a1600c9.html όπου στο Tested Voltage έχει 1,5 και στο SPD Voltage έχει πάλι 1,5 πράγμα που νομίζω ότι δεν πρέπει να πειράξω, από την άλλη έχει SPD Speed 1333 και Tested Speed 1600, και λίγο πιο κάτω τα timings είναι 9-9-9-24 σε Tested / SPD Speed, όποτε ούτε τα timings θέλουν πείραγμα, μόνο πάω αλλάζω το 1333 σε 1600??

Link to comment
Share on other sites

Vdimm είναι το voltage που θέλουν οι μνήμες. Εάν είναι στο auto δώσε manual από το Bios όσο πρέπει να δώσεις (λένε οι μνήμες επάνω)

Το ίδιο και τα τα timings των μνημών. Εάν είναι στο auto, να τα περάσεις στο manual όσο λένε οι μνήμες!

Τώρα καλύτερα? :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά , τα κάναμε τα κόλπα μας ;)

@goriLLakos

Άμε κάπως τα ξεδιαλύναμε λίγο τα πράγματα στο κεφάλι μας, έξαλλου για αυτό και πόσταρα, είχε καμιά 2-3 ορολογίες που δεν μπορούσα να τις καταλάβω και για αυτό δεν πείραξα και τίποτα μέχρι να μου απαντήσετε!

@stefanos1992

Έχεις απόλυτο δίκιο, ρεύμα και timings είναι έτοιμα, άπλα αλλάζεις συχνότητα! :D

Link to comment
Share on other sites

ότι μπορείς να κανεις από τα bios μπορείς να το κανεις και από αυτό το πρόγραμμα..μπορείς να βάλεις alert πχ στους 50° να σου βγάλει alert...να αλλάξεις την ταχύτητα τον fan να κανεις ο/c και πολλά αλλα

Link to comment
Share on other sites

ότι μπορείς να κανεις από τα bios μπορείς να το κανεις και από αυτό το πρόγραμμα..μπορείς να βάλεις alert πχ στους 50° να σου βγάλει alert...να αλλάξεις την ταχύτητα τον fan να κανεις ο/c και πολλά αλλα

ακουγετε παρα πολυ ωραιο, μηπως μπορεις να μου δωσεις καποιο Link γιατι αυτο που μου εδωσες δεν με βοηθαει και πολυ. με πηγαινει στο official site της μητρικης και απο εκει και περα χανομαι λιγο...

ASUS AI Suite II V1.02.03 Install Program for Windows XP/Vista/7 32bit & 64bit.

ASUS Ai Charger+ V1.00.06 for Windows XP/Vista/7 32bit & 64bit.

ASUS Update V1.02.03 for Windows XP/Vista/7 32bit & 64bit.

ASUS DIGI+ VRM V1.00.30 for Windows XP/Vista/7 32bit & 64bit.

ASUS MyLogo V1.01.18 for Windows XP/Vista/7 32bit & 64bit.

ASUS System Information V1.00.26 for Windows XP/Vista/7 32bit & 64bit.

ASUS Thermal Radar V1.00.25 for Windows XP/Vista/7 32bit & 64bit.

ASUS TurboV EVO V1.00.81 for Windows XP/Vista/7 32bit & 64bit.

ASUS USB 3.0 Boost V1.02.06 for Windows XP/Vista/7 32bit & 64bit

αυτα ειναι τα προγραμματα που ελεγες? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now