Recommended Posts

το pc θα χρησιμοποιείτε ως home studio και καθημερινή χρήση μονο..budged 800ευ μαζί με οθόνη (26")

Θα πρέπει να τρέχει εφαρμογές όπως Cubase, Ableton Live, Cakewalk,pro tool, Nuendo και βαριά plugins

CASE: AEROCOOL VX-9 ADVANCE BLACK 65eu

SSD: OCZ VTX4 115eu

RAM: GEIL GD316GB1600C11DC 16GB (2X8GB) DDR 70eu

CPU: ???

MOBO: ???

GPU: ???

PSU: COOLERMASTER RS550 75eu

οθόνη: ASUS VE247H 24'' 170eu

Link to comment
Share on other sites

Για κάρτα γραφικών δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι πάρα πολύ τρελό, θα συμβούλευα να ψαχτείς για καμιά μεταχειρισμένη με έγκλιση μαζί να μην σου φύγουν πολλά λεφτά.

Ο συγκάτοικος μου σπουδάζει μουσική τεχνολογία και δουλεύει με Logic και όπως είπες με πάρα πολύ βαριά plugins, έχει ένα MAC laptop με έναν i7 @ 2.4 MHz μέσα μαζί με μια AMD HD 6770M, κάνει πολύ καλά την δουλειά του και όλα είναι πολύ smooth ακόμα και όταν έχει ανοιχτό πολλά Plugins μαζί, και παίζει και κάνα παιχνιδάκι στο χάλαρο που και που.

Άλλα τώρα να πας σε i7 θα μπεις μέσα με το κεφάλι, όποτε ένας i5 2500 με 190? και μια κάρτα όπως είπα παραπάνω νομίζω θα κανείς πάρα πολύ καλά την δουλειά σου :).

Link to comment
Share on other sites

Λόγω άγνοιας ρωτάω...στα παρακάτω γράφεις μουσική?

Δεν ξέρω αν η ορολογία που χρησιμοποιοώ είναι σωστή...αλλά θέλω να ρωτήσω εαν

"δημιουργείς" μουσική σε αυτά ή εάν "εισάγεις" φωντηικά που γράφεις απο μικρόφωνο

ή και τα 2. Εάν γράφεις εκείνη την στιγμή φωνητικά δεν χρειάζεσαι ηχομονωμένα κουτια, ηχομονωμένα δωμάτια κτλ κτλ κτλ... ?

Cubase, Ableton Live, Cakewalk,pro tool, Nuendo και βαριά plugins
Link to comment
Share on other sites

Λόγω άγνοιας ρωτάω...στα παρακάτω γράφεις μουσική?

Δεν ξέρω αν η ορολογία που χρησιμοποιοώ είναι σωστή...αλλά θέλω να ρωτήσω εαν

"δημιουργείς" μουσική σε αυτά ή εάν "εισάγεις" φωντηικά που γράφεις απο μικρόφωνο

ή και τα 2. Εάν γράφεις εκείνη την στιγμή φωνητικά δεν χρειάζεσαι ηχομονωμένα κουτια, ηχομονωμένα δωμάτια κτλ κτλ κτλ... ?

Μια επικάλυψη τους τοίχους με αυγοθήκες, και βάζοντας κουβέρτες στις γωνίες του δωματίου, δημιουργείς πάρα πολύ φτηνά ένα ωραίο ερασιτεχνικό στούντιο βάζοντας την πινελιά σου ;).

Link to comment
Share on other sites

sorry guys έπρεπε να το αναφέρω από την αρχή.. χθες ήρθε ένας φίλος του αδερφού μου και μου είπε ότι θέλει να αγοράσει καινούργιο pc κάπου στα 700 ευ.. και μου είπε ότι το θέλει για να χρησιμοποιεί τα παραπάνω προγράμματα...

Link to comment
Share on other sites

case: COOLERMASTER RC-361-KKN1 ELITE 361 39eu

HHD: WESTERN DIGITAL 500GB WD5000BPVT SCORPIO BLUE SATA55eu

SSD: OCZ VTX4 115eu

ram: CORSAIR CMV8GX3M2A1333C9 VALUE SELECT 8GB 39eu

CPU: i5 3570k 218eu

MOBO: GIGABYTE GA-Z68AP-D3 RETAIL 90eu

GPU: ASUS HD7750 99eu

PSU: LEPA N500-SA-EU 500W 46.90eu

monitor:ASUS VH242S 23.6'' D-SUB FULL HD BLACK 161eu

total:860eu..

υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά (από eshop) για heavy προγράμματα ???

το pc θα χρησιμοποιείτε για ηχογράφηση με από εξωτερική κάρτα ήχου και μετά edit

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now