Recommended Posts

παιδια γεια σας και καλως σας βρηκα!

λοιπον θελω να φτιαξω ενα htpc, και εχω τα παρακατω μεχρι στιγμης. CASE, M/B και RAM

CASE: SILVERSTONE GDO5

SilverStone Technology Co., Ltd.- GD05

M/B: ASUS P8Z7-M ASUS - Motherboards- ASUS P8Z77-M

RAM: CORSAIR 8GB (2X4G) Vengeance

Τωρα θελω να αγορασω CPU, SSD και ισως GPU. εδω θελω τα φωτα σας. το htpc τo θελω για να παιζει bluray και hd ταινιες απροβληματιστα, κανενα παιχνιδακι (hidden objects games) και μπορει μετα απο καποιο καιρο να κανω και ενα μικρο o/c μονο και μονο επειδη μου αρεσει να ασχολουμαι.

για επεξεργαστη ειμαι μεταξυ i5 3570κ και i7 3770 ή i7 3770κ (οτι μου πειτε εσεις)

για SSD λεω αυτον: Force Series

τωρα για GPU λεω το εξης. να αφησω τα onboard γραφικα, intel graphiks 4000 ειναι νομιζω, ή να παρω μια ASUS 650TI?

ΥΓ. αν δεν παρω προς το παρον GPU και αφησω τα onboard γραφικα θα παιζει απροβληματιστα τις ταινιες και τα παιχνιδια που θελω εγω με οποιον απο τους παραπανω επεξεργαστες αγορασω?

παιδια σας ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω τις αποψεις σας!

laniel

Edit: εκ παραδρομης αυτον τον ssd ηθελα να πω τον Force Series GS οχι τον GT:

http://www.corsair.com/us/ssd/force-series-gs-ssd/force-series-gs-128gb-sata-3-6gbs-solid-state-hard-drive.html

Link to comment
Share on other sites

καλώς τον,

ας ξεκινήσουμε με το, πόσα χρήματα διαθέτεις? Το pc πέραν από ταινίες και flash games θα κάνει κάτι άλλο ιδιαίτερα απαιτητικό? Σε ρωτάω γτ νομίζω ότι η επιλογή ενός 3570 ή ακόμα περισσότερο του 3770(k) είναι παραπάνω από σπατάλη χρημάτων.

O ssd που έχεις δει είναι ήδη δύο γενιές πίσω σε απόδοση αλλά κρατάει την τιμή του ψηλά, δεν θα στον συνιστούσα. Καλύτερα κοίτα για έναν Samsung 830 η ακόμα καλύτερα για ένα vertex 4.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα και σ ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση

κοιτα απλα θελω να φτιαξω ενα καλο μηχανημα γιατι καμια φορα φταχνω και κανενα βιντεακι. για cpu καταληγω στον Ι73770 ή ι73770κ, οποτε αν παω στον Κ θελω 314ευρω

τωρα οσο αφορα τον ssd εδω ειναι το διλημα γιατι δεν γνωριζα την γενια. απλα ειδα οτι εχει καλες ταχυτητες. ο samsung 830 128gb ποσο κανει? και ποια η διαφορα με τον 840 pro? επισης ακουσα οτι ειναι καλοι κα οι intel ssd, ειναι οντως?

καρτα γραφικων θα παρω αργοτερα, να δω και πως θα τα παει με τις ταινιες full bluray hd και τοτε βλεπουμε.

περιπου λοιπον στα 450 ευρω για cpu και ssd θα δωσο.

να σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πως ο 830 δεν κυκλοφορεί πλέον Ελλάδα εκτός αν έχει ξεμείνει πουθενά stock

σε αυτήν την περίπτωση σκέψου και τον Vertex 4 σε σχέση με τον απλό Samsung 840

FullHD ταινίες δεν θα έχεις πρόβλημα με την κάρτα HD 4000

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω δει και αυτο και ειμαι σε διλημα

Temporary comparison table | Hardware.Info United Kingdom

οι τιμες που βλεπω στο skroutz για τον 830 ειναι οκ?

http://www.skroutz.gr/s/390930/Samsung-128GB-2-5-inch-SSD-830-Series-Desktop.html?keyphrase=MZ-7PC128D

Edited by laniel
edit
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα laniel :T:

Εγώ για SSD θα αγόραζα τον 840 ή κάποιον Vertex 4. Και ο Force που έχεις δείξει μια χαρά είναι!

Διαφορές με το μάτι δεν θα δείς ανάμεσα σε αρκετούς νέους SSD.

Η HD4000 θα κάνει αυτά που θέλεις, σίγουρα όμως η 650 είναι πολύ πολύ ανώτερη! (πρόσεχε να χωράει στο κουτί όμως).

Στο θέμα του επεξεργαστή τώρα, ο 3770K είναι overkill. Ο 3770 είναι πιο λογικός αλλά πάλι πολύ δυνατός.

Ο 3570K φαντάζει πιο λογικός και θα μπορείς να τον κάνεις και ελαφρύ OC έναντι του 3770 που έιναι κλειδωμένος.

Αλλά σε HTPC Cases επειδή ο χώρος έιναι μικρός και η θερμοκρασία μεγάλη δεν συνίσταται.

Link to comment
Share on other sites

διλημμα ποιον να παρω!

Vertex 4 η samsung 840 η samsung 840pro.

Ton samsung 830 ξέχασε τον, τον κάναμε κηδεία πριν κάνα 2μηνο :hehe:

Cpu τον 3570k παρε, μην πάρεις 3770k γι αυτή την δουλειά που το θέλεις το μηχάνημα τελείως overkill imho

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας!

λεω να καταληξω στον vertex 4 και στον ι7 3770. απο βδομαδας παω για ψωνια. και αργοτερα μπορει και να παω και καρτα γραφικων.

με διαφωτησατε πληρως!

Link to comment
Share on other sites

:P Εάν θέλεις να τα σκάσεις για 3770 go for it! Πραγματικά όμως έιναι overkill!

Καλά ψώνια :D

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. ενοεις οτι ειναι υπερβολη να βαλω ι73770?

Link to comment
Share on other sites

^ Σκοτώνεις κουνούπι με κανόνι, που λένε και οι Κινέζοι. Υπερβολική επιλογή, για τις απαιτήσεις σου :)

χα χα χα χα καλοοοο!!! να ρωτησω ο Ι73770 οχι ο Κ, γινεται καθολου ενα ελαφρο o/c δηλαδη της ταξης του 5-10% περιπου?

Link to comment
Share on other sites

να στε καλα παιδια ευχαριστω για την ενημερωση! και κατι αλλο, στους ssd δεν παιζουν ρολο οι ταχυτητες? το λεω γιατι ο vertex 4 εχει πιο χαμηλο write σε σχεση με αλλους ssd ή δεν παιζει ρολο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

επισης παιδια μια τελευταια ερωτηση. εχω ενα τροφοδοτικο καινουργιο στο κουτι του, ειναι το Thermaltake toughpower 1500w model W0171 συγκεκριμενα αυτο

Thermaltake - Global - Toughpower 1500W Cable Management - W0171

το οποιο μου το αλλαξαν υστερα απο ενα 750w που καηκε και επειδη δεν εβγαινε πια απο την εταιρια

μου εδωσαν το 1500w. τι λετε να το χρισημοποιησω στο htpc? ξερω ειναι μεγαλο αλλα τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now