Ilias83

Επιλογή μνημών για Asus Crosshair V Formula

Recommended Posts

Σκεφτόμουν να αναβαθμίσω τις μνήμες μου καθώς οι Mushkin Blackline 2x8GB PC3-12800 CL9 9-9-11 1T 1.5V που έχω διστάζουν ιδιαίτερα αν ανέβουν παραπάνω.

Εν τέλη ανεβαίνουν, όμως χρειάζονται άπειρο ρεύμα.

Συγκεκριμένα ενώ δουλεύουν στο 1.5V με στοκ συχνότητες και timings χρειάζονται πάνω από 1.7V για να ανέβουν έστω και 60Mhz.

Εν τέλη μπαίνεις σε μια διαδικασία να δίνεις άπειρο ρεύμα και αυτές να αντέχουν, όμως αυτό δεν λέει κάτι αφού δεν θα ήθελα να δουλεύω 24/7 με τόσο ρεύμα.

Κατάφερα να δω 1866Μhz με 1.8V και 11-11-11-28 1Τ και μετά να σκαρφαλώσω βήμα βήμα στα 2100ΜHz με 2V kai πάλι 11άρια.

Για κάποιο λόγο ενώ βλέπω και 2133MHz πάλι 11άρια τα Memory Benches μου λένε πως εκεί είμαι σημαντικά πιο αργός, συνεπώς το ανώτερο που μπορώ να πάρω από αυτές τις μνήμες είναι 2100MHz με ρεύμα 2V και timings 11άρια.

Τέλος πάντων, δεν με χαλάνε να τις κρατήσω, όμως σκεφτόμουν να πάω κατευθείαν σε 2133MHz μνήμες και μετά να δω που μπορώ να φτάσω από εκεί ή πόσο μπορώ να κατεβάσω timings κρατώντας την συχνότητα.

Κοίταζα αυτές G.SKILL- World leading DDR3 computer memory and SSD manufacturer -Products που είναι σχετικά φθηνές μνήμες σε λάθος χρώμα.

Ο προβληματισμός μου είναι πως δεν είναι AMD Certified.

Λογικά αν ορίσω χειροκίνητα timings συχνότητα και ρεύμα θα πρέπει να παίξουν σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έιναι AMD Certified δεν πάιζει κανέναν μα κανέναν ρόλο. Απλά δεν έχουν επίσημη συνεργασία και δεν έιναι στο manual μέσα :P

Εάν βάλει χειροκίνητα, θα πάιξουν τα πάντα.

Στο θέμα μας τώρα, οι πρωτες έιναι 1600MHz 9-9-9-11 1T @1.5V και οι άλλες που θές 2133MHz 9-11-11-31 2T 1.6V.

Η δυσκολία στο κλοκάρισμα μάλλον έχει να κάνει με τα dimms που έιναι 8άρια, μπορει και με το CPU σου (ποιο έχεις?)

Μπορεις να ποστάρεις μερικά αποτελέσματα απο stock και από 2133Mhz που λές. Εάν θές να δεις ποια να ποστάρεις,

δες εδώ

σελίδες 10,11,12,13,14.

Ίσως κάποιος κλοκάς AMDας(AMDNord?) μπορεί να δώσει καλύτερη εξήγηση :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έδωσα παραγγελία τις G.Skill.

Τώρα για τα screenshots τα είχα έτοιμα για το bot αλλά λόγω χρόνου δεν τα έχω ανεβάσει ακόμα οπότε:

1600MHz 9-9-9-24 1T @1.5V:

maxxmem.png

2100MHz 11-11-11-28 1T @2.0V

maxxmem2.png

2133MHz 11-11-11-28 1T @2.1V

maxxmem3.png

Λογικά οι καινούργιες θα παίξουν λίγο καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Τι chipάκια είναι;

Σε 8άρια dimm, υπάρχουν micron/mfr/elpida και ακόμα και overpopulated CFR απ' ότι έχω δει. Νομίζω ότι το safest bet είναι να πάρεις MFR (2133 geil/adata νομίζω) που 2400 παίζουν σχετικά απλά...

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν πήρα ούτε τις G.Skill.

Αποφάσισα να δοκιμάσω τις Kingston Beast μετά το Review που διάβασα εδώ.

Η αλήθεια είναι πως μόλις τώρα ξεκίνησα το μηχάνημα και στο Auto παίζουν 9-11-10-28 1T @ 2133MHz με 1.6V από 11-12-11 @ 2133MHz με 1.6V που δίνει η Kingston!!!

Δείχνουν σταθερές με 2 loops MemTest.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σε βοήθησε το review των Beast, είναι πολύ δυνατά μνημόνια, συγκριτικά πάντα με τα χρήματά τους :D

Ήταν εξαιρετικό και λεπτομερές review.

Μου άρεσε ιδιαίτερα η μέθοδός σου γενικά.

Βέβαια εγώ πήρα τα 2x8GB που είναι λίγο διαφορετικά από αυτά του review.

Σιγά σιγά θα δω που φτάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now