OrfeasGR

Speakers Break-in - Μύθος ή Πραγματικότητα;

Recommended Posts

Κάποιοι ίσως διαβάσατε το thread με το πρόβλημα που είχαν τα ηχεία μου.

http://www.hwbox.gr/multimedia/19815-themataki-me-logitech-z-523-a.html

Μετά απο RMA και παραλαβή των καινούργιων, ήρθε και το νέο πρόβλημα καθώς τα έβαλα να παίξουν σε πολύ χαμηλά επίπεδα 10%-15% για να στρώσουν.

Μέτα απο 20 λεπτά λειτουργίας άρχησα να ακουω το subwoofer να σκαει! (popping noise)

Τρελαμένος απο την ιδέα οτι θα τα ξαναπάω πίσω, τα άφησα να παίζουν στα ίδια επίπεδα και έφυγα. Μετά απο 10 ώρες λειτουργίας και για να είμαι σίγουρος οτι θα τα δεχτούν για RMA τα έβαλα όλα ΤΕΡΜΑ ..

στο διάστημα της μίας ώρας το σκάσιμο του μπάσου εξαφανίστηκε τελείως.. πλέον αν τα γυρίσω πίσω θα με περάσουν για τρελό. Σε τι συμπέρασμα καταλήγουμε;

Από τα μηχανάκια και τα αυτοκίνητα μέχρι και για τις θερμοαγώγιμες πάστες και τις ram υπάρχει ένα break-in period. Συμβαίνει το ίδιο και με τα ηχοσυστήματα;

Πιστεύεται ότι τα ηχεία θέλουν καποιο συγκεκριμένο στρώσιμο για να φτιάξει ή να "γλυκάνει" ο ήχος τους; Ακολουθείτε κάποια συγκεκριμένη διαδικασία ή πιστεύετε ότι όλο αυτό είναι ένας μύθος;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ισχύει οτι βοηθά στο στρώσιμο του ηχείου το να παίζει ασταμάτητα κάποιο διάστημα...

Μαλακώνουν η μεμβράνες στα woofer και ανταποκρίνονται καλύτερα στα ρεύματα στο oscillation

τώρα το θέμα ειναι πόση ώρα ειναι ενα "Κάλο Στρώσιμο"... έκει δεν ξέρω τι να σου πώ... Εγώ που θα πάρω κατι Q-acoustic 2020i (Bookshelf), θα τα τρέξω κάπου στις 20 μέρες (της ώρες που δουλέύω και λείπω απο το σπίτι) συνολικά περίπου 220ωρες.

εμένα άλλο με προβληματίζει...

Τρελαμένος απο την ιδέα οτι θα τα ξαναπάω πίσω, τα άφησα να παίζουν στα ίδια επίπεδα και έφυγα. Μετά απο 10 ώρες λειτουργίας και για να είμαι σίγουρος οτι θα τα δεχτούν για RMA τα έβαλα όλα ΤΕΡΜΑ ..

Στην άρχη λές οτι δεν ήθελες να τα πάς πισω λόγο του popping το οποίο έφυγε μετά απο κάποια ώρα, και μετα τα βάζεις στο τέρμα για να τα πας πίσω?

Link to comment
Share on other sites

120 ώρες breaking θεωρούνται στάνταρ διαδικασίες για τα review των highendάδων.

Νομίζω ότι μερικά ηχεία έχουν "γράψει" και σε μικρόφωνα διαφορές τέτοιες που να συντηρούν το όλο θέμα, πάντα επίκαιρο... οπότε I buy it, ειδικά αν μιλάμε για ποιοτικά ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

Στην άρχη λές οτι δεν ήθελες να τα πάς πισω λόγο του popping το οποίο έφυγε μετά απο κάποια ώρα, και μετα τα βάζεις στο τέρμα για να τα πας πίσω?

όχι!! μόλις πήρα απο RMA τα καινούργια, τα σύνδεσα για να παίξουν και να δώ οτι όλα είναι οκ.

Μετα από ένα 20λεπτο, το sub άρχισε τα περίεργα που προανέφερα..

σκεύτηκα ότι και αυτό για RMA θα παει...βιαζόμουν να φύγω όμως και το άφησα να παίζει σε πολύ χαμηλά levels, όπως ήταν δηλαδή και πριν..

έπαιξε στην τελική 9-10 ώρες συνολικά ετσι..με ανα 5-10 λεπτα να κάνει αυτο το popping.. σήμερα που σηκώθηκα να το πάω πίσω, παρατήρησα είχε μειωθεί κατα πολύ...

τα έβαλα στο 90% να παιξουν διάφορα bass tests και ανταποκρίθηκαν χωρίς πρόβλημα...και πλέον δεν μπορω να τα κάνω RMA αφού συμπεριφέρονται σαν να μην είχαν τίποτα απο την αρχή..τώρα δεν ξέρω αν θα τα φτύσουν παλι σε μικρό χρονικό διάστημα ή αν ήθελαν το χρόνο τους για να στρώσουν... :/

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κάνει το 2/2 - θα αρχίσω να αμφιβάλω σφόδρα για το quality control της εταιρίας :/

και δεν ήταν τις ίδιας 'φουρνιάς'... το πρώτο ήταν το τελευταίο τους κομμάτι και προχθές τα έφεραν πάλι... εργοστασιακά κλειστά και τα 2.. τι να πεις...

έχω ξενερώσει άπειρα με την Logitech... Να φανταστείς στο πρώτο κομμάτι που πήρα, το sub του ήταν σαν να είχαν πέσει πιτσιλιές απο μπογιά πάνω... da f#ck :confused:

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε χρειάζεται το break in

είτε αυτό είναι ακουστικά, είτε είναι ηχεία, είτε είναι μπάσο,

είτε είναι σαλονιού, είτε είναι για pc, είτε αυτοκινήτου...

Με το break in θα μαλακώσει ο ήχος, θα γίνει πιο γλυκός και καθαρός από τον αρχικό που ακούμε σε ένα υποσύστημα,

το soundstage θα μεγαλώσει και οι ενδεχομένως πολύ ψηλές, ψηλές, θα "κοντύνουν" λίγο :P τρανή απόδειξη είναι και τα

AKG k701 που μόνο μετά τις 400 - 600 ώρες στρωσίματος φεύγει το κενό στο soundstage

μεταξύ τέρμα δεξιά κέντρου και τέρμα αριστερά και οι ψηλές έρχονται στα ίσα τους και δεν σε τρυπάνε.

Προσωπικά επειδή έχω στρώσει και ακούστηκα και ηχεία, μπορώ να πω πως την βελτίωση την ευχαριστιέμαι κυρίως στα ακουστικά.

Το θέμα απλά με το break in είναι ότι break in στην πραγματικότητα, γίνεται θέλεις δεν θέλεις...

Απλά αν πεις ότι θα κάνεις break in και το βάλεις σαν στόχο ξεμπερδεύεις πολύ πιο γρήγορα...

Με το να ακούς τα αγαπημένα σου τραγούδια σε μια ένταση φυσιολογική πάλι break in κάνεις απλά το κάνεις πιο αργά!

Ελπίζω να σε κάλυψα!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα απλά με το break in είναι ότι break in στην πραγματικότητα, γίνεται θέλεις δεν θέλεις...

Με το να ακούς τα αγαπημένα σου τραγούδια σε μια ένταση φυσιολογική πάλι break in κάνεις απλά το κάνεις πιο αργά!

Ελπίζω να σε κάλυψα!

συμφωνώ σ'αυτό!

Απλά το θέμα με μένα ήταν ότι το sub είχε πρόβλημα και με αυξηση της έντασης του κοντά στο τέρμα, δια μαγείας, έστρωσε και πλεον μετά απο 2 βδομάδες που πέρασαν δουλεύει άψογα. που κανονικά δηλαδή η αύξηση της εντασης έπρεπε να το καταστρέψει τελείως..

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έφτιαξε μπορεί να οφείλεται στο ότι το sub ίσως να είχε μια ελαφριά παραμόρφωση

και με τον δυνατό ήχο η μεμβράνη να έστρωσε...

Το ότι με τα ηχεία και το sub στο τέρμα, ήλπιζες πως θα χαλάσουν αυτό δεν ισχύει διότι

είναι φτιαγμένα να αντέχουν μέχρι και το full τους, οπότε το πολύ πολύ στο τέρμα να

έχεις μια παραμόρφωση στον ήχο, αλλά δεν θα τα χαλάσεις!

Για να τα χαλάσεις πρέπει να τα συνδέσεις σε ενισχυτή μεγαλύτερης ισχύος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now