tjole7

Απορια σε o/c extreme4+3570K

Recommended Posts

Εχω ενα θεματακι με θεμα o/c.

Το συστημα αποτελειτε απο

Asrock z77 Extreme4

I5 3570K

8Gb Corsair

To προβλημα εχει ως εξης με λιγο ψαξιμο τον πηγαμε στα 4,5 μετα απο τα κλασικα στρεσαρισματα με linx,prime κ αφου μας δείχνει σταθερο για καποιο περιεργο λογο κ

μονο στο bf3 πεταει κουλα bsods μετα απο καμια ωρα παιχνιδιου.Αντιθετως σε πολυωρη εκθεση FSX με ολα στο τερμα κ κανα δυο καλουδια για ομορφιες περιβαλλοντος δεν κανει κιχ.Ειναι πραγματικα θεμα ρευματος?Εχω μια υποψια με θεμα θερμοκρασιων στην μοβο αλλα δεν βλεπω κατι περιεργο.Αν μπορει καποιος να δωσει καμια ιδεα your welcome.

Πεζουμε με offset +0.30/turbo voltage +0,04

LLc 3

linx45.png

Imageshack - linx45.png

Edited by tjole7
Link to comment
Share on other sites

To stress test που μας δείχνεις είναι χωρίς AVX άρα λιγάκι "απαλό". Stressαρε με AVX enabled εκδόσεις των linx και prime για πιο σίγουρα αποτελέσματα.

Επίσης άλλες δοκιμές που έχουν μια "διαγνωστική" αξία:

memtest

λίγο παραπάνω vcore

prime για πολλή μνήμη, ειδικά αν έχει κάτι exotic (2400+)

κάτι δεν πάει καλά, αλλά θα το βρεις. Τα 4.5 είναι αρκετά εύκολα επιτεύξιμα με αυτά τα chipάκια...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ σταθερό δείχνεις και δεν νομίζω το BF να μπορεί να δώσει τέτοιο load στο cpu.

Οπότε δοκίμασε ένα OCCT PSU test να σιγουρευτούμε για τα ρεύματα, και το επόμενο βήμα, αν τα ρεύματα είναι ok, είναι να απενεργοποιήσεις το αυτόματο restart στα BSOD και να κοιτάξεις στα dump τους, για να βρούμε τι κολλάει τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Παντως κουφο αλλα μετα απο την εγκατασταση του SP1 κ ενα φανακι που ειχα καπου πεταμενο απο την striker extreme πανω στο Heatsink αριστερα τις CPU δεν μου χει κανει κιχ σημερα.Περιεργα πραματα.Αυριο θα το αφησω καμια ωριτσα σε occt να δουμε τι θα μας πει.Ty for your time Caution

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now