vasilis44

Μητρική: msi P7N SLI (νεο θεμα)

Recommended Posts

Καλησπερα.

Το Σαββατο ανοιξα ενα θεμα που ειχα προβλημα με την παραπανω μητρικη αλλα με το να εχει προβλημα το site το εχασα το θεμα.

Μου ειχε απαντησει καποιος για το προβλημα μου αλλα δε θυμαμαι ποιος ηταν..... :chargrined:

Η μητρικη εχει απανω cpu: intel Q8200

ram: 2x corsair CM2X2048-6400C5C.

Εχω να πω οτι τα ειχα δοκιμασει ολα και κολλουσε παγωνε ο οθονη τα ειχα δοκιμασει ολα αυτα που μου ειπε ο φιλος και να ειναι καλα.

Ειχα δει απο το μπιος τις θερμοκρασιες και μου ειχαν φανει λογικες και μετα βαζω ενα προγραμμα για θερμοκρασιες και βλεπω οτι ο επεξεργαστης βαραγε κατι 60-62 βαθμους στο 40% και το κεντρικο τσιπακι στους 50.....και λεω κατι δε παει καλα, βλεπω την ψυχτρα γεματη σκονη και λεω να την βγαλω να την καθαρισω και την βγαζω.

Οταν την εβγαλα εμεινα και την κοιτουσα τα παλικαρια απο το E-SHOP δεν ειχανε βαλει σταγονα θερμοαγωγιμη παστα!!!

Απο οτι ειδα μετα οτι το συστημα δουλευε μια χαρα εαν δεν εφτανε στους 60-62 βαθμους δεν ειχα θερμοαγωγιμη παστα για αυτο δισταζα να τον ανοιξω πιστευω ολο το προβλημα ηταν εκει.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βασίλη.

Πράγματι είχαμε εργασίες αυτές τις μέρες. Πλέον είσαι κανονικά με πάστα; Δουλεύουν όλα κανονικά; :)

(καφρίλα να εγκατέστησε κάποιος ψύκτρα χωρίς θερμοαγώγιμη)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βασίλη.

Πράγματι είχαμε εργασίες αυτές τις μέρες. Πλέον είσαι κανονικά με πάστα; Δουλεύουν όλα κανονικά; :)

(καφρίλα να εγκατέστησε κάποιος ψύκτρα χωρίς θερμοαγώγιμη)

Καλησπερα και σε εσενα φιλε caution.

Επειδη δεν ειχα παστα για την ωρα δεν εβαλα απλος εβαλα ενα ανεμιστηρα πανω και δοκιμαζα το συστημα εβαλα μια ταινια στα 1080p να παιζει και προσεχα την θερμοκρασια να μην ξεπερνα τους 60 μολις εφτανε εκει και λιγο ποιο πανω αρχιζε και κολλουσε και εκλεινα την ταινια(οση ωρα ειχα το συστημα ανοιχτο δεν κολλησε καθολου ενω αλλες φορες θα ειχα κολλησει στο τεταρτο και το ειχα σχεδον μια ωρα και κατι ανοιχτο).

Πιστευω να ειναι αυτο το προβλημα που ειχε και οχι το συστημα των γραφικων πανω στην μητρικη γιατι μου εβγαζε τετοια μηνυματα σφαλματος η μητρικη. Θα το δοκιμασω με παστα κανονικα και θα σας πω απλος και η ψυκτρα του επεξεργαστη μου φαινεται μικρη (με υψος μολις 2,5cm ενω εχω εναν E6750 και εχει 4,5cm υψος η ψυκτρα)Εαν εχει κανεις αυτον τον επεξεργαστη και μπορει να με τρησει να μου πει ποση ειναι η ψυκτρα του;

Καλα αυτο που εκανε το παλικαρι ειναι εγκλημα για τον επεξεργαστη αλλα το αφηνω ασχολιαστω!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα μεγάλο σωληνάριο Ceramique 2, καθάρισε με χαρτί και οινόπνευμα και βάλε λίγη πάστα στο cpu αλλά αν έχεις όρεξη και στο northbridge της μητρικής αλλά και στην κάρτα γραφικών. Ξεσκόνισε καλά και τα πάντα.

Σίγουρα θα ρίξεις τις θερμοκρασίες σου δραματικά. Αν συνεχίσει τα τρελά, το πιάνουμε από εκεί :)

Link to comment
Share on other sites

όχι οινόπνευμα... καθαρό ασετόν κατά προτίμηση... φεύγουν τα υπολοίματα της όποιας θερμοαγώγιμης πιο γρήγορα και εξατμίζεται με ένα φύσημα.

Όπως και δήποτε πάντως να βάλεις θερμοαγώγιμη... σίγουρα θα πέσεις πάρα πολύ στις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αφησω καποιο σας παραπονεμενο ειπα να βαλω ρακι..... :playful:

Λοιπον εβαλα την θερμοαγωγιμη και ειπα να τρεξω ενα 3Dmark ο επεξεργαστης παιζει απο 37-46 βαθμους τεραστια διαφορα.....!!! το κεντρικο τσιπακι δε ξερω τι επαθε και αυτο δουλευει χαμηλα 25-37......

Το συστημα αυτο δεν ειναι δικο μου...ειναι ενος φιλου μου και ειχαμε προβληματα απο το σεπτεμβρη και ειχα δοκιμασει τις μνημες του στο δικο μου και κολλουσε ο υπολογιστης οπως και εκεινου.....τις πηγαμε και τις αλλαξαμε μετα απο καποιο κερο μου λεει παλι τα ιδια καλα του λεω φερτον παλι και βλεπουμε....

Σημερα μου ειπε οτι και αυτος ειχε βγαλει τη ψυκτρα του υπολογιστη για καθαρισμα και μου ειπε οτι δεν ειχε θερμοαγωγιμη πανω αλλα δε το πολυπιστεψα....βεβαια απο οτι ειδα δεν ειχε και υποληματα πανω.....τελος παντων σας κουρασα νομιζω....

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now