Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα .

Ας εκφράσω τα προβλήματα μου για ένα καινούργιο σύστημα που έχω φτιάξει εδώ και ένα μήνα .

Το σύστημα μου είναι το εξής :

-asus maximus v formula

-CORSAIR CMZ8GX3M2A2133C11R Vengeance 8GB (2 x 4GB)

-OCZ ModXStream Pro 700W Modular High Performance

-i7 3770K (stock cooler)

- osz vertex 3 120 giga

- gainward 560

-dimastech easy v3

Η μητρική –μνήμες-cpu είναι αγορασμένα εδώ και ένα μήνα (ολοκαίνουργια)

Τα χρησιμοποίησα μια εβδομάδα και όλα έδειχναν εντάξει .

έτυχε την δεύτερη εβδομάδα το σύστημα να μπει σε αδρανοποίηση (windows 7 ultimate)

. με το που πάτησα το space na ανοίξει δεν άνοιγε . πατάω το κουμπί (σταρτ) της μητρικής και μου ξεκίνησαν όλα τα ανεμιστηρακια κανονικά αλλά εικόνα τπτ . δεν έμπαινε στο bios απλά σκάλωνε στο led του cpu. (η μητρική έχει 4 λαμπάκια έλεγχου 1 cpu check 1ram check 1 vga 1 check 1 boot device check.και τα ελέγχει με τι σειρά που τα αναφέρω) . έπρεπε να βγάλω ένα stickaki ραμ για να ξεκινήσει και τα λοιπά . από κει και πέρα μου το εκανε μια φορά το διήμερο . σε κάποια φάση έβγαλα την στοκ ψήκτρα για να βάλω άλλη (που τελικά δεν έβαλα επειδή έλειπε το backplate της καινούργιας ψήκτρα) και με του που ξανά έβαλα την στοκ δεν άνοιγε με τπτ . έκανε συνέχεια αυτό που προανέφερα. Ξεκινούσαν τα ανεμιστηρακια και κολλούσε στο led του cpu . έβγαλα μπαταριές από bios έβγαλα vga έκανα ΟΛΟΥΣ τους πιθανούς συνδυασμούς με σλοτς και ραμ και pci όταν κατάφερνε και άνοιγε όταν τον έκλεινα έκανα αμάν να τον ξανανοίξω. Vga + ssd + psu είναι δοκιμασμένα σε προηγούμενο pc για ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και εγώ και την έβγαλα από την πρώτη στιγμή . μιλάμε για χοντρά κολλήματα . δεν ξέρω αν φταίει μητρική η cpu η ραμ . υπάρχει περίπτωση να πιάνει τρελές θερμοκρασίες στο start και να μην ξεκινάει καν ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σίγουρα δεν είναι θέμα θερμοκρασιών ( ανοίγουνε και με σκέτο τον CPU πάνω δίχως ψύκτρα και μπαίνεις και BIOS και κόβεις και βόλτες εκεί μέσα δίχως να κολλήσει/κλείσει ).

Έχεις τσεκάρει διεξοδικά το σόκετ μην λύγισε κανά πιν ?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο τραβηγμένο να είναι από θερμοκρασίες.

Τι qcode σου δείχνει το LCD;

δεν δείχνει τπτ . τα ανεμηστιρακια τρέχουν και αυτό δεν δείχνει τπτ

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σίγουρα δεν είναι θέμα θερμοκρασιών ( ανοίγουνε και με σκέτο τον CPU πάνω δίχως ψύκτρα και μπαίνεις και BIOS και κόβεις και βόλτες εκεί μέσα δίχως να κολλήσει/κλείσει ).

Έχεις τσεκάρει διεξοδικά το σόκετ μην λύγισε κανά πιν ?

ναι δεν ειδα τπτ ολα ηταν κομπλε !

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δημιουργήσει κάποιο μοτίβο για το ποτε δεν ανοιγει . μπορεί να το πατήσω να μην ανοιγει και ολο το βράδυ και χωρίς να κανω κατι (ούτε καν να κλείσω το ρευμα) το πρωι να ανοίξει με την πρώτη .

Link to comment
Share on other sites

δεν δείχνει τπτ . τα ανεμηστιρακια τρέχουν και αυτό δεν δείχνει τπτ

Δεν δείχνει ΚΑΝΕΝΑ qcode και απλά ρολάρουν τα fans...? Weird ηλεκτρικό πρόβλημα μου μυρίζει.

Μείνει με την gpu του Ivy (έτσι για να αποκλείσουμε λίγο τίποτα κουλό με το BIOS της VGA) και τσέκαρε αποστάτες και καλώδια πίσω από την μητρική για τυχόν οριακό βραχυκύκλωμα εκεί.

Και βλέπουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν δείχνει ΚΑΝΕΝΑ qcode και απλά ρολάρουν τα fans...? Weird ηλεκτρικό πρόβλημα μου μυρίζει.

Μείνει με την gpu του Ivy (έτσι για να αποκλείσουμε λίγο τίποτα κουλό με το BIOS της VGA) και τσέκαρε αποστάτες και καλώδια πίσω από την μητρική για τυχόν οριακό βραχυκύκλωμα εκεί.

Και βλέπουμε :)

οκ το απόγευμα που θα παω σπιτι θα το τσεκαρω . ( την gpu την έλεγξα σε ενα φίλο και είναι κομπλέ ) . μπορει κανα βραχυκύκλωμα λόγο του benchtable κάτι θα ακουμπάει καπου δεν ξέρω :uncomfortableness:
Link to comment
Share on other sites

Δεν δείχνει ΚΑΝΕΝΑ qcode και απλά ρολάρουν τα fans...? Weird ηλεκτρικό πρόβλημα μου μυρίζει.

Μείνει με την gpu του Ivy (έτσι για να αποκλείσουμε λίγο τίποτα κουλό με το BIOS της VGA) και τσέκαρε αποστάτες και καλώδια πίσω από την μητρική για τυχόν οριακό βραχυκύκλωμα εκεί.

Και βλέπουμε :)

ελεγξα τα παντα την ξήλωσα και την ξαναέστησα ... μέχρι τωρα χωρίς gpu ανοίγει κανονικά ... δεν ξερω ... πιστεύω οτι σε καποια φαση θα φρικάρει και δεν θα ανοίγει . βασικα ειμαι σιγουρος .. παντως χωρις gpu ανοιξε με την πρωτη
Link to comment
Share on other sites

Την μητρική πάνω σε κούτα ή είσαι ακόμα σε κουτί/benchtable ?
σε κούτα είναι κομπλε ... τον ανοιξα 5 -6 φορές άνοιξε (χωρις gpu πανω). θα το δουλέψω και άλλο να δω πως συμπεριφερεται και θα ενημερώνω. μέχρι τότε οποιεσδήποτε προτάσεις για έλεγχο δέκτες !

και ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας !

Link to comment
Share on other sites

όλα δουλεύουν κομπλέ μέχρι να βάλω την gpu ... μόλις την βάζω κολλάει το σύμπαν .... μόλις την βγάζω τρέχει κανονικα χωρις θεμα !

update : άρχισε να μου κάνει θέματα και χωρίς την gpu !

Edited by wifferson
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις εξασφαλίσει ότι από psu είσαι εντάξει - λογικά μητρική θα είναι... οι επεξεργαστές είναι λιγάκι σπάνιο να κάνουν δύσκολα αναπαραγωγίσιμα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now