Vangelislam

Gaming PC 500 ευρω

Recommended Posts

zrB68T6.png

και παίρνεις 8 πυρήνες αφού θέλεις πολλούς

στέφανε, μην εντυπωσιάζεσαι από τους πυρήνες. Πχ εγώ την σύνθεση σου την θεωρώ κακή σε σχέση με την δική μου για 500? budget διότι ναι μεν έχεις πολύ καλύτερο επεξεργαστή ο οποίος στα παιχνίδια δεν θα συνεισφέρει τόσο όσο μια HD 7850 που προτείνω εγώ, επίσης έχεις βάλεις πολύ κακό τροφοδοτικό, μέτρια μητρική, μέτριο σκληρό και κακό κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Τουμπανο για τα λεφτα, υποθετω οτι απο το παλιο σου υπολογιστη θα κρατησεις dvdrw και σκληρο δισκο, ελπιζω να ειναι sata.

vhym2f.jpg

βάλε ένα τροφοδοτικό της προκοπής!

Edited by Johnnymous
Link to comment
Share on other sites

Εαν ξέρεις κάτι καλύτερο σε PSU στα 30-35 ευρώ, πές το μας να το μάθουμε, με 550 ευρώ ταβάνι κάνεις αναγκαστικά συμβιβασμούς και προτιμώ να συμβιβαστώ στο τροφοδοτικό και στο κουτί παρά στον επεξεργαστή, στην κάρτα γραφικών και στον ssd.

Link to comment
Share on other sites

Παρε AMD (Α10-6800Κ ή FX6300+μεταχειρισμενη GPU τον 80-90 ευρω, εχει παρα πολυ αξιολογες καρτες σε αυτες τις τιμες αμα ψαχτεις με χαρτια αποδειξεις και τα παντα ολα.) να τελειωνεις αδερφε. δεν ειναι καθολου κακος και δεν ειναι και ντροπη.

Θα κοιτας το τι εχεις αναγκη, και λιγο το τι θα εχεις αναγκη στα επομενα 2-3 χρονια, οχι τι θελεις γιατι παντα θα ξεφευγεις απο το budget σου.

Link to comment
Share on other sites

κρατα το παλιο κουτι...

cpu-amd 965

m/b-asrock970e3

gpu-gtx660

ram-τις geil που προτειναν τα παιδια

hdd

psu-coolermaster gx550

πιστευω ειναι καλο για 538ευρω...

Φιλότιμη προσπάθεια αλλά κατ εμέ ανισορροπο setup, ξεπερασμένη και παλιά cpu, φτωχή μητρική, δυνατή κάρτα που εγγυημένα τραβάει bottleneck απο τον ξεπερασμένο επεξεργαστή, σκληρός δίσκος στην θέση του ssd, δίχως κουτί, πιστεύω οτι για 10 ευρω παραπάνω η δικιά μου σύνθεση απλά σκίζει στα λεφτά με ένα πολύ δυνατό μηχάνημα και τα έχει όλα σωστά ισορροπημένα στο σύνολο επιδόσεων επεξεργαστή, κάρτας γραφικών και ssd, ένα σύστημα 2 με 3 φορές εγγυημένα ποιο γρήγορο στα πάντα από αυτό που έχει.

vhym2f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλότιμη προσπάθεια αλλά κατ εμέ ανισορροπο setup, ξεπερασμένη και παλιά cpu, φτωχή μητρική, δυνατή κάρτα που εγγυημένα τραβάει bottleneck απο τον ξεπερασμένο επεξεργαστή

με τα παρα παρα παρα παρα παρα πολυ λιγα που γνωριζω....πως γινετε ενας τετραπυρινος επεξεργαστης να κανει bottleneck την 660? δωσε μου τα φωτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια απο το παλιο pc δν θα κρατησω τπτ ! σκληρο και dvdrw θα βαλω αλλα θα βαλω τις πλακας αρχικα ! αργοτερα θα βαλω 500 gb σκληρο !!

απο αυτα π μ ειπατε η τλκ μ γνωμη ειναι να βαλω:

SHARKOON REX8 VALUE EDITION WHITE - ΚΟΥΤΙΑ - CASES -

CORSAIR VS SERIES VS450 - 450W POWER SUPPLY - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

GEIL GEL38GB2133C11DC 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-17000 2133MHZ EVO LEGGERA DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

ASUS F2A85-M LE RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

AMD A10 6800K 4.10GHZ BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

μονο π θελω να πειτε καρτα γραφικων στα 100 ευρω πάνω κατω

Link to comment
Share on other sites

Κάκιστο build, πεταμένα λεφτά. Ξεκαθαρισε ποσα δινεις τελική και εαν θα περασεις στο νεο μηχανημα dvdrw και δισκο απο το παλιο, σιγουρεψου οτι ειναι sata.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα ξανα λεω .: budget 500 ( το πολυ 550 αλλα δν ειναι σγρ )

dvdrw και σκληρο θα βρω απο αλλου ( αρχικα )

Ξαναδες το build που σου εχω φτιαξει και σκεψου το ποιο σοβαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδες το build που σου εχω φτιαξει και σκεψου το ποιο σοβαρα.

απο το δικο σ buil βγαζω εξω τροφοδοτικο ( νμζ 600 ειναι υπερβολικο )

ram ( μικρη 2gb , η geil π μ αναφερουν πιο πανω τις βρησκω πιο καλες )

hantol ( δν νμζ να το χρειαζομαι αν και δν ξερω τι κανει :P ) και

το samsung ( ssd ειναι ? δν ξερω αν το χρειαζομαι )

σορρυ αλλα ειμαι λιγο ψιλο άσχετος :P

Link to comment
Share on other sites

CPU: AMD FX6300 CPU AMD AM3+ FX-6300 Box( FD6300WMHKBOX ), AMD (AM3+, AM3), Επεξεργαστές, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας, 106?!

Τα κάνει όλα! Όταν λέω όλα, ΟΛΑ! Μόνο φραπέδες και να σε κάνει μασάζ δεν μπορεί να κάνει :P. Είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά αυτήν τη στιγμή για ένα VFM (Value for Money) σύστημα που θέλεις εσύ, να παίζεις τα παιχνιδάκια σου και να βλέπεις τις ταινίες σου και τα πάντα όλα σου, γρήγορα, ωραία, χωρίς πολλά λεφτά φρου φρου και αρώματα!

MOBO: AsRock 990FX Extreme 3 MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3+ 990FX Extreme3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr 98?!

Οι μνήμες πάνε αρκετά ψηλά αν ενδιαφέρεσαι (μάλλον δεν ενδιαφέρεσαι :P ), κάνει και το SLI – CrossX του (για διπλή υποστήριξη καρτών γραφικών, αν ποτέ στο μέλλον επιθυμήσεις κάτι τέτοιο), 5 x SATAIII για να αποθηκεύεις τα πάντα στους σκληρούς σου, USB3 Και USB2 ανάλογος τι γουστάρεις! Είναι ένα αρκετά ολοκληρωμένο μηχάνημα για τα λεφτάκια του κατά την γνώμη μου.

RAM: G.Skill MEMORY :: G.Skill Ripjaws 4GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (F3-12800CL9D-4GBRL) (Kit 2 x 2048) - Visionstudio.gr 4 GB 1600 GHz, games θα παίζεις, εγώ που έχω 8 GB δεν γεμίζουν ποτέ πάνω από 2 (κοιτάμε καθαρά την τσέπη μας αυτήν την στιγμή! Τα 4gb είναι τέλεια για εσένα, μην παρασύρεσαι από τα 8!!) Στα 40?

GPU: 1) Gigabyte gtx650 Gigabyte, GRA PCX GBT GTX650 1GB OC( GV-N650OC-1GI ), nVidia 650, nVidia, Κάρτες Γραφικών, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας, αξιοπρεπέστατο μηχάνημα στα 102?. Από ότι διάβασα λίγο παίζεις racing παιχνίδια αν δεν κάνω λάθος, όποτε εδώ είσαι παρά πολύ καλά! Δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις τα πράγματα εκεί πέρα.

Μέχρι στιγμής είμαστε στα 346?. Είσαι σουπερ καλυμμένος για έμενα! Παίζεις τα παιχνιδιού σου μια χαρά και ωραία :).

PSU: Msystems.gr - Προϊόντα - Corsair CX Series 600 Builder 600W 600W Corsair 80+Bronze 68? είσαι καλυμμένος, και για το μέλλον για κάποια τυχόν αναβάθμιση! (όπως είπαμε κοιτάμε και λίγο μπροστά..)

HDD: HDD :: Seagate 1TB Barracuda 7200.14 ST1000DM003 SATA III 7200rpm 64MB - Visionstudio.gr Seagate 1TB παρα πολύ κάλος! Τον έχω και εγώ, έχω μείνει ευχαριστημένος! 60?

Case: K350 - Cooler Master Coolermaster K350 στα 40?.

Gaming design χωρίς καμία αμφισβήτηση! Με μπροστινό RED LED φουρφουρι στα 120mm , και έχει επιπλέον 3 slots για άλλους τρεις 120mm στροβίλους! :D Βάζεις άλλον έναν πίσω και έχεις ένα ωραίο νορμάλ airflow!

DVD-Driver: CD/DVD-ROM :: Samsung DVD-ROM SH-118AB/BEBE Black Bulk - Visionstudio.gr Samsung 12?

Δεν έχω να πω κάτι εδώ, και εγώ το ίδιο έχω να κάνω την δουλεία μου :).

Σύνολο 526?

Είπες ότι διαθέτεις 500? αλλά κάπου είδα ότι μας τα αλλάζεις και βάζεις και άλλο ένα 50αρικο χεχε, νομίζω πως δεν θα χρειαστεί, δείχνει αρκετά ολοκληρωμένο σύστημα. Τα 25 ευρώ πας τα πίνεις για να γουστάρεις την μέρα σου χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

CPU: AMD FX6300 CPU AMD AM3+ FX-6300 Box( FD6300WMHKBOX ), AMD (AM3+, AM3), Επεξεργαστές, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας, 106?!

Τα κάνει όλα! Όταν λέω όλα, ΟΛΑ! Μόνο φραπέδες και να σε κάνει μασάζ δεν μπορεί να κάνει :P. Είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά αυτήν τη στιγμή για ένα VFM (Value for Money) σύστημα που θέλεις εσύ, να παίζεις τα παιχνιδάκια σου και να βλέπεις τις ταινίες σου και τα πάντα όλα σου, γρήγορα, ωραία, χωρίς πολλά λεφτά φρου φρου και αρώματα!

MOBO: AsRock 990FX Extreme 3 MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3+ 990FX Extreme3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr 98?!

Οι μνήμες πάνε αρκετά ψηλά αν ενδιαφέρεσαι (μάλλον δεν ενδιαφέρεσαι :P ), κάνει και το SLI – CrossX του (για διπλή υποστήριξη καρτών γραφικών, αν ποτέ στο μέλλον επιθυμήσεις κάτι τέτοιο), 5 x SATAIII για να αποθηκεύεις τα πάντα στους σκληρούς σου, USB3 Και USB2 ανάλογος τι γουστάρεις! Είναι ένα αρκετά ολοκληρωμένο μηχάνημα για τα λεφτάκια του κατά την γνώμη μου.

RAM: G.Skill MEMORY :: G.Skill Ripjaws 4GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (F3-12800CL9D-4GBRL) (Kit 2 x 2048) - Visionstudio.gr 4 GB 1600 GHz, games θα παίζεις, εγώ που έχω 8 GB δεν γεμίζουν ποτέ πάνω από 2 (κοιτάμε καθαρά την τσέπη μας αυτήν την στιγμή! Τα 4gb είναι τέλεια για εσένα, μην παρασύρεσαι από τα 8!!) Στα 40?

GPU: 1) Gigabyte gtx650 Gigabyte, GRA PCX GBT GTX650 1GB OC( GV-N650OC-1GI ), nVidia 650, nVidia, Κάρτες Γραφικών, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας, αξιοπρεπέστατο μηχάνημα στα 102?. Από ότι διάβασα λίγο παίζεις racing παιχνίδια αν δεν κάνω λάθος, όποτε εδώ είσαι παρά πολύ καλά! Δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις τα πράγματα εκεί πέρα.

Μέχρι στιγμής είμαστε στα 346?. Είσαι σουπερ καλυμμένος για έμενα! Παίζεις τα παιχνιδιού σου μια χαρά και ωραία :).

PSU: Msystems.gr - Προϊόντα - Corsair CX Series 600 Builder 600W 600W Corsair 80+Bronze 68? είσαι καλυμμένος, και για το μέλλον για κάποια τυχόν αναβάθμιση! (όπως είπαμε κοιτάμε και λίγο μπροστά..)

HDD: HDD :: Seagate 1TB Barracuda 7200.14 ST1000DM003 SATA III 7200rpm 64MB - Visionstudio.gr Seagate 1TB παρα πολύ κάλος! Τον έχω και εγώ, έχω μείνει ευχαριστημένος! 60?

Case: K350 - Cooler Master Coolermaster K350 στα 40?.

Gaming design χωρίς καμία αμφισβήτηση! Με μπροστινό RED LED φουρφουρι στα 120mm , και έχει επιπλέον 3 slots για άλλους τρεις 120mm στροβίλους! :D Βάζεις άλλον έναν πίσω και έχεις ένα ωραίο νορμάλ airflow!

DVD-Driver: CD/DVD-ROM :: Samsung DVD-ROM SH-118AB/BEBE Black Bulk - Visionstudio.gr Samsung 12?

Δεν έχω να πω κάτι εδώ, και εγώ το ίδιο έχω να κάνω την δουλεία μου :).

Σύνολο 526?

Είπες ότι διαθέτεις 500? αλλά κάπου είδα ότι μας τα αλλάζεις και βάζεις και άλλο ένα 50αρικο χεχε, νομίζω πως δεν θα χρειαστεί, δείχνει αρκετά ολοκληρωμένο σύστημα. Τα 25 ευρώ πας τα πίνεις για να γουστάρεις την μέρα σου χαχαχα!

χαχα ωραιος ο φιλος ... λοιπον η ιδεα σ ειναι πολυ ενδιαφερουσα ....! απλα διαφωνω/εχω αμφισβήτηση :

ram θα ελεγα οτι ειναι καλυτερες οι geil στα 2133 αλλα δν το σηκωνει οι mobo τεσπα ...! μετα σκληρο και dvdrw θα τα εχω υποψειν αλλα οχι για την αρχη ...!

ναι πιο πολυ racing games παιζω .... αλλα επισης παιζω pro, l2 καλα αυτα τα σηκωνει ανετα απλα τα αναφερω !

ααα που και που παιζω και κανενα cod και γιαυτο ψαχνομαι τοσο πολυ γτ ειναι ξενερα και δν γουσταρω να κολαει το pc

επισης κουτι εχω κολησει με αυτο π εχω αναφερει στην αρχη-αρχη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now