observerxD

overclocking RAM speed ....

Recommended Posts

SPECS

CPU:AMD A10-5800K

MOBO:GIGABYTE A85X UP4

COLLING:δυο ανεμιστιρακια και το στοκ cpu cooler της ΑΜD.

PSU:COOLERMASTER GX 550W 80+BRONZE

Λοιπον εχω αυτο το pc με mushkin redline pc3-14900 2x4 GB ram στα 1866mhz ... θα ηθελα βοηθεια για overclock στα 2133mhz ωστε να δωσω λιγη βοηθεια ακομα στην IGPU. και θα ηθελα να μου πειτε την καλυτερη επιλογη για αεροψυξη ωστε να μπορεσω να overclockarw τον A10 σε τιμες που θα δω διαφορα σε αποδοση απο το PC μου ...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες,

πες μας ακριβώς part number των μνημών σου - να έχουμε μια καλή υπόθεση για το τι chipάκια φοράνε. Επίσης πες και και budget για την ψύκτρα :)

Mushkin.com

αυτες ειναι 997007. οσο για τα χρηματα θα ηθελα να μου πειτε καποιες επιλογεσ .ασφαλως κοιταω κατι φθηνο πρωτα αλλα βλεπουμε...

καλος σας βρηκα !!

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα οι μνήμες σου είναι hynix cfr (καλό αυτό!) οπότε δώσε τους με το καλημέρα 1.65v και 11-13-13-36 στα timings και πρέπει να είσαι έτοιμος για 2133 ή και λίγο παραπάνω.

Εδώ -> AMD A10-5800K & Gigabyte F2A85X-UP4 Review: Giga testing the Trinity θα βρεις και πολλές ακόμα πληροφορίες για το πως θα πάρεις τα μέγιστα τόσο από το cpu όσο και από το gpu κομμάτι του Α10 σου :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Mushkin.com

αυτες ειναι 997007. οσο για τα χρηματα θα ηθελα να μου πειτε καποιες επιλογεσ .ασφαλως κοιταω κατι φθηνο πρωτα αλλα βλεπουμε...

καλος σας βρηκα !!

Καλώς σε βρήκαμε [MENTION=6229]observerxD[/MENTION] !

Define τι εννοείς φθηνό! :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας, τις μνημες της εβαλα να παιζουν στα 2133 μεσα απο το easytune 6 τελικα ,που αποτι εχω διαβασει δεν ειναι και safe επιλογη αλλα ρισκαρα .

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας, τις μνημες της εβαλα να παιζουν στα 2133 μεσα απο το easytune 6 τελικα ,που αποτι εχω διαβασει δεν ειναι και safe επιλογη αλλα ρισκαρα .

Διάβασες τον οδηγό που έδωσε το [MENTION=1152]caution[/MENTION] στο Post#4 ?

Μια χαρα επιλογή έιναι το Easy Tune 6 αλλά γιατι να μην το κάνεις με τον σωστό τρόπο και να το

κάνεις με τον "πρόχειρο" ?

Μου φαίνεται βαριέσαι λίγο [MENTION=6229]observerxD[/MENTION] :(

Link to comment
Share on other sites

Διάβασες τον οδηγό που έδωσε το @caution στο Post#4 ?

Μια χαρα επιλογή έιναι το Easy Tune 6 αλλά γιατι να μην το κάνεις με τον σωστό τρόπο και να το

κάνεις με τον "πρόχειρο" ?

Μου φαίνεται βαριέσαι λίγο @observerxD :(

φιλικα παντα ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now