giannis13

Overclocking Ram σε Asrock 970 Extreme 3

Recommended Posts

asrock 970 extreme3

gskill 2x4 GB cl9 1600

δοκιμασα 1866 mhz 11/11/11/30

και 1600 mhz 8/8/8/24

αλλα μετα βγαινοντας απο boot menu μπαινει σε sleep mode και δεν ανοιγει...

το κλεινω το ανοιγω ε και μετα απο 2 φορες λεει να πατησω del για boot menu αλλιως βαζει εργοστασιακες ρυθμισεις.. γιατι συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένες λέγοντας; Αυτές οι ίδιες που έχεις στα χέρια σου; Ή απλά το ίδιο kit;

Γιατί μπορεί να έχουν αλλάξει revisions/IC/κτλ... και δεν μας έχεις πει και ποιες είναι δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω με σιγουριά - μιας και θέλει ψάξιμο με serials ή ξεκαπάκωμα, οι μνήμες σου έβγαιναν στις αρχές με Hynix BFR και πιο μετά με κάτι ταπεινότερα Elpida. Μάλλον πέτυχες τις δεύτερες.

Πάντως δώσε 1.75 και ένα καλό voltage στο IMC και ψάξ' τες - μπορεί να πέφτω έξω :)

Link to comment
Share on other sites

Με τι CPU είσαι [MENTION=5794]giannis13[/MENTION] ?

Σε όλα τα άλλα settings δεν έχεις ακουμπήσει τίποτα?

Παίζεις μόνο με συχνότητα και timings?

Μήπως έχουν μαυρο PCB οι μνήμες σου?

Όπως είπε και ο Caution ανάλογα με το τι λένε τα τσιπάκια επάνω(κάτω από τις ψύκτρες τους)

είναι και άλλα τσιπάκια!

Εάν μπορείς άνοιξε τις πολύ προσεκτικά και πές μας τι γράφουν επάνω!

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

cpu:FX 4100 @ 4.2Ghz

πλεον βγαζει μπλε οθονη σε αρκετες ρυθμισεις που λειτουργουσε

δεν νομιζω να υπερθερμανθηκαν αφου max case temp=28c

τωρα παιζω 11/11/11/28 1600 1,65v για να μην εχω προβληματα

Ενα βιντεο για το πως ανοιγουν να ειμαι σιγουρος μην κανω ζημια

Edited by giannis13
Link to comment
Share on other sites

η μια μνημη ram δεν λειτουργει...την δοκιμασα μονη της και σε διαφορετικες θεσεις και λεει no video output

ισχυει η εγγυηση?

Edited by giannis13
Link to comment
Share on other sites

η μια μνημη ram δεν λειτουργει...την δοκιμασα μονη της και σε διαφορετικες θεσεις και λεει no video output

ισχυει η εγγυηση?

Αυτό είναι κάρτα γραφικών...!

Με την άλλη μνήμη δουλέυει το PC και με αυτήν όχι?

Link to comment
Share on other sites

Εδωσα για αντικατασταση τις παλιες και εχω νεες RipjawsX. Που και που δεν ανοιγει το pc και πρεπει να βγαζω τις μνημες και να αλλαζω θεσεις μεχρι να ανοιξει. (δεν εχω κανει στις νεες ποτε αλλαγη σε Volt timings). Εχω το ιδιο προβλημα και με τις νεες. Μηπως δεν ειναι "σοι" η μητρικη μου? Τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, η ερώτησή μου είναι ότι έχω ακούσει ότι οι άνθρωποι λένε ότι είναι κακό να υπερκεραστεί αυτή η μητρική πλακέτα, αλλά η CPU που χρησιμοποιώ είναι το FX-8320, το οποίο μέσω της έρευνας που ήρθα να βρω είναι ένα underclocked FX-8350, Bluestacks TextNow VPN  m μαντέψει το συμβατό της με αυτό το mobo. Έτσι, αν το μόνο που κάνω είναι να το φέρω σε 8350 επίπεδα, πραγματικά τονίζω το mobo; Ή κάνοντας κάτι που θα μπορούσε να το σπάσει; Ίσως δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει υπερχρονισμό, αλλά θα ήθελα να σκεφτώ ότι το να το φέρετε στο επίπεδο μιας άλλης CPU που λειτουργεί καλά σε αυτό δεν θα ήταν ένα θέμα. Μέχρι στιγμής το έχω ανεβάσει από 3,5 σε 3,8 χωρίς προβλήματα, αλλά φοβάμαι να πάω ψηλότερα. Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα!

Edited by nadhim
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now