Recommended Posts

Παίδες καλησπέρες,

Λοιπόν έχω το εξής θεματάκι.

εχω στο πσι μου εναν PCI SSD OCZ REVODRIVE 3 120GB,

εχω εγκατεστημένα τα Windows εκει. εχω και αλλους δισκους μεσα οπου ενας απο τους υπολοιπους ειναι ενας ssd Crusial m4.

Το θεμα ειναι το εξης.

εκανα ενα bechmark τους δισκους και καλα να δω τι παιζει και μου βγαζει τον pci ssd read/write 280mb/s kai 120mb/s.

Απο την αλλη τον crusial τον βγαζει 300mb/s και read kai write.

πώς γένειν αφτο? :smile-new:

Τον pci ssd τον ειχα βαλει στην θυρα pci x 1 , τον αλλαξα τον εβαλα σε pci x 16 για να δω και καλα αλλα το ίδιο.

το φιρμγουερ ειναι το τελευταιο και ο driver του εγκατεστημενος κανονικα.

τι παιζει ρε παιδια? υποτιθεται οτι εχει ονομαστικες ταχυτητες 1000mb/s και καλα.

επισης μητρικη asus rambage IV black edition.

πλιζ χελπ - cheers

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο caution για αρχή βάζεις τελευταίο firmware σε SSD και μητρική.

Η ιδιαιτερότητα που έχουν οι OCZ Revodrive είναι πως χρησιμοποιούν διπλό κανάλι στο PCI Express. Έτσι αν στη μητρική σου το κανάλι του PCI Express μοιράζεται με κάτι άλλο π.χ. (κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου) τότε οι ταχύτητες πέφτουν στο μισό.

Έχει επίσης στα υπόψιν πως οι ονομαστικές ταχύτητες του Revodrive φαίνονται μόνο στο ATTO disk benchmark. Δοκίμασε με αυτό να δεις τι ταχύτητες σου δείχνει το drive για αρχή και δώσε ένα screenshot.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις επιδόσεις στο ATTO, το drive δουλεύει κανονικά.

Επειδή το drive χρησιμοποιεί Sandforce controllers, οι επιδόσεις που βλέπεις είναι σε συμπιέσιμα δεδομένα.

Το AS SSD Benchmark ή το CrystalDiskMark που χρησιμοποίησες, από default δεν χρησιμοποιούν συμπιέσιμα δεδομένα,

γι'αυτό είδες και πεσμένες επιδόσεις.

Δώσε αν θέλεις και ένα screenshot από AS SSD Benchmark.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις επιδόσεις στο ATTO, το drive δουλεύει κανονικά.

Επειδή το drive χρησιμοποιεί Sandforce controllers, οι επιδόσεις που βλέπεις είναι σε συμπιέσιμα δεδομένα.

Το AS SSD Benchmark ή το CrystalDiskMark που χρησιμοποίησες, από default δεν χρησιμοποιούν συμπιέσιμα δεδομένα,

γι'αυτό είδες και πεσμένες επιδόσεις.

Δώσε αν θέλεις και ένα screenshot από AS SSD Benchmark.

Ευχαριστώ πολυ jαck, μακαρι να ναι ετσι και να δουλευει κανονικα. απλα και στο boot time δεν ειναι οπως θα μπορουσε να ειναι..

Επειδη ειμαι στη δουλεια μου τωρα, θα ανεβασω το βραδακι ενα screenshot και απο το ΑS και μου λες.. και παλι thanks

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις επιδόσεις στο ATTO, το drive δουλεύει κανονικά.

Επειδή το drive χρησιμοποιεί Sandforce controllers, οι επιδόσεις που βλέπεις είναι σε συμπιέσιμα δεδομένα.

Το AS SSD Benchmark ή το CrystalDiskMark που χρησιμοποίησες, από default δεν χρησιμοποιούν συμπιέσιμα δεδομένα,

γι'αυτό είδες και πεσμένες επιδόσεις.

Δώσε αν θέλεις και ένα screenshot από AS SSD Benchmark.

Jack εδώ το ποστ απο το AS SSD που λεγαμε.. ριξε μια ματια και μου λες .. ευχαριστω

Untitled2.jpg

Untitled2.jpg

Untitled2.jpg

Untitled2.jpg.e048f5631a6a22bdb03a56f751

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now