Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω να αγοράσω καινούργιο κουτί και μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα στο HAF X + demcifilter Dust Filter Kit (HAF X Computer Dust Filter Kit)

το case θα έχει 1x 230mm(front) 2x 200mm(top)1x 200mm(side) και 1x 140mm(rear).

το ερώτημα είναι όταν βάλω τα φίλτρα το case θα παραμείνει HAF(High Air Flow) η θα γίνει LAF(Low Air Flow)

τα spec τον fan είναι

200 x 200 x 30 mm

Speed 700 R.P.M.

Air Flow 110 CFM

Air Pressure 0.595 mmH2O

Noise 19 dBA

Bearing Type Sleeve Bearing

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα φίλτρα μειώνουν τη ροή αέρα σε οποιοδήποτε κουτί. Το HAF το παίρνεις για αυτόν ακριβώς τον λόγο, για την πολύ καλή ροή που έχει, ξέροντας ότι θα έχεις κάθε λίγο φύσημα για την σκόνη. Γενικά υπολογίζεις τι θες και αποφασίζεις τι σε βολεύει. Ροή και dust free δεν πάνε μαζί δυστυχώς. Πρέπει να γνωρίζεις επίσης ότι σχεδόν όλα τα κουτιά μαζεύουν, αλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα πάρω πρώτα το κουτί να το αφήσω να δουλέψει 1 μηνα να δω πως πάει από σκόνη και βλέπουμε γιατί τώρα με το Thermaltake dokker που έχω δεν πάει άλλο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλα τα κουτιά μαζεύουν σκόνη με τη χρήση του υπολογιστή. Εγώ έχω το HAF 912 PLUS και έχω να το καθαρίσω οκτώ μήνες.

Πριν λίγες μέρες το άνοιξα και διαπίστωσα πως δεν είχε και τίποτα ήταν σαν ένα ράφι που έχει να καθαριστεί 1 βδομάδα.

Επίσης προσπάθησε να σετάρεις τη ροή αέρα έτσι ώστε να έχεις θετική πίεση( περισσότερη εισαγωγή αέρα σε σχέση με την εξαγωγή) μέσα στο κουτί, βοηθάει πάρα πολύ σε θέμα σκόνης. Πάντως το Χ έχει νομίζω φίλτρα παντού (σε αντίθεση με εμένα που έχει μόνο η εισαγωγή μπροστά και το τροφοδοτικό).

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όσο και να πειραματίστικα με φίλτρα, δεν βρήκα πανάκεια.

Οπότε περισσότερο intake από exhauste και φύσημα με το θα_με_σκοτώσει_μια_μέρα_blower_από_το_praktiker μία-δύο φορές το χρόνο και δεν θα σκάσουμε κιόλας :)

Link to comment
Share on other sites

Blower apo to praktiker και ηλεκτρικη σκουπα από την άλλη πλευρά, 1 φορα το μήνα (και δίμηνο αμα βαριέσαι) και είσαι τζιτζι)

είμαι κάτοχος haf, μεγάλη ροή αέρα, χαμηλές θερμοκρασίες, το καθάρισμα δεν είναι χρονοβόρο

Link to comment
Share on other sites

Siteάρα το DEMCifilter SA . Δεν το ήξερα :T:

Πολύ καλή δουλειά φαίνεται να έχουν κάνει οι τύποι!

Στο θέμα του κουτιού τώρα, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, ότι και να κάνεις, σκόνη πάντα θα έχεις.

Εγώ έχω σπίτι ένα Soldam Windy κουτί που έχει μπροστά 2 ανεμιστήρες και εσωτερικά της πρόσοψης 2 φίλτρα.

Οι περσίδες μπροστά στο κουτί κοιτάνε προς τα κάτω και όχι ευθεία μπροστά.

Μία φορά το 6μηνο τα βγάζω και τα καθαρίζω/πλένω.

Ότι και να κάνω όμως, πιάνει και μέσα σκόνη το κουτί.

Συνήθως καθαρίζω την μητρική με μικρό πινέλο, ύστερα με μεγάλο μαλακό πινέλο και μετά

με ένα vetex καθαρίζω τον πάτο του.

Βέβαια εκεί που είναι το case έχει μάρμαρο απο κάτω και όχι χαλί και έτσι τραβάει πολύ σκόνη.

Να έχεις και καλή ροή αέρα, και ησυχία δεν γίνεται.

Αλλά πιστέυω με τα φίλτρα θα έχεις λιγότερη σκόνη και ικανοποιητική ροή αέρα/θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now