Fladramon

Αγορά 3 Tb σκληρού + compatibility

Recommended Posts

Γεια σας, είχα σκοπό να πάρω έναν 3 ΤΒ σκληρό αλλά κάτι έγραφε γνωστό κατάστημα στο site του κάτω κάτω ότι χρειάζονται pci express κάρτα κτλ κτλ

Έχω windows 7 64

η μητρική δεν πρέπει να έχει uefi

χρήση ως αποθηκευτικό χώρο (plug n save 5-6 φορές / έτος)

WD λόγω μικρότερης γλωσσοφαγίας

SATA 3

δε με χαλάει να είναι εξωτερικός (αν και δε ξέρεις αν μέσα του είναι σατα 2 ή 3)

3 χρονάκια εγγύηση θα με καναν happy :love-struck:

έχω διαβάσει για κάποιο είδος gpt format το θέμα είναι αν έχει να κάνει με τη μητρική, με το λειτουργικό ή θέλει άλλο σατα κοντρολλερ πιο σύγχρονο :hypnotysed:

Από έρευνα αγοράς βρήκα 2 από το e-shop (οι πωλητές κάνουν "μα και μου" όταν τους τον επιστρέφεις με bad sectors

αλλά τους πετάς ένα χαρτί από την WD και σου το αλλάζουν)

Ο ένας είναι WD +sata 3+ 64 MB αλλά green 5200 ρπμ τιμή 104.90

Ο άλλος είναι ένας τοσιμπα σε προσφορά sata 3+64MB +7200 ρπμ + 86,90 ευρώ αλλά 2 χρόνια εγγύηση

Edited by Fladramon
διόρθωση του λινκ
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έβαλα δύο τέτοιους TOSHIBA DT01ACA300 3TB 3.5'' SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - σε φίλο και μου φάνηκαν και τέρμα σβέλτοι. Δεν θα είχα κάποιον ενδοιασμό για την μάρκα tbh... για το θέμα με > 2ΤΒ πρέπει να ξέρουμε controller/μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Ο 2ος τοσιμπα που λέω είναι ο ίδιος με αυτόν που δείχνεις και η τιμή πάει στα 89,90 λόγο προσφοράς

ή τσιμπάω 2 τέτοιους ή πάω σε wd με +1 χρόνο εγγύησης (μη ξεχνάμε και το θέμα της χωρητικότητας πριν κάνω την αγορά)

Η μητρική είναι αυτή: GIGABYTE - Motherboard - Socket AM3 - GA-MA790XT-UD4P (rev. 1.0)

Southbridge SB750 (6x sata2)

και ένα δεύτερο controller έχει, το ονομάζει Gigabyte (2χ sata2)

Edited by Fladramon
Link to comment
Share on other sites

Latest BIOS και προχώρα στην αγορά.

Εδώ GIGABYTE 3TB+ Unlock Utility δεν σε αναφέρει αλλά με ένα google της μητρικής σου και 3ΤΒ / 4ΤΒ από δίπλα, βλέπω αρκετό κόσμο που το έχει δοκιμάσει επιτυχώς. Αν δεν bootάρεις από τον μεγάλο δίσκο, δεν νομίζω να έχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Με φτιαξες :)

Όλα τα μοντέλα 770 έχουν υποστήριξη 3ΤΒ λόγω του Hybrid EFI technology το οποίο περιέργως δεν έχει η έκδοσή μου

Διάβασα το άρθρο του utility, κάνει κόλπο 2Τβ + virtual το υπόλοιπο και όλα αυτά μέσω λογισμικού

αναφέρει τα περί των 32bit εκδόσεων (και σκεφτόμουν μήπως έχει να κάνει με τις μνήμες που βάζουμε 64bit για να δει τα 4+ GB )

Μέχρι αύριο μεσημέρι θα κάνω τη παραγγελία, το δίλημμα είναι ταχύτητα + τιμή VS εγγύηση + 1χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δίλημμα... αν είναι σε κάποιο NAS (over LAN) τότε το θέμα ταχύτητα πάει περίπατο. Αν από την άλλη είναι πάνω σε σύστημα που κάνεις τα unrar σου κτλ κτλ, προσωπικά ακόμα με επηρεάζει. Και 15 ευρώ είναι πάνω από 15% απόσταση τιμής.

Από την άλλη αν σου σκάσει ανάμεσα σε 2ο και 3ο χρόνο, θα φας το ξενέρωμά σου αλλά γενικά αν κάνεις ένα surface check όταν παραλάβεις και μερικά HDTach και δεις ότι τίποτα δεν κουνήθηκε στα SMART τότε οι πιθανότητες να σου σκάσει μειώνονται δραστικά. Τις πρώτες εβδομάδες ψοφάνε με μεγαλύτερη συχνότητα, απ' ότι αργότερα.

Ξερωγω... μάλλον καμία από τις δύο αγορές δεν είναι λάθος, αλλά εμμέσως τοποθετήθηκα :D

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Έφτασε ο σκληρός δίσκος!

DSC09374.jpg

Τα νέα είναι καλά. Δίχως uefi Bios, win 7 64 bit, η μητρική τον είδε κανονικότατα, το λειτουργικό κάνει χρήση και τα 3 ΤΒ

τίποτα από τα 2,2 + virtual 760GB που γράφαν σε κάποια ξένα site. Ίσως να μην είναι θέμα Bios αλλά λόγω 64μπιτ win

Happy με κανε το γεγονός ότι δεν εγκατέστησα το unlock utility της Gigabyte, δεν χρειάστηκε

(ψάχνομαι λίγο να ενεργοποιήσω το AHCI αντι για το native ide, διάβασα ότι προσφέρει λίγη παραπάνω speed, θα δείξει)

Τον τρέχω τώρα το εργαλείο της WD για Bad Sectors (θέλει 6 ωρίτσες)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now