jim2030

Intel 4770K & Z87 Mobo Overclocking Help

Recommended Posts

COOLERMASTER RL-N28L-20PK-R1 NEPTON 280L

γεια σας εχω τον επεκσεργαστη 4770k kai mitriki asus z87 deluxe και μνημες

Kingston's KHX16C9X3K4/16X is a kit of four 512M x 64-bit (4GB) DDR3-1600 CL9 SDRAM (Synchronous DRAM) 2Rx8 memory modules, based on sixteen 256M x 8-bit DDR3 FBGA components per module. Each module kit supports Intel® XMP (Extreme Memory Profiles). Total kit capacity is 16GB. Each module kit has been tested to run at DDR3-1600 at a low latency timing of 9-9-9 at 1.65V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR3-1333 timing of 9-9-9 at 1.5V. Each 240-pin DIMM uses gold contact fingers and requires +1.5V. The JEDEC standard electrical and mechanical specifi- cations are as follows:

και επισης εχω το

COOLERMASTER RL-N28L-20PK-R1 NEPTON 280L για ιδροψικσι

επισης εχω τιν < asus gtx 780

μπορω αυτες τις μνημες που εχω να τις κανω overclocking;;;;; και ποσο μπορω να τις φτασω και σε ποσα volt μπορω να τις βαλω

επισης πως της κανω overclocking΄΄;;;;;

και επειδι ειμε αρχαριος στο overclocking μπορειτε να μου δοσετε οδηγιες για να το πετιχο;;;

επισης ποσο μπορο να φτασω τον 4770κ με τιν μητρικι που εχω;;; με βαση τιν εμπειρια σας.......

μπορειτε να μου δοσετε αναλυτικες πληροφοριες...............

Edited by jim2030
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά.

Τις μνήμες - ακόμα και να έχουν ψωμί - όντας αρχάριος και επειδή δεν δίνουν και τίποτα, ας τες στην ησυχία τους. Η μητρική σου μπορεί να clockάρει όσο θέλεις και έχεις και καλή ψύκτρα.

Οπότε ξεκινάς να παίζει με muiltiplier και vcore και βλέπεις πως τα πάει το κομμάτι που έχεις...

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

κατσε για να καταλαβο παο προτα στο βιος..

μετα παο στο Αι tuner to κανω manual

μετα παω sto cpu core ratio kai to bazo synce all cores

1core = 46

2core = 46

3core = 46

4core = 46

και μετα παο sto cpu core voltage kai to kano addaptive mode

και μετα στο addition turbo mode tou bazo 1280

auta den kano ;;;; thelo kai alla sto overclocking;;;

Edited by jim2030
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν "έτοιμες" ρυθμίσεις φίλε μου για αυτό που ψάχνεις. Κάθε cpu είναι διαφορετικό. Μόνο με δοκιμές και stressing θα πετύχεις ένα καλό overclock.

Αν δεν σκοπεύεις να το ψάξεις μόνος σου και να φας ώρες, η μητρική σου διαθέτει το 4-Way Optimization που με ένα click θα πετύχει ένα "στο περίπου" σίγουρο overclock :)

Link to comment
Share on other sites

To έχεις - αλλά δεν είναι στο BIOS. Είναι στο utility της Asus που θα κατεβάσεις από την σελίδα της μητρικής σου.

To αντίστοιχο βιεντάκι που σε αφορά δηλαδή, είναι

.
Link to comment
Share on other sites

γιατι το video ayto poy exo den eine kalo΄΄¨΄

μηπος τον πιγε στα 4300 επειδι ακομα δεν εχο βαλει τιν καινουργια ψυκτρα μου;;;;;

τι διαφορα εχει το ASUS 4 Way Optimization σε σχεσι με το overclocking του βιος;;;;;;

δεν μπορω να καταλαβω κατι πηγα στο ASUS 4 Way Optimization και εβαλα απο μονο του να κανει αυτοματο οver clocking και μου εβγαλε μονο οτι μπορει να παει στα 4300 μονο..

εχω τον 4770κ και asus z87 deluxe .............

μηπος τον πιγε στα 4300 επειδι ακομα δεν εχο βαλει τιν καινουργια ψυκτρα μου;;;;;

τι διαφορα εχει το ASUS 4 Way Optimization σε σχεσι με το overclocking του βιος;;;;;;

αφου και αλλοι εχουνε τον 4770κ και την asus z87 deluxe και τον εχουνε παει εος και 4700

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now