Trabakoulas

Αναβάθμιση cpu+mobo+ram.

Recommended Posts

Ορέ παλικάρια για δώστε τα φώτα σας. Λοιπόν έχουμε και λέμε, το μικρόβιο της αναβάθμισης έρχεται πάντα όταν μπαίνουμε στο χειμώνα, σπίτι έξω βροχή καφέ και παιχνιδάκι στο pc, βάλε και οτι το cpu-mobo-ram της τωρινής πλατφόρμας το έχω απο το 2009 , λεπόν,

Τι έχω...

Q9550 3.8Ghz 450fsb

Abit ip35 pro s775

4GB DDR 2

R9 290

840 EVO 120gb

Τι σκέφτομαι να πάρω και θέλω τη γνώμη σας...

ι2500κ πακετάκι με Z68 mobo (μεταχειρισμένα εννοείται 180-200?)

8GB DDR3 80?

CPU aftermarket cooler 20?

Ο 2500k θα παίξει εννοείται στα max του για 24/7, να υπολογίζω κανα 4.2 - 4.4??

Το ερώτημα είναι θα δω καμια διαφορά και κυρίως στα games απο την αλλαγή πλατφόρμας??? εκτός βέβαια απο το όφελος του SATA/USB/DDR>3 που με καίει να δω και τον 840 να παρει τα πόδια του(μετα το νεο firmware εννοείται) :hehe:

Λέτε η 290 έτσι όπως είναι να έχει bottleneck απο την τωρινή πλατφόρμα? Ανάλυση παιχνιδιών 1920Χ1200.

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου θα αναβαθμίζατε η θα καθόσασταν στα αυγά σας?

Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο απο αυτό?

υπολογίζω το κόστος να βγει κανα 100-120? πουλώντας και τα παλιά.

:coffeetime:

Link to comment
Share on other sites

Άμεση αναβάθμιση αλλά όχι σε 2500k/z68 με 200 ευρώ αλλά σε Haswell Core i5 4590 με φθηνή αλλά καλή και πλήρες B85 μητρική, κόστος 250 ευρώ, συμφέρει και αξίζει.

http://www.e-shop.gr/asrock-b85m-pro4-retail-p-PER.528683

http://www.e-shop.gr/intel-core-i5-4590-330ghz-lga1150-box-p-PER.558464

Edited by IntelUser2525
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ολα κλειδωμενα, απλα ξεχνας το Overclock. Ουσιαστικα διαλεγεις αναμεσα σε παλια μεταχειρισμενη πλατφορμα με ξεκλειδωτο επεξεργαστη και μητρικη και σε ολοκαινουργια πλατφορμα, ποιο πλουσια, αλλα με κλειδωμενο επεξεργαστη. Προσωπικα θα επενδυα τα λεφτα μου στην Haswell πλατφορμα, εκτος εαν εβρισκα κανα Bundle 2500k/z68 με 150 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Τραμπάκουλα, είχες χαθεί κάμποσο καιρό, τώρα τελευταία σε βλέπω πάλι συχνά μέσα και χαίρομαι :D

Θαρρώ ότι η 290X είναι πολύ δυνατή για αυτό το CPU (ακόμη και στα 3.8G) και ναι θα έχεις bottleneck, ειδικά στα πιο καινούρια/απαιτητικά games, ακόμη και σε ανάλυση 1080p.

Γνώμη μου είναι να δώσεις κάτι παραπάνω και να πας εδώ INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -, κρατώντας την μητρική του IntelUser ^^. Μια χαρά θα σε αφήσει να παίξεις ψηλά τον 4790Κ για 24/7. Ξεφεύγεις βέβαια κάνα 100άρικο από το αρχικό σου planning, αλλά θα δώσεις μια ανάσα στο σύστημα.

Αν τα έξτρα χρήματα είναι τελείως out of question, τότε θα σου έλεγα να πάρεις σβάρνα τα μεταχειρισμένα για Z68/Z77 και κάνα 2500K/3570K. Διαφορές μεταξύ τους στο 1080p gaming δεν υπάρχουν, ούτε στον 4790Κ θα κέρδισες κάτι τρελό FPS (μιλάμε για σχεδόν μηδαμινές διαφορές), απλά θα έπαιρνες νέας γενιάς CPU.

//ΕDIT: Στο LGA1150 μπορείς να κάνεις κλόκια και με B85 μητρική, worry not. Τσέκαρε τα reviews μας στις μητρικές, να δεις ότι ουσιαστικές διαφορές με Z77 μεγαθήρια δεν υπάρχουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, κλασικά λεφτά δεν υπάρχουν. :hehe:

Απο την άλλη επειδή με τρώει η αναβάθμιση και επειδή ήδη πήρα σε ευκαιρία πριν κανα 2 μηνο την redeon 290 190?, πήρα και τον 840 evo τώρα, ε! είπα μπας και αλλάξω και πλατφόρμα, με όσο το δυνατόν πιο στενό baget.

Και φυσικά με ενδιαφέρει το overckock, "overclock on the first boot, wtf!!!" απλά επειδή ειμαι λίγο lazy τελευταία και χρόνος δεν υπάρχει θα προτιμούσα second hand hardware και να είναι σεταρισμένος σε 24/7 να μην κάθομαι και ψάχνω.

Για καινούργια ξεφεύγουμε, θα πάμε 290 cpu+mobo, και 100 cooler+ram. κοντεύουμε στα 400, αμα πουλήσω και κανα 150 τα δικα μου θα πρεπει να βάλω 250?, too much guys. :coffeetime:

Link to comment
Share on other sites

//ΕDIT: Στο LGA1150 μπορείς να κάνεις κλόκια και με B85 μητρική, worry not. Τσέκαρε τα reviews μας στις μητρικές, να δεις ότι ουσιαστικές διαφορές με Z77 μεγαθήρια δεν υπάρχουν ;)

Διάβασα το review της [h=1]Asrock Fatal1ty B85 Killer[/h] τον 4770κ τον πάει 4.5ghz. στο review λεει..

"Παρέχει μειωμένες δυνατότητες overclocking σε σχέση με το higher end Z87 chipset"

"Δυστυχώς το πρόβλημα που εμφανίζεται εδώ είναι πως το B85 έχει κλειδωμένο τον διαιρέτη των μνημών με ανώτατο όριο τα 1600MHz."

"Με κάποιον τρόπο λοιπόν, η Asrock βρήκε την «τρύπα» και πλέον μπορεί να επιτρέψει την πλήρη υποστήριξη των K-series CPUs από την Intel! Έτσι, είχαμε την δυνατότητα για πλήρη έλεγχο των συχνοτήτων καθώς και των τάσεων λειτουργίας στο Core i7 4770K που είχαμε στην διάθεσή μας για τις δοκιμές"

δεν ειναι κακή ε? :read:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το review της [h=1]Asrock Fatal1ty B85 Killer[/h] τον 4770κ τον πάει 4.5ghz. στο review λεει..

"Παρέχει μειωμένες δυνατότητες overclocking σε σχέση με το higher end Z87 chipset"

"Δυστυχώς το πρόβλημα που εμφανίζεται εδώ είναι πως το B85 έχει κλειδωμένο τον διαιρέτη των μνημών με ανώτατο όριο τα 1600MHz."

"Με κάποιον τρόπο λοιπόν, η Asrock βρήκε την «τρύπα» και πλέον μπορεί να επιτρέψει την πλήρη υποστήριξη των K-series CPUs από την Intel! Έτσι, είχαμε την δυνατότητα για πλήρη έλεγχο των συχνοτήτων καθώς και των τάσεων λειτουργίας στο Core i7 4770K που είχαμε στην διάθεσή μας για τις δοκιμές"

δεν ειναι κακή ε? :read:

Nope δεν είναι κακή, είναι πολύ καλές για τα χρήματά τους και διαφορές clock per clock σε σχέση με αν έβαζες το CPU σε μια Z97, δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου. Είναι τόσο απειροελάχιστες σε μερικά μόνο benchmarks, που δεν αξίζει να το σκέφτεσαι καν.

Αλλά αφού γράφεις ότι πέφτει οικονομικός ζόρες, και το καταλαβαίνω απόλυτα, κοίταξε μεταχειρισμένα για κάνα 3570K ή 2500K + μητρική. [MENTION=1152]caution[/MENTION] Τον 3570Κ σου τον έχεις πουλήσει;

Link to comment
Share on other sites

Το κοιτάω και αυτό που λέτε για καινούργια, είδομεν, το καλό είναι οτι δεν θα βιαστώ.

Τα 180-200? για 2500κ+z68 είναι πολλά ε? να κοιτάξω για κανένα στα 150 αμα βρω.

Άρα έχουμε την περίπτωση μεταχειρισμένων:

α)i2500k+z68 ή

β)i3570k+z77 που εδώ όποιο και να πάρω οι διαφορές είναι ανύπαρκτες.

ή καινούργια

1)P85+4690k=290?

2)z97+4690k=330?

Link to comment
Share on other sites

Το κοιτάω και αυτό που λέτε για καινούργια, είδομεν, το καλό είναι οτι δεν θα βιαστώ.

Τα 180-200? για 2500κ+z68 είναι πολλά ε? να κοιτάξω για κανένα στα 150 αμα βρω.

Άρα έχουμε την περίπτωση μεταχειρισμένων:

α)i2500k+z68 ή

β)i3570k+z77 που εδώ όποιο και να πάρω οι διαφορές είναι ανύπαρκτες.

ή καινούργια

1)P85+4690k=290?

2)z97+4690k=330?

150 δεν παίζει να βρεις 2500Κ και μητρική. Δεν είναι πολλά τα 180-200, αντιθέτως, θα έλεγα ότι είναι normal τιμή για αυτά. Απλά με κάμποσα ακόμα παίρνεις πιο σύγχρονα πραγματάκια. Όπως και να 'χει, διαφορές θα δεις όπου και να πας, οπότε ό,τι αντέχει η τσέπη σου ρα :T:

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον καλό μου το έδωσα george.

150 για k και μητρική, δεν παίζει.

Τα α) και β) αν δεν σε ενδιαφέρει να παίζει μνήμες 2200++ σκέψου τα μόνο σαν διαφορές στις πλατφόρμες. Και στα υπόλοιπα εγγύησης της μητρικής πιθανότατα ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που πάρω καινούργια να προτιμήσω 2Χ4GB ddr3 ή 1Χ8gb? σίγουρα το ενα θα εχεις όφελος να προσθέσεις ακομα ενα στο μέλλον, τα 2 θα με κόβουν στο overclock?

DDR3 αυτές λένε τίποτα?

Για προτείνετε και καμια μνήμη και cooler.

Link to comment
Share on other sites

Μικρές διαφορές από το χαμένο dual channel, αλλά αν έχεις τέσσερα slots, γιατί να τις χάσεις;

Οι team πρέπει να είναι mfr - αν θέλεις ψάξε gskill 2400c10 μπας και πετύχεις samsung. Ψύκτρες, αναλόγως badget και χώρων...

Link to comment
Share on other sites

Η μλκ ειναι οτι αμα παρω καινουργια θα παει πλαισιο γιατι με την πιστωτική βάζεις όσες δόσεις θέλεις αρα πάμε στα εκει στενά πλαίσια μιας και δεν έχει μεγάλη ποικιλία γμτ.

Πως σας φαίνεται αυτό?

image.jpg

DPRPxg.jpg

DPRPxg.jpg

image.jpg

DPRPxg.jpg

image.jpg

DPRPxg.jpg.5b82214d384d8eda35fe2e7b8150d

image.jpg.14ab2ef78068a3805f9f6282a55cbc

Edited by Trabakoulas
Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω λίγο επειδή βλέπω ότι θες να κλοκάρεις, η μητρική που επέλεξες είναι απολύτως τίμια, αλλά δεν ειμαι σίγουρος οτι κλοκαρει. Πρoτείνω όπως είπε και κάποιος πιο πάνω να πας κατευθείαν σε Ζ97 με εναν Pentium AE για αρχή και σίγουρα σε κάποιους μήνες θα βρείς οικονομικό 4670K/4770K ;)

ετσι και θα κλοκαρεις μια χαρά και στα games θα είσαι κομπλέ!

Sent from my iPhone 4S

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

mortisboy: έχω ήδη κλείσει πακετάκι i4770k+z87...θα ενημερώσω οταν τα στήσω όλα.

thnks για το ενδιαφέρον man!!!:T:

κανόνισα με το παιδί που τα πουλάει να σβήσει τα profiles για να μάθεις να κλοκάρεις..... :)

Link to comment
Share on other sites

1.26V CPU Voltage

+0.15V RING Voltage

+0.15V System Agent

τώρα!!!!!! τα έμαθα απ έξω :gizmo:

Δεν έχω χρόνο για τέτοια πλέον ρα,έχω γίνει μεγάλη κοπριά, να φανταστείς και το σύστημα που έχω το παλιό απο το 2009 έτοιμο σεταρισμένο το πήρα. Είπαμε χαλαααααααα φιλαράααααακι:hehe:

hqdefault.jpg

hqdefault.jpg

hqdefault.jpg

hqdefault.jpg.380ac7ea6362818885e3b101ab

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now