omnio

αναβαθμιση υδροψυξεως!!!!!

Recommended Posts

IMAG0488.jpg

IMAG0492.jpg

IMAG0494.jpg

IMAG0501.jpg



Καλησπερα. σας ανεβασα φωτογραφιες για το παρον στησιμο. εχω 2 προτασεις και θελω βοηθεια οπως και αποριες. κατα πρωτον θα ηθελα να βαλω πιο χοντρους σωληνες με αλλα ρακορ. κερδιζω κατι??? για 19/13 ελεγα... μια αλλαγη που σκεφτομαι ειναι η αντικατασταση του διπλου κατω ψυγειου με ενα πιο χοντρο 60αρι ας πουμε. και η δευτερη προταση ειναι να βαλω αυτο (που πολυ μου αρεσει!) KOOLANCE RADIATOR MOUNTING BRACKET WITH QUICK-RELEASE - ΥΔΡΟΨΥΞΗ - με ενα καινουριο διπλο ας πουμε ψυγειο εξω και να βγαλω το μονο που εχω πισω και να το συνοδευσω με το διπλο το κατω που ειναι στο κουτι... και να παρω και 2 τετοια αρσενικο-θυληκο KOOLANCE QD4 FEMALE QUICK DISCONNECT NO-SPILL COUPLING, COMPRESSION FOR 13MM X 19MM (1/2IN X 3/4IN) - ΥΔΡΟΨΥΞΗ -

IMAG0488.jpg

IMAG0492.jpg

IMAG0494.jpg

IMAG0501.jpg

IMAG0488.jpg

IMAG0492.jpg

IMAG0494.jpg

IMAG0501.jpg

IMAG0488.jpg.fc2101e0e4879c37df8da24040e

IMAG0492.jpg.ac5b6dde9eb06645adf33b8cec3

IMAG0494.jpg.d65d243fa2e71e526d82071f090

IMAG0501.jpg.0dcc10e30e76345124d7650a120

Link to comment
Share on other sites

Φίλε [MENTION=414]omnio[/MENTION] τώρα έχεις ένα διπλό λεπτό και ένα χοντρό μονό, και τα δύο ψύχουν μόνο το CPU ή

κάτι δεν καταλαβαίνω καλά από τις εικόνες?

Και θέλεις να βάλεις και τρίτο ψυγείο διπλό χοντρό επάνω για να ψύχεις πάλι μόνο τον CPU ή σκοπεύεις

να βάλεις επάνω και άλλα πράγματα?

Μήπως είναι υπερβολή ακόμα και όπως το έχεις τώρα?

Βλέπεις διαφορά σε θερμοκρασία με ένα ή με δύο ψυγεία και εάν ναι, πόση?

Τα fast connect ρακορ που δείχνεις είναι απίστευτα και βολικά, όπως και η τιμή τους!

Το ίδιο και το fast release bracket! :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. μια χαρα καταλαβες μονο που εαν εβαζα αλλο ψυγειο διπλο θα εβγαζα το μονο. διαφορα δε ξερω τι θερμοκρασιες γιατι οταν αλλαξα μητρικη και cpu εβαλα και το πισω ψυγειο μαζι οποτε ειδα αυτο που εχει τωρα. σε σχεση με μεγαλυτερους σωληνες θα εχουμε καμια διαφορα?

επισης (επειδη με τρωει....) μπορει να βγαλω το λεπτο το διπλο και να βαλω ενα χοντρο διπλο κατω. παιζει να εχουμε κανα θεμα με την αντλια νερου?

Link to comment
Share on other sites

-τα 13-19 λογω 6 χιλιοστων τοιχωμα ισως να μην ειναι τοσο ευκαμπτα για τις γωνιες που το θες, θα χρειαστει να παιξεις και με 90 μοιρες fittings. απο αποδοση δεν νομιζω να δεις κατι αλλα μπορει και να ξεγελαστεις επειδη θα αλλαξεις υγρο

-40 ευρω για ενα quick release δεν τα εδινα με τιποτα

-και να πεσεις σε θερμοκρασιες τι θα κερδισεις.. 200mhz το πολυ? αξιζει? καλυτερα επενδυσε τα σε κανενα καλυτερο κουτακι, να παιρνει 4πλο και οχι μονο, να ριξεις στα νερα και καρτα

το δευτερο μειον που βλεπω στο συτημα σου ειναι το τροφοδοτικο... και μη μου πεις οτι εισαι σε 1600χ900 αναλυση...

Link to comment
Share on other sites

το quickrelease συστημα , που βοηθαει παιδες?

Όταν το βγάλεις το ρακόρ αυτόματα κλείνει και δεν τρέχει νερό και όταν το βάζεις αυτόματα ανοίγει και τρέχει το νερό.

Υπάρχουν από πολύ παλιά με πολύ πιο απλές κατασκευές, αλλά τώρα έχουν ξεφύγει οι εταιρίες.

[MENTION=414]omnio[/MENTION] επένδυσε σε ένα νέο κουτάκι και μην βάλεις 3 ψυγεία. Δεν αξίζουν. Ούτε τα δύο δεν αξίζουν.

Η αντλία θαρρώ πως θα την παλέψει, αλλά γιατι να το κάνεις αυτό?

Δεν δουλευουν προσθετικά τα ψυγεία.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2145]Yoshi[/MENTION] "το δευτερο μειον που βλεπω στο συτημα σου ειναι το τροφοδοτικο... και μη μου πεις οτι εισαι σε 1600χ900 αναλυση..."

και φυσικα οχι. 1920χ1080 ειμαι αλλα γιατι το λες αυτο?

Link to comment
Share on other sites

αρα συνεπως το πιο ωραιο και απλο ειναι να βαλεις της koolance το quick release πισω βαζεις και ενα χοντρο τριπλο και υσηχασες... αυτο βλεπω ετσι? και πιο απλες γραμμες θα κανουν οι σωληνες επισης... με 2 γραμμες τελειωσες....

και ενα 45γωνια ρακορ να δωσει ο επερξεργαστης πισω στο ψυγειο εξω να μην ζορισει και πιστευω τα λεω καλα...

Link to comment
Share on other sites

απλα ετσι μου φανηκε η οθονη. ισως επειδη εισαι στα bios

το "χοντρο τριπλο πισω" ενοεις εκτος κουτιου?

...τωρα ποιος ειναι ο στοχος που θες να πετυχεις δεν εχω καταλαβει και δεν μπορω να βοηθησω περεταιρω

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω σε κατι πιο απλο και ισως και καλυτερο. εννοω με το koolance quick release να βαλω ενα τριπλο ψυγειο εκτος κουτιου να ειναι 60αρη σε παχος π.χ ekwaterblocks xtx κατηγορια... και να βγαλω τα αλλα 2 τα χαζα

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι να βγάλεις τα άλλα 2 ψυγεία και να βάλεις το χοντρό τριπλό, go for it, για να έχεις και καβάτζα για το μέλλον

εάν είναι να βάλεις και καμιά κάρτα επάνω! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now