dimmu

ssd και εμφανιση σαν αφαιρουμενη συσκευη

Recommended Posts

Καλημερα σας.

Σε ενα μηχανημα με P5Q,αμεσως μετα το φορματ,ειδα το παρακατω

a.jpg

Mου εμφανιζει τον ssd(intel x25-v 40 giga σε συνδεση achi) σαν αφαιρουμενο και στις ενημερωσεις αποτι φαινεται κατι δεν πηγε καλα (βλ.εικονα).Αυτο μου το κανει καθε φορα που τον ανοιγω.

Ενημερωσεις εκανε απο τα windows(7 64bit) αυτοματα μιας και cd για οδηγους της μητρικης και του δισκου δεν εχω.

Πως λυνεται το παραπανω μιας και στο ιντερνετ δεν βρηκα καποια ευκολη για μενα λυση.

Ευχαριστω και καλημερα να εχετε!

a.jpg

a.jpg

a.jpg.441781c4b8f340abcfdd3449627661b6.j

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

δειχνει πως ειναι θεμα με drivers

cd για οδηγους της μητρικης και του δισκου δεν θα επρεπε να εχεις εξαρχης. κατεβαζεις τα αντιστοιχα απο τις σελιδες των κατασκευαστριων εταιριων. εκτος και αν μιλαμε για μηρτικη πανω απο 10 ετων

και μετα πας και κανεις windows update

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.

Η μητρικη ειναι η P5Q της Αsus.

Το θεμα ειναι τι κανω απο εδω και περα μιας και δεν γνωριζω τι ακριβως να κατεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Σε παλια συστηματα και με παλιους οδηγους με ενεργοποιημενο το achi αντι για ide εβλεπε ολα τα drive σαν αφαιρουμενα. Η θα το κανεις χειροκινητα μεσα απο το registry η θα κανεις update τους drivers της intel οπου στους τελευταιους θυμαμαι δεν το ειχες αυτο το θεμα, 1.1.3 κατι.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι οντας απων μερικες μερες στο θεμα,λογω αλλαγης cpu.

Μετα απο bios update,επειδη μπηκε ενας xeon l5420 πανω,ο δισκος σταματησε να εμφανιζεται σαν φορητη συσκευη.

Οπως και καποιες συσκευες απο την πρωτη εικονα διορθωθηκαν.Καποιες αλλες ομως(τις μισες περιπου) τις εμφανιζει παλι οταν ανοιγω το pc και μπαινει στην επιφανεια εργασιας.

Αμα λοιπον κατεβασω τους οδηγους απο το λινκ του @Trabakoulas,

θα ειμαι ενταξει?

Σιγουρα κατεβαζω τους v11.7.4.1001 WHQL?

Ρωταω,επειδη μπηκε κ ο xeon επανω με τα microcodes μην γινει καμια στραβη.

Yγ.Επειδη μπαινω και στο χωρο του οc σιγα σιγα,θα ηθελα να μου πειτε ενα δυο πραγματακια σχετικα με το load line calibration και το pll αφου ξεμπερδεψω με το απο πανω.

Σας ευχαριστω

Edited by dimmu
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη, δοκίμασε τους 11.7.0.1003 οι οποίοι είναι από τους καλύτερους Intel Rapid Storage Technology drivers που έχει βγάλει η Intel.

Αν δεν εγκατασταθεί, εδώ είμαστε να προτείνουμε εναλλακτική λύση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη, δοκίμασε τους 11.7.0.1003 οι οποίοι είναι από τους καλύτερους Intel Rapid Storage Technology drivers που έχει βγάλει η Intel.

Αν δεν εγκατασταθεί, εδώ είμαστε να προτείνουμε εναλλακτική λύση.

Συμφωνα με αυτο

https://downloadcenter.intel.com/SearchResult.aspx?lang=eng&keyword=%22Intel+Rapid+Storage+Technology+(Intel+RST)%22&OSVersion=Windows+7+(64-bit)*

11.7.0.1013 βρισκω.

Μηπως εχεις ακριβες λινκ?

Συγγνωμη για την ολη αναστατωση αλλα δεν τα εχω ξανακανει αυτα κ ψιλοφοβαμαι να κατεβασω κατι που ισως δεν ειναι το σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω λοιπον με ρυθμους χελωνας.

Αφου ξεμπερδεψα με οδηγους για τους οποιους σας ευχαριστω,εφοσον πηγαν ολα καλα,μπηκα στο oc.

Καταρχην ο cpu(L5420)ειναι κρυος αφανταστα αφου idle εχω περι τους 15-18 βαθμους και με intel burn test 60αρια με μια scythe ψυχτρα και τωρα βρισκομαι στα 3,44 σταθερα.(456 Χ 7.5).

Εκει το πηγα με ελαχιστες γνωσεις και κυριως πειραματικα μεχρι να δω,μεχρι που μπορω να φτασω για 24/7.

Οι παραμετροι που πειραξα απο το ηδη πλουσιο μενου της P5Q ηταν

CPU voltage 1.26875

Load line calibration Enabled

Ολα τα αλλα στο auto.

Oι ερωτησεις που εχω λοιπον ειναι.

1)καποιος μου ειπε να βαλω το cpu pll απο το auto στο 1.60v.

Eιναι υποχρεωτικο?

2)Μνημες στο auto(ειναι 1066 4Χ2) μου τις διαβαζει 917mhz.

Aν τις αφησω ετσι υπαρχει θεμα?Δεν με νοιαζει αν δεν παιζουν με σφιχτα timings η αν θα παιξουν 1066.

3)Υπαρχει παραμετρος που οταν το pc ειναι σε idle να πεφτει το ρευμα του cpu κατω απο το 1.26?

Απ οτι ειδα η συχνοτητα πεφτει παντως απο 3.44 στα 2+ οταν δεν κανω τπτ συμφωνα με το cpuz.

4)Καποια αλλη παραμετρο θα πρεπει να πειραξω,μιας και εχει χιλιες δυο,η ετσι ειμαι καλα,αφου εβγαλε και μια ωρα στρες τεστ κομπλε?

Ευχαριστω προκαταβολικα και με συγχωρειτε για τις ισως απλες ερωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα και στο σύστημα είναι σταθερό θα σου έλεγα να το αφήσεις έτσι.

Oι ερωτησεις που εχω λοιπον ειναι.

1)καποιος μου ειπε να βαλω το cpu pll απο το auto στο 1.60v.

Eιναι υποχρεωτικο?

2)Μνημες στο auto(ειναι 1066 4Χ2) μου τις διαβαζει 917mhz.

Aν τις αφησω ετσι υπαρχει θεμα?Δεν με νοιαζει αν δεν παιζουν με σφιχτα timings η αν θα παιξουν 1066.

3)Υπαρχει παραμετρος που οταν το pc ειναι σε idle να πεφτει το ρευμα του cpu κατω απο το 1.26?

Απ οτι ειδα η συχνοτητα πεφτει παντως απο 3.44 στα 2+ οταν δεν κανω τπτ συμφωνα με το cpuz.

4)Καποια αλλη παραμετρο θα πρεπει να πειραξω,μιας και εχει χιλιες δυο,η ετσι ειμαι καλα,αφου εβγαλε και μια ωρα στρες τεστ κομπλε?

Ευχαριστω προκαταβολικα και με συγχωρειτε για τις ισως απλες ερωτησεις.

1. Kαλύτερα να τα έχεις manual παρά auto. To 1.60V μου ακούγεται υπερβολή. Και με 1.50-1.55V είσαι οκ για Oced.

2. Όχι δεν υπάρχει θέμα να τις αφήσεις τόσο. Είναι μια χαρά. Και να σφίξεις timings δεν θα δεις καμιά τεράστια διαφορά.

3. Έχω την εντύπωση πως αυτό έχει να κάνει με το Vcore που του έχεις δώσει. Εάν το κατεβάσεις manually θα πέφτει πιο κάτω στο Idle.

4. Θέλεις απλά να κάνεις ένα ελαφρύ OC ή και κάτι άλλο παράλληλα? Γιατι έχει άπειρες ρυθμίσεις :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now