voudas

LG netbook scam...

Recommended Posts

[wrapleft]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/44933b7a52450f.jpg[/wrapleft]Με την έλευση του Atom μια νέα γενιά από προσιτά netbooks κατέκλυσε την αγορά. Στον πόλεμο αυτό των εταιριών για το ποιό netbook θα επικρατήσει, μετά το πρωτοπόρο ASUS Eee και το διάσημο πλέον και best seller MSI Wind, μπήκε και η LG με το Χ110. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα rebranded MSI Wind με μερικές χρωματικές αλλαγές, πιο γυαλιστερά πλαστικά και το σημαντικότερο: ΤΟ ΠΡΩΤΟ NETBOOK ΜΕ 3G MODULE...

X110_1.jpg

WOW! Πρέπει να είναι καλό...

Ίσως πολλοί μάθατε ότι πλέον κυκλοφόρησε μετά από 40-50 μέρες αναμονής από την στιγμή που βγήκε σε πολλά online stores... Πολλοί μάλιστα το είχαν ΠΡΟ-παραγγήλει :lol καθώς φαινόταν η καλύτερη επιλογή...

Όλα καλά ως εδώ θα μου πείτε... Πού είναι το πρόβλημα Vouda?

Ας δούμε λίγο καλύτερα μια σύγκριση των 2 netbook χωρίς τα καπάκια τους...

Ξεκινάω από το MSI.

44933b7a4f2ddc.jpg

1. εδώ βρίσκεται το έξτρα sodimm slot που επιτρέπει στο netbook αυτό να πάρει επιπλέον μνήμη από το αρχικό 1GB RAM.

2. η mini pci εδώ φιλοξενεί τη wifi καρτούλα του msi...

Πάμε τώρα στο LG:

44933b7a4b7cb0.jpg

1. Για να εξοικονομήσει χώρο, η LG παρέλειψε το sodimm slot και τοποθέτησε εκεί το ένα mini pci slot για το wifi module. Άρα το X110 είναι "καταδικασμένο" να μείνει με 1GB RAM, μια παραχώρηση που κάνει ο ιδιοκτήτης του για να έχει το 3G/HSDPA module...

2. Eδώ βρίσκεται το 2ο mini pci slot που φιλοξενεί το 3G/HSDPA module... :que:...

Τι? Mε αμφισβητείτε? Oύτε εσείς το βλέπετε ε??? Δηλαδή δεν είναι οφθαλμαπάτη ότι δεν είναι καν το mini pci slot κολλημένο στο pcb???

Εδώ λοιπόν ξεκινάει το πρόβλημα... Στην Ελλαδίτσα η LG έστειλε τα X110 χωρίς 3G/HSDPA και χωρίς Bluetooth adapter... Άρα το X110 όποιος το αγόρασε ή σκέφτεται να αγοράσει λόγω του 3G, να ξέρει πως ΔΕΝ έχει ενσωματωμένο 3G module... Και ΔΕΝ αναβαθμίζεται σε 2GB RAM...

3. Η ένδειξη για την είσοδο της sim κάρτας ΑΝ υπήρχε το module όπως θα έπρεπε...

44933b7a4d265a.jpg

Αν υπήρχε ενημέρωση ή δεν είχε λανσαριστεί σαν το πρώτο 3G enabled netbook, ίσως να μην υπήρχε πρόβλημα. Όμως, η LG ενημέρωσε τους έλληνες προμηθευτές ότι θα στείλει πετσοκομμένη έκδοση του netbook MOΛΙΣ 1-2 εβδομάδες πριν από την τελική κυκλοφορία του. Έτσι πολλά online μαγαζιά έσπευσαν και απλά αφαίρεσαν την αναφορά στο 3G. Φυσικά όσοι τα είχαν προπαραγγείλει επηρεασμένοι από τα πολύ καλά (εως και διθυραμβικά) σχόλια του ηλεκτρονικού τύπου (πχ link1, link2) αλλά και από το όλο hype με τις προτροπές στα διάφορα forums (πχ link1, link2, link3) αλλά και τις ως πριν μερικές μέρες πλασματικές προδιαγραφές του X110 στα online shops, έμειναν με το ...3G στο χέρι...

Η σελίδα του X110 που δεν αναφέρει διαφορετικά μοντέλα εδώ: link

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην LG Hellas ή σε όποιον το σκέφτηκε, να υποτιμήσει τους έλληνες καταναλωτές και να αλλάξει τελευταία στιγμη τις προδιαγραφές του μοντέλου που έστειλε Ελλάδα, χωρίς φυσικά να μειώσει την τιμή...

Το θέμα θα διερευνηθεί περαιτέρω, με μια πρώτη επικοινωνία με την LG Hellas μας επιβεβαίωσαν ότι το ελληνικό X110 δεν έχει τελικά 3G και ΒΤ χωρίς να ξέρουν πολλά παραπάνω να σχολιάσουν μιας και έιναι "καινούριο μοντέλο".

P.S> Μικρό καλάθι κρατάω και για το Quad Band Wifi και για τις αναφορές στα press releases για draft-N μιας και τώρα βλέπω στις προδιαγραφές b/g και όχι a/b/g/n. Aυτή τη στιγμή δε το έχω μαζί μου για να το επιβεβαιώσω...

:@....

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ! Στη θέση σου θα έστελνα και το linkάκι αυτό με Google translate στην έξω LG. ffs ρε Ελληνάρες, τόσο καιρό ακούμε φούμαρα ότι έχει και 3G κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας κι' όλας...

για ποιό λόγο να πάρεις ένα netbook με 3g...?!? Mόλις το αλλάξεις πάει και τσάμπα το 3G/GPRS modem που έχει μέσα...

νομίζω καλύτερα να το πάρεις χώρια σαν usb όπως αυτό της vodafone, οπότε το έχεις και για όλα τα pc είτε desktop, είτε laptops και έτσι έχεις υποστήριξη χώρια για το 3G από τον πάροχο σου και είσαι εξασφαλισμένος ότι θα παίζει σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας κι' όλας...

για ποιό λόγο να πάρεις ένα netbook με 3g...?!? Mόλις το αλλάξεις πάει και τσάμπα το 3G/GPRS modem που έχει μέσα...

νομίζω καλύτερα να το πάρεις χώρια σαν usb όπως αυτό της vodafone, οπότε το έχεις και για όλα τα pc είτε desktop, είτε laptops και έτσι έχεις υποστήριξη χώρια για το 3G από τον πάροχο σου και είσαι εξασφαλισμένος ότι θα παίζει σωστά...

εεεε χμμμμ πως να το πω... :$.. έχω usb 3g module... :lol

αλλά είναι σπαστικό... δε θέλω να πετάγεται ένα τσουτσούνι...

και οπως και να έχει είναι άσχετο με την όλη κοροϊδία, γιατί αν ήταν δε θα το περιμενα 1.5 μήνα αλλά θα είχα ήδη το wind με 2gb ram κιόλας...

:(....

Link to comment
Share on other sites

1. To αρσενικό-βαρβατίλα laptop από τα τσουτσούνια που εξέχουν από τα usb φαίνεται, όσο μακρύτερα και μεγαλύτερα, τόσο καλύτερα... γι' αυτό να προτιμάτε και μαύρα usb γιατί έχουν και την φήμη...

2. Όσο για σένα κ. Κώστα-Vouda μου, τι απαντάς πρώτος...? είναι γνωστό ότι εξαιρείσαι από κάθε στατιστική και λογική σ' αυτό το γαλαξιακό σύστημα... εξάλλου αν η έννοια του "gadget", δεν είχε αυτό το το όνομα, θα λεγόταν "Kώστας Voudas"... για να μην πω φόρα παρτίδα εδώ, τι γινόταν στον στρατό με τα gadget σου... rambo-cop... ;P..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now