mitsos1os

Τοποθετήσεις 4gb μνήμης

Recommended Posts

Πολύ καλησπέρα σας. Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την μνήμη του υπολογιστή μου από 2 gb σε 4 και επειδή έχω μια απορία, στρέφομαι σε εσάς που εμπιστεύομαι τη γνώμη των πιο έμπειρων. Καταρχήν, έχω την p6n sli-fi, και έχω και 2*1gb από την twinmos στα 667 dual channel. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα υπάρχει πρόβλημα στη λειτουργία dual channel αν οι νέες μνήμες 2*1gb είναι διαφορετικής μάρκας, αλλά ίδιας ταχύτητας και timings; Τέλος θα ήθελα ακόμα να μου πείτε αν γίνεται να λειτουργούν οι 2 αρχικές μνήμες σε dual channel mode και να να έχω και ένα καινούργιο στικάκι με τα 2 gb μόνο του. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σαν Dual CHannel θα λειτουργησουν μονο αν βαλεις δυο ακομα στικ. (του ενος GB στη περιπτωση σου).

Εστω και διαφορετικης μαρκας, δε πειραζει. Αρκει να ειναι στα ιδια Mhz και timings.

Αν βαλεις ενα μονο στικακι ακομα θα παψει το dual channel κι ετσι δε θα εκμεταλλευεσαι πια την αυξημενη αποκρισιμοτητα που θα σου προσφερει ο 128bit διαυλος του dual channel.

Link to comment
Share on other sites

99,9% δε θα εχεις κανενα προβλημα. Θα δουλεψουν σε dual channel αλλα με τα Mhz και τα timings των τωρινων σου μνημων (τα χειροτερα).

Π.χ. εμενα ξερεις στο PC3 της υπογραφης τι μνημες εχω και καταφεραν να δουλεψουν dual channel?

Εχω 4 512ρες, οι 2 Twinmos και οι αλλες 2 Kingston.

Η μια στα 533Mhz 4-4-4-12, η μια αλλη στα 800 5-5-5-15 και οι αλλες 2 στα 667 5-5-5-15.

Κι ομως, επειδη στα 533Mhz ειχαν ολες 4-4-4-12 υποστηριξη, κι επειδη ηταν ολες 512MB, τις δουλευει εκει dual channel!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now