thanulee

3930k o/c @ 4.2

Recommended Posts

Καλησπερα, ειμαι πληρως ασχετος απο overclock. Εχω 3 χρονια τον 3930κ και αρχικα δε ξερω γιατι ειχα κακες θερμοκρασιες οταν επιχειρησα να ανεβασω απο το ΒΙΟS. Εβαλα μια Η80ι και σημερα ξαναπροσπαθησα και χωρις να πειραξω τπτ παρα μονο τον multiplier στο 42 και τις ΡΑΜ στο XMP, ειμαι με 1 ωρα prime95 το πρωτο τεστ στους 65-67 βαθμους περιπου, με v core που το βλεπω στο cpuid 1.328. Ειμαι safe πιστευετε για χρηση 24/7? Κανω 3D renderings οποτε το ζοριζω για πολλες μερες κ στο 100% το μηχανημα. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Safe είναι ναι - απλά δεν αποκλείεται η τάση να είναι αχρείαστα μεγάλη για αυτό το clock. Δοκίμασε είτε να ανέβεις λίγο παραπάνω με την ίδια τάση, είτε να την ρίξεις λίγο στην ίδια συχνότητα & δες αν είσαι σταθερός πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Safe είναι ναι - απλά δεν αποκλείεται η τάση να είναι αχρείαστα μεγάλη για αυτό το clock. Δοκίμασε είτε να ανέβεις λίγο παραπάνω με την ίδια τάση, είτε να την ρίξεις λίγο στην ίδια συχνότητα & δες αν είσαι σταθερός πάλι.

Σε ευχαριστω πολυ. Δεν ξερω ομως πως να αρχιζω να πειραζω manual ολα αυτα, διοτι τα βγαζει μονο του εγω απλα ανεβασα τον multiplier διοτι δεν εχω ιδεα κ ψιλοφοβαμαι :) Εαν μπορεις να με κατευθυνεις βημα βημα πως να τα κανω αυτα. ty

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ. Δεν ξερω ομως πως να αρχιζω να πειραζω manual ολα αυτα, διοτι τα βγαζει μονο του εγω απλα ανεβασα τον multiplier διοτι δεν εχω ιδεα κ ψιλοφοβαμαι :) Εαν μπορεις να με κατευθυνεις βημα βημα πως να τα κανω αυτα. ty

Μην φοβάσαι - μόνο με μία τάση θα παίξεις για αρχή. Θα μπεις στο BIOS, θα πας στο Ai Tweaker και η τάση που σε ενδιαφέρει είναι η CPU Vcore Voltage.

Λογικά σε εσένα είναι αφημένη στο Auto και έτσι η μητρική δίνει κάπως αβέρτα τάση για να είναι σίγουρη ότι θα πετύχει το overclock. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να την σετάρεις σε offset mode και να αρχίσεις να δίνεις αρνητικό offset για την τάση -25mV ή -50mV κοκ και χωρίς να πειράξεις τίποτα άλλο, μπαίνεις στα Windows και βλέπεις (με το cpuz & prime να τρέχει) πως αυτό επηρέασε την τάση σου. Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσεις να controllάρεις την τάση, πράγμα χρήσιμο είτε ψάχνεις την ελάχιστη για τα 4.2 είτε θελήσεις να πας παραπάνω.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Το offset mode sign ορίζει το αρνητικό ή το θετικό. Έτσι όπως είναι στην εικόνα, είναι αρνητικό.

Οπότε ότι νούμερο θα βάλεις εκεί που είναι το mouse θα αφαιρεθεί από την τάση ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο καταλαβα κ εγω αλλα εβαλα πχ 0.050 κ οταν μπηκα windows το vcore ειχε παει απο 1.328 στο 1.340 κατι τετοιο. Κανω κατι λαθος?

Δεν κάνεις κάτι λάθος απλά δεν ξέρεις τι έδινε το Auto. Μεγάλωσε το offset (πάντα αρνητικό) & κοίτα το cpuz σε load (prime) και λογικά με 2-3 αλλαγές θα δεις την τάση να μαζεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις κάτι λάθος απλά δεν ξέρεις τι έδινε το Auto. Μεγάλωσε το offset (πάντα αρνητικό) & κοίτα το cpuz σε load (prime) και λογικά με 2-3 αλλαγές θα δεις την τάση να μαζεύεται.

Tελεια! Και ας κιτρινιζει ε? xD σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Tελεια! Και ας κιτρινιζει ε? xD σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Και ας κιτρινίζει ναι. Τα κιτρινίσματα / κοκκινίσματα προς τα κάτω είναι αθώα, αυτό που σου λένε είναι ότι κατεβάζεις την τάση και μπορεί να γίνει το σύστημα ασταθές. Αλλά εμείς θα το τσεκάρουμε αυτό, οπότε δεν μας ενδιαφέρει η γνώμη του BIOS.

To CPU σου (και το σύστημά σου δηλαδή, ίσως με εξαίρεση την GPU) είναι ΤΕΡΑΣ. Είτε ψάξεις να βγεις μια χαμηλωμένη τάση για τα 4.2 (μαντεύω κάτι κοντά στο 1.2v) είτε παίξεις μέχρι εκεί που σε πάει το 1.35 (λογικά 4.5 - 4.6GHz) έχεις πάρει μπόλικη "δωρεάν" επιπλέον απόδοση.

ΜΗΝ σε δω να ρωτάς για αναβαθμίσεις στο άμεσο μέλλον! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

To prime είναι ένα καλό stressάρισμα για την σταθερότητα του συστήματός σου.

Εδώ -> http://www.hwbox.gr/hwbox-guides/37715-hwbox-guide-odigos-statherotitas-sistimatos.html θα βρεις πολλές πληροφορίες για το stress testing. Πάντως, η πιο quick & dirty μέθοδος για τις τελικές σου ρυθμίσεις είναι η εξής. Ας πούμε ότι πας για τα 4.2GHz και ρίχνεις προοδευτικά την τάση. Και βλέπεις π.χ. (τυχαία νούμερα) ότι

1.27 <- ok

1.22 <- ok

1.18 <- ok

1.15 <- τρως το πρώτο γρήγορο crash

μην συνεχίσεις να τεστάρεις το 1.15 ΟΥΤΕ το 1.18. Υπέθεσε δηλαδή ότι και με λίγη παραπάνω τάση από εκεί που crashαρες, πάλι σε 3-4 ώρες prime θα crashάρεις. Οπότε βάζεις (στο παράδειγμα αυτό) 1.22 και stressάρεις, δοκιμάζεις μεγάλα projects σου, games κτλ για να βεβαιωθείς ότι είσαι ok. Για θερμοκρασίες, και 80 να δεις σε prime δεν τρέχει τίποτα. Στις πραγματικές δουλειές η θερμοκρασία θα είναι πολύ χαλαρότερη.

Link to comment
Share on other sites

To prime είναι ένα καλό stressάρισμα για την σταθερότητα του συστήματός σου.

Εδώ -> http://www.hwbox.gr/hwbox-guides/37715-hwbox-guide-odigos-statherotitas-sistimatos.html θα βρεις πολλές πληροφορίες για το stress testing. Πάντως, η πιο quick & dirty μέθοδος για τις τελικές σου ρυθμίσεις είναι η εξής. Ας πούμε ότι πας για τα 4.2GHz και ρίχνεις προοδευτικά την τάση. Και βλέπεις π.χ. (τυχαία νούμερα) ότι

1.27 <- ok

1.22 <- ok

1.18 <- ok

1.15 <- τρως το πρώτο γρήγορο crash

μην συνεχίσεις να τεστάρεις το 1.15 ΟΥΤΕ το 1.18. Υπέθεσε δηλαδή ότι και με λίγη παραπάνω τάση από εκεί που crashαρες, πάλι σε 3-4 ώρες prime θα crashάρεις. Οπότε βάζεις (στο παράδειγμα αυτό) 1.22 και stressάρεις, δοκιμάζεις μεγάλα projects σου, games κτλ για να βεβαιωθείς ότι είσαι ok. Για θερμοκρασίες, και 80 να δεις σε prime δεν τρέχει τίποτα. Στις πραγματικές δουλειές η θερμοκρασία θα είναι πολύ χαλαρότερη.

Τελεια αρχιζει κ βγαζει νοημα :) Επειδη ειμαι 3Dας το τερματιζω το μηχανακι, οσο βλεπω prime δηλαδη, βλεπω κ στα ρεντερς μου. Μια τελευταια ερωτηση. Πχ τωρα που ειμαι στους 60-63 βαθμους ειμαι σε λογικα επιπεδα ή φαινεται να ειμαι πολυ χαμηλα κ παω για crash? Εχω δει γενικα παντως οτι φταναν ολοι πολυ ευκολα 4.2-4.4 με αυτη τη cpu αλλα για καποιο λογο οταν την πρωτοειχα παρει δεν επαιζε ουτε 3.8 που ειναι το default turbo κ την ειχα downclocked τοσα χρονια στα 3.5... πεταμενα λεφτα δηλαδη γιατι κερδιζεις αρκετα sec per frame στα ρεντερς οταν clockarεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελεια αρχιζει κ βγαζει νοημα :) Επειδη ειμαι 3Dας το τερματιζω το μηχανακι, οσο βλεπω prime δηλαδη, βλεπω κ στα ρεντερς μου. Μια τελευταια ερωτηση. Πχ τωρα που ειμαι στους 60-63 βαθμους ειμαι σε λογικα επιπεδα ή φαινεται να ειμαι πολυ χαμηλα κ παω για crash? Εχω δει γενικα παντως οτι φταναν ολοι πολυ ευκολα 4.2-4.4 με αυτη τη cpu αλλα για καποιο λογο οταν την πρωτοειχα παρει δεν επαιζε ουτε 3.8 που ειναι το default turbo κ την ειχα downclocked τοσα χρονια στα 3.5... πεταμενα λεφτα δηλαδη γιατι κερδιζεις αρκετα sec per frame στα ρεντερς οταν clockarεις.

Αν είχες το cpu με κάποιο αστείο μικρό cooler ίσως αυτό να σε περιόριζε και να κρατούσε και το turbo πίσω.

Τώρα για τους 63 που βλέπεις στο prime δεν μπορώ να υποθέσω crash. Χαμηλή θερμοκρασία δεν σημαίνει crash σε καμία περίπτωση - το αντίθετο ισχύει, αν δηλαδή έβλεπες 90++ τότε θα ήσουν σχεδόν βέβαιος ότι θα crashαρες κάποια στιγμή (ειδικά καλοκαίρι που λογικά θα είσαι μέχρι και +10 θερμοκρασία περιβάλλοντος). Πάντως και 70 να δεις στο prime και 80 να δεις, η θερμοκρασία που θα πιάνεις στα renderings θα είναι σημαντικά χαμηλότερη. Βασικά αν έχεις κάποιο πρόχειρο project μπορείς να το τσεκάρεις στην πράξη.

1.27 για 4.2 θεωρώ ότι είναι "εύκολη" τάση, και θα είσαι σταθερός. Μιας και έχεις μεγάλο φόρτο για ώρες, κινήσου με το παραπάνω σκεπτικό. Μην ψάξεις για την ΑΠΟΛΥΤΑ ελάχιστη τάση δηλαδή. Δεν έχει νόημα να παλεύεις στο 1.12 ή 1.15 και να τρως crash στην μέση κάποιου project. Πας ένα σκαλί πάνω από εκεί που βλέπεις ότι είσαι σταθερός (π.χ. αν είσαι σταθερός 1.15, το βάζεις τελικά 1.2) και είσαι και άνετος και έχεις σώσει και αρκετή από την "στο περίπου" τάση που δίνει η μητρική στο auto, με ότι καλό αυτό συνεπάγεται για καταναλώσεις, καταπόνηση & θερμοκρασίες ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατενθουσιασμενος ξαφνικα χαχα. Τελεια σε ευχαριστω πολυ. Crash εννοω με την εννοια "δεν φτανει το ρευμα κ θελει κ αλλο ταση". Το αφησα τωρα prime στο blend, φανταζομαι εαν μεχρι το πρωι δεν εχει κλεισει ή κατι τετοιο ειμαι οκ. Και μια τελευταια ερωτηση κ σταματαω να πρηζω! Εχω παρει την 980 ti και θα παρω και μια 2η μαλλον. Θα επηρεασει καθολου ολο αυτο που καναμε τωρα οταν τις βαλω επανω? Εκτος απο θερμοκρασιες δηλαδη που το κουτι θα ειναι πιο ζεστο.

Θενξ χαιρετισματα στο Γοριλακο xD

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατενθουσιασμενος ξαφνικα χαχα. Τελεια σε ευχαριστω πολυ. Crash εννοω με την εννοια "δεν φτανει το ρευμα κ θελει κ αλλο ταση". Το αφησα τωρα prime στο blend, φανταζομαι εαν μεχρι το πρωι δεν εχει κλεισει ή κατι τετοιο ειμαι οκ. Και μια τελευταια ερωτηση κ σταματαω να πρηζω! Εχω παρει την 980 ti και θα παρω και μια 2η μαλλον. Θα επηρεασει καθολου ολο αυτο που καναμε τωρα οταν τις βαλω επανω? Εκτος απο θερμοκρασιες δηλαδη που το κουτι θα ειναι πιο ζεστο.

Θενξ χαιρετισματα στο Γοριλακο xD

Αν δεν φτάνει το ρεύμα, είτε θα δεις κάποιον από τους workers του prime να σταματάει με error είτε θα φας ένα ωραίο restart και θα σου φύγει ο ενθουσιασμός :hehe:

Επειδή έχεις τροφοδοτικό βαρβάτο, ούτε η μία ούτε η δεύτερη 980 ti μπορεί να το ιδρώσει. Κανονικά οι επιπλέον κάρτες δεν πρέπει να επηρεάζουν το overclock σου. Βέβαια προσθέτοντας PCI-e υπάρχουν περιπτώσεις που αν είχες π.χ. ένα οριακά σταθερό overclock @ 1.2v αλλά σου crashαρε @ 1.19 (επίτηδες υπερβολικό παράδειγμα) και ξαφνικά προσθέσεις 2 κάρτες γραφικών τότε να θέλεις 1.23 και να σου crashάρει στα 1.22. Σαν να "στεγνώνει" η μητρική δηλαδή από ρεύματα με τις επιπλέον κάρτες και αν είσαι στην κόψη του ξυραφιού οι επιπλέον κάρτες να μπορούν να σου προκαλέσουν αστάθεια. Βέβαια αυτά τα φαινόμενα τα βλέπαμε κυρίως σε παλιότερες μητρικές και δεν χρειάζεται να σε απασχολούν αν δώσεις - όπως περιέγραψα παραπάνω - λίγο "αέρα" στην τάση σου.

Κανέναν δεν πρήζεις - καλές γιορτές & happy overclocking :)

Link to comment
Share on other sites

Εφυγε λιγο ο ενθουσιασμος εσκασε μια μπλε φαπ! αγχωνομαι οτι ποτε δε θα τα καταφερω χαχαχα

Καλες γιορτες!

Οπότε στην τάση που ήσουν είσαι unstable, δώσε 2 click πάνω και ξανατσεκάρεις!

ΤΟ 'ΧΕΙΣ! :D

Link to comment
Share on other sites

εχω κολλησει οπως καταλαβαινεις χαχαχα. Ειμαι σε φαση που παιζει το ρευμα απο 1.288 σε 1.296. Θα επρεπε να ειναι εντελως σταθερο οσο τρεχει το prime?

Link to comment
Share on other sites

εχω κολλησει οπως καταλαβαινεις χαχαχα. Ειμαι σε φαση που παιζει το ρευμα απο 1.288 σε 1.296. Θα επρεπε να ειναι εντελως σταθερο οσο τρεχει το prime?

Είναι λογικό να έχει μικρές αυξομειώσεις, μην ιδρώνεις, είτε τελείως ok αυτό που βλέπεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now