smith

Πρόβλημα με μνήμες?? συμβατότητα??

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Έχω ένα προβληματάκι με ένα νέο σύστημα που έφτιαξα. Το σύστημα δεν ξεκινά - ούτε το bios. Αποτελείται από τα εξής.

1. Asus P5Q Deluxe (s775, DDR2, P45)

2. Mushkin 4GB DDR2-1066 Ram Kit (2 x 2GB, PC2 8500, 5-5-5-15) Χ 2 συνολικά 8 GB

3. Intel Core 2 Quad Q9550

4. Sparkle 9400GT SVGA

5. Τροφοδοτικό zalman 600w

Υποψιάζομαι πως οι μνήμες δεν είναι συμβατές με την μητρική. Έχω δοκιμάσει και με 2 GB σε διάφορα slot την μνήμη άλλα δεν άνοιξε. Ο κατασκευαστής δεν υποστηρίζει επίσημα την μνήμη αυτή. Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω? ?? :)

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις δοκιμασει και ενα μονο stick σε διαφορα slots και δεν ανοιγει ουτε καν στο bios να μπει τοτε το μονο που σου μενει ειναι να βρεις απο πουθενα αλλου μια μνημουλα για λιγο να κανεις μια δοκιμη...

εαν δεν ειναι μνημες ειναι μητρικη παντως...

edit : αφου ο junior λεει πως τις εχει παιξει κανονικα τις μνημες αυτες στην συγκεκριμενη μητρικη μαλλον οι πιθανοτητες να τα εχει παιξει η μητρικη ειναι πιο μεγαλες... ωστοσο δοκιμασε αυτο που σου ειπα και βλεπεις... Παντα με ενα στικακι μνημης για να μην δυσκολευεις απο τασεις την μητρικη..

Link to comment
Share on other sites

...καλώς ήρθες και από μένα :)

..δοκίμασε αν μπορείς με ενα dimm μόνο, αφου έχεις κάνει reset bios και έχεις κλείσεις το psu. Αλλά όταν πατήσεις το power να έχεις πατημένο το insert στο πληκτρολόγιο!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Για όλες Τις Απαντήσεις.. :)

Το μηχάνημα είναι ολοκαίνουργιο δεν έχει ανοίξει ποτέ σε εμένα. Σήμερα θα το πάω για service να δούμε τι έχει έλπιζα πως είναι ασυμβατότητα με μνήμες. Όμως junior τις έχει δοκιμάσει στην συγκεκριμένη μητρική :( .

Link to comment
Share on other sites

Και άλλο ένα παιδί από το forum, ο sofos1990 είχε αυτό το setup χωρις κανένα πρόβλημα. Έχεις δοκιμάσει και τα 2 dimm ένα ένα σε καθεμία slot κάθε φορά? είναι 8 συνδυασμοί. α, και ελπίζω να έχεις κάνει clear cmos ;)

Link to comment
Share on other sites

Και άλλο ένα παιδί από το forum, ο sofos1990 είχε αυτό το setup χωρις κανένα πρόβλημα. Έχεις δοκιμάσει και τα 2 dimm ένα ένα σε καθεμία slot κάθε φορά? είναι 8 συνδυασμοί. α, και ελπίζω να έχεις κάνει clear cmos ;)

Τα έχω δοκιμάσει όλα. :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now