OperatorX

Αναβάθμιση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι κοντα στα όρια της αναβάθμισης και θέλω και άλλες γνώμες!

Θα σας πω την πλατφόρμα με λίγα λόγια

-CPU Intel i7 920

-RAM crossair 3x2GB 9,.9.9.20

-HDD 1x WD 150GB 10.000rpm & 1x WD 1TB 7200rpm

-CPU Fan aftermarket για τον i7

και τώρα ξεκινούν τα διλήματα.

-Μ/Β MSI Eclipse ή Asus Rampage 2

-VGA Δεν είμαι fun της ATi και για αυτό λέω να πάω προς nVidia μεριά. Επιπλέον φοβάμαι πρόβλημα συμβατότητας με τον επεξεργαστή. Από GPU σε τι εταιρία λέτε να πάω. eVGA MSI ASUS? Καλύτερο δεν είναι να είναι ίδια εταιρία M/B Και VGA?

- Τροφοδοτικό για αυτό στο σύστημα θα χρειαστώ κανα 800W. Tagan? Zalman? Coolmasters?

-Τέλος στο case. Τωρα έχω το Soprano DX. Αξίζει να το αλλάξω? αν το αλλάξω θα βάλω είτε το ZXT LEXA MIDI TOWER ALUMINIUM - BLACK/SILVER ή το COOLERMASTER RC-932-KKN1-GP HAF BLACK

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλοσώρισες φίλε! Θα σου πρότεινα:

-για μητρική να περιμένεις την Foxconn BloodRage που θα έρθει σε καμιά δεκαπενταριά μέρες

-VGA θα σου πρότεινα την GTX 285, εκτός αν το budjet σου σηκώνει την 295

-PSU Coolermaster Modular M700 ή 850W

-καλύτερα ένα full tower για να μην σου βράσει. Το HAF είναι πολύ καλή επιλογή, το πιο value for money case αυτή την περίοδο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! αρχικά για τροφοδοτικό θα πάω για Crossair. Τώρα για την μητρική που που είπες την τσέκαρα. Είναι αρκετά καλή και έχει και πολύ ψηλές συχνότητες στις Ram αλλά το μόνο κακό είναι ότι έχει 3 μόνο θέσεις. Βέβαια δέχεται μέχρι 12GB όπως δηλαδή οι άλλες μητρικές αλλά τώρα και για κανα χρόνο δεν πιστευω ότι θα βγουν 4 gb αυτόνομηram!Από case θα πάω για το haf!

Κάτι άλλο, πιστευεις ότι συνδιασμός asus MB και eVGA GPU θα έχω προβλήματα επικοινωνίας και συμβατότητας υλικού?

Link to comment
Share on other sites

Στο Πλάισιο υπάρχει το TX-850 Corsair PSU. Άμα πάς απο εκέι ζήτα το να του ρίξεις μια ματια.

Μητρική μπορείς να πάς σε ASUS ή MSI ή οτιδήποτε άλλο. Δεν έχουν πλέον προβλήματα ασυμβατότητας όπως παλία ή τέτοια θέμματα. Την Bloodrage την θεωρώ την καλύτερη, αλλά απο overclocking μεριά και είναι λίγο πιο δύσκολη απο τις υπόλοιπες στα settings της.

Μνήμες, κοίτα εδώ (κοιτα τιμή και timings) , νομίζω έιναι ότι πιο Value For Money αυτήν την περίοδο : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1216287

Κουτί είναι τελέιως υποκιεμενικό πράγμα, διαλέγεις όποιο θες εσύ εκτός και αν θές να έχει πάνω του συγκεκριμένα χαρακτηριστικά :)

PSU , στο Πλάισιο έχουν βγέι προσφορά όλα τα Silverstone Olympia http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?Manufacturer=Silverstone&category=69977705&catalog=20 αλλά παραλαμβάνει σε μια εβδομάδα.

Αν μπορείς να περιμένεις, καλώς, αλλιώς πήγαινε σε αυτό που θές εσύ.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό ήθελα να πω! :S Ένα παιδί που έχει φτιάξει περίπου το ίδιο PC έβαλε 650 W Και είναι μια χαρά. Ίσως πάω για 650 ίσως για 750 ανάλογα το συνολικό κόστος!

Για κάρτα γραφικών τι προτείνεις? Όσα ξένα φόρουμ έχω δει λένε τα καλύτερα για τιν evga. Εγώ πάντως είμαι φαν MSI & ASUS! Αλλά και στο πλαίσιο το παλικάρι για evga μου είπε!

====================================================================

Καλύτερο είναι απο το Corsair? Έχω UPS αλλά δεν θέλω προβλήματα με τάσεις και λοιπα. Το έχω παθει με Thermalfake αυτό!

Το κουτάκι αυτό έχω ακούσει ότι έχει πολύ καλό airflow για αυτό πάω προς τα εκεί

Οι ΡΑΜ που μου προτεινες έχουν 189 ενώ έχω βρεί από πλαίσιο τις corsair 1600mhz 9.9.9.24 :D me 195

Link to comment
Share on other sites

Οι ΡΑΜ που μου προτεινες έχουν 189 ενώ έχω βρεί από πλαίσιο τις corsair 1600mhz 9.9.9.24 :D me 195

Ναι αλλά αυτές που δείχνω είναι καλύτερες απο τις Corsair.

Και στην τιμή και στα timings.:hug:..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πήγα σήμερα μια τσαρκα από Στουρναρ-e για διαφωτισμό! Ένα από τα πολλά που έχω να πω είναι οτι το extreme είανι πολύ μπροστά σε θέμα γνώσεων προσωπικού!

Απο κει και πέρα! Μητρική Θα πάω για ASUS σίγουρα και μάλλον της Rampage! Τροφοδοτικό για Corsair 750W.

Case: Coolermaster HAF

PSU: Silverstone 750W Olympia η το Corsair 750W

CPU: Intel i7 920

CPU FAN: Coolermaster V8

M/B: Gigabyte GA-EX58 Extreme

RAM: Gorillakos Speaking ;)

GPU: 285GTX ASUS

HDD: 1x WD 150GB 10.000rpm & 1x WD 1TB 7200rpm

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now