JC_Denton

To πρώτο δείγμα του Core i7 975 Extreme Edition ήδη ξεκίνησε να σπάει τα ρεκόρ !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c429f960f85.jpg[/WRAPLEFT]Τις φήμες όλοι τις είχαν ακούσει - ήρθε όμως η ώρα να δούμε και μερικές αποδείξεις τους. Για ποιο πράγμα μιλάμε? Μα φυσικά για τον Core i7 975 Extreme Edition, που τον είχαμε δει να αναφέρεται εδώ σε προηγούμενή μας είδηση, η οποία εν τέλει βγαίνει εν μέρει τουλάχιστον, αληθινή!

Έτσι, η Intel ετοιμάζεται να βγάλει στις αγορές ακόμα έναν Extreme Edition επεξεργαστή, του οποίου το πρώτο δείγμα φάνηκε στο XtremeSystems, όπου οι overclockers Mikeguava και FUGGER (o ιδιοκτήτης του XS) τράβηξαν ένα Screenshot από το παγκόσμιο ρεκόρ του 3DMark05 με τους πόντους να ανέρχονται στους 47026, ξεπερνώντας κατά πολύ το προηγούμενο ρεκόρ που είχε κάνει η AMD με τον Phenom II X4 940 με υγρό ήλιο στα 6.3 GHz και 45474 marks.

Αυτά που χρησιμοποίησαν για την επίτευξη του σκορ ήταν ένας Core i7 975 XE, μια Gigabyte GA-EX58 Extreme, 2x ATi Radeon HD 4870 X2 και ένα PC Power & Cooling Silencer 750W PSU. Ο επεξεργαστής είχε ψύξη με υγρό άζωτο και έφτασε στη συχνότητα των 5,259 MHz, με τις κάρτες γραφικών στις στοκ συχνότητες!

Ήδη λοιπόν ο νέος i7 μας εντυπωσιάζει με τις επιδόσεις του. Από όσα μάθαμε λοιπόν, ο CPU θα βγει στη default συχνότητα των 3.33 GHz, με τον πολλαπλασιαστή του να αγγίζει το 25Χ και το Stepping του να είναι ίδιο με των νέων i7 920, δηλαδή το Revision D0.

Το Screenshot από το παγκόσμιο ρεκόρ:

464988176da9d9e.jpg

Διαβάστε περισσότερα εδώ . . .

Link to comment
Share on other sites

Sorry κιολας αλλα ανεβασε ο Fugger ενα screenshot στα 5250ghz και κατι τρεχει στα γυφτικα....

εμ τι θα ανεβαζε στα 4900??

Έλα ντε!!! Εν τω μεταξύ, αν κατάλαβα καλά το μόνο που αλλάζει στους 975 είναι το από -50 μέχρι -100 (σε πολύ γενικές γραμμές) ο επεξεργαστής θα τα δίνει όλα. Από εκεί και πάνω ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ COLDBUG, scaling γιοκ;;;

Χαίρω πολύ. Και ο Kingpin έχει 965 που βγάζει Vantage κοντά στα 5,2...

Εκτός κι αν έπιασε ο Fugger τη συγκεκριμένη συχνότητα ίσα ίσα για να ικανοποιήσει την ματαιοδοξία του Γάλλου και μετά φρέναρε...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εγώ το κόβω απλά να είναι φάση του στυλ: Εμείς με 5.2 και στοκ κάρτες βγάλαμε 2Κ πάνω από τους άλλους που παιδευόντουσαν με τα 6.3 ;)

Θα βγάλουν και τον 8700 και κρατάνε τα σκήπτρα στο benching άνετα...

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι.....η χαρα του marketing....

μακαρι να ειναι αληθινο βεβαια,αλλα το κοβω δυσκολο..

ο Vince και ο Gautam δηλαδη δεν θα μπορουσαν να κανουν WR στα 5250 και με τις καρτες στοκ???

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εγώ το κόβω απλά να είναι φάση του στυλ: Εμείς με 5.2 και στοκ κάρτες βγάλαμε 2Κ πάνω από τους άλλους που παιδευόντουσαν με τα 6.3 ;)

Θα βγάλουν και τον 8700 και κρατάνε τα σκήπτρα στο benching άνετα...

Οι κάρτες στο 05 είτε στα 850 είτε στα 1100 το ίδιο δίνουν... Quote by Hipro... Προσωπικά παραδέχομαι πως δεν το γνώριζα.

Σίγουρα με τον 8700 θα ισχυροποιηθεί στο μέγιστο η κυριαρχία της Intel, αλλά να βγάλεις στην κυκλοφορία ένα δείγμα που ουσιαστικά θα βγει σαν retail τον Ιούνιο... μου κάνει κάπως σαν κόμπλεξ...

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη μαγκιά θα ήτσν να χτυπούσε το ρεκόρ με έναν 965. Αν υπάρχει 965 που βγάζει Vantage @ 5,1+ σίγουρα μπορεί να βγάλει το 05 στα 5,2.

Εκτός κι αν ο PhenomII για κάποιο περίεργο λόγο στο 05 είναι τόσο δυνατός.

Πάντως οι Φινλανδοί ετοιμάζουν session με ΑΜ3 δείγματα προκειμένου να βγάλουν καλά σκοράκια σε 05 και 06, για WR χλωμό το βλέπω. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη μαγκιά θα ήτσν να χτυπούσε το ρεκόρ με έναν 965. Αν υπάρχει 965 που βγάζει Vantage @ 5,1+ σίγουρα μπορεί να βγάλει το 05 στα 5,2.

Εκτός κι αν ο PhenomII για κάποιο περίεργο λόγο στο 05 είναι τόσο δυνατός.

Πάντως οι Φινλανδοί ετοιμάζουν session με ΑΜ3 δείγματα προκειμένου να βγάλουν καλά σκοράκια σε 05 και 06, για WR χλωμό το βλέπω. Για να δούμε...

Ο Αndre παίζει SPi 32M @ 5450MHz+ με τον 965, και χαλαρό 2k6 @ 5200MHz+ ... Άσε που ο Charles έχει στην διάθεσή του 965 που κοντεύει να φτάσει τα 6GHz screenshot (εκείνος ο moded που λέγαμε ? ;)) ... Αν ήθελε δλδ, θα έπαιζε ΠΟΛΥ παραπάνω το 2k5 ;)

Για καθαρούς marketing λόγους έγινε το run αυτό ... Πήρε την πρώτη θέση από τον boble, και έδειξε ότι η AMD όπου και να bench-άρει δεν μπορεί να κρατήσει WR ...

Link to comment
Share on other sites

Κανένας επεξεργαστής δεν μπορεί να κρατήσει ρεκόρ. Εδώ η Intel η ίδια "κανιβαλίζει" και ενώ προωθεί τους i7 στην o/c κοινότητα, ετοιμάζεται να βγάλει τον 8700.

Ποιος o/cer θα πάει να δώσει 1000 ευρώ για επεξεργαστή όταν με το 1/4 των χρημάτων θα είναι σούπερ;;;

Anyways, δεν νομίζω να αμφισβήτησε οποιοσδήποτε σόφρων άνθρωπος και όχι fanboy, την μπλε κυριαρχία σε όλα τα benchmarks. Tώρα γιατί τρώγεται με τα ρούχα του ο Κλουζώ, δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Anyways, δεν νομίζω να αμφισβήτησε οποιοσδήποτε σόφρων άνθρωπος και όχι fanboy, την μπλε κυριαρχία σε όλα τα benchmarks. Tώρα γιατί τρώγεται με τα ρούχα του ο Κλουζώ, δεν ξέρω...

Το 24-self video store της γειτονιάς μου, 10-11 φορές την ημέρα βάζει ένα σπαστικό τραγούδι ... Αυτό το : Money, Money, Money, It's a Rich Man's World ...

Fits perfectly here ;)

Link to comment
Share on other sites

BUMP στο thread, γιατί σας έχω συνταρακτικά νέα αναφορικά με τον 975EX.

Ο ryba, γνωστός Πολωνός overclocker, όταν είδε το thread του Charles (FUGGER) με τον νέο 975EX να σπάει το 2k5 WR, αμέσως έστειλε e-mail στην Intel ρωτόντας τους πότε θα κυκλοφορήσει ο επεξεργαστής αυτός (προφανώς ήθελε όσο τίποτα άλλο να μάθει πότε θα μπορεί να τον πάρει στα χέρια του). Η απάντηση της Intel, ήταν ότι ο επεξεργαστής αυτός δεν υπάρχει και δεν θα βρεθεί στα ράφια προς πώληση ποτέ !

Ο άνθρωπος λοιπόν απόρησε, πως γίνεται από τη μία η Intel Poland να λέει ότι αυτό το cpu δεν υπάρχει και δεν θα κυκλοφορήσει ποτέ, και από την άλλη ο Fugger και ο Dr.Who? να μιλάνε για τον νέο καταπληκτικό επεξεργαστή που αμέσως-αμέσως έσπασε WR ...

Βλέποντας αυτά ο Dr.Who? (για όσους δεν ξέρουν πρόκειται για τον Francois Piednoel - Senior Performance Analyst for the Intel Core 2 micro-architecture and after. I am working on the project code name Penryn, Nehalem, and I aquired a deep expertise in Instruction design for Microprocessor - μπορείτε να μάθετε περισσότερα για αυτόν εδώ), απάντησε ότι άλλαξε το όνομα του επεξεργαστή σε 975, ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για 965 D0 stepping, με την δικαιολογία ότι δεν ήθελε να προκαλέσει σύγχυση ...

Nice marketing :T::D

Link to comment
Share on other sites

Πολλά κολπάκια απο διάφορες εταιρίες βλέπουμε τελευταία.Τι γίνεται???Δεν έχουνε να βγάλουνε τπτ καλό και το ρίξανε στα ΤΡΙΚ?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, μην χάφτεις την απάντηση της Intel στον Ryba ;)

Έχω αρκετά φρέσκες info από την Intelα, και λογικά τέλη Μάρτη, αρχές Απρίλη θα βγούνε δύο νέα μοντέλα στους i7 ;)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έρχεται έμαθα και ο 985EX ... Βασικά θα είναι dual core, βασικά stock freq @ 4.5GHz ... καλό, βασικό κομμάτι, βασικά ον stock cooling θα ανεβαίνει γύρω στα 5.431GHz και βασικά με μια TU120Ex θα πηγαίνει στην πολύ βασική ταχ/τα των 6GHz ... Βασικά με άζωτο μες στα Intel lab τον έχουν ήδη πάει 8530MHz, τώρα ετοιμάζουν και τις βασικές προσπάθειες με το βασικό LHe4 για 9GHz+ ... Βασικά το CB είναι ανύπαρκτο, θα παίζει και κάτω από -273*C, βασικά είναι θεωρητικά αδύνατον, αλλά οι βασικοί αυτοί Intel Engineers το πέτυχαν ;)

Ρε δεν μας αφήνετε, βιόληδες ... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, μην χάφτεις την απάντηση της Intel στον Ryba ;)

Έχω αρκετά φρέσκες info από την Intelα, και λογικά τέλη Μάρτη, αρχές Απρίλη θα βγούνε δύο νέα μοντέλα στους i7 ;)

To ότι θα βγουν το είπε και ο Francois ... Απλά δεν ξέρουμε αν ένας από αυτούς θα ονομαστεί 975EX ;)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είναι τελικά τα μοντέλα, είναι:

960 - ένας 965 με κλειδωμένο το multiplier

975 - νέος extreme edition, και κατά πάσα πιθανότητα καταργείται ο i7 965 ( δεν θα συνυπάρξει με τον 975 όπως έγινε με τους QX9650 & QX9770 )

980 - νέος extreme edition με SMP support για το SkullTrail 2 [ αυτό δεν είναι σίγουρο για το αν θα κυκλοφορήσει τώρα τον Μάρτη/Απρίλη μαζί με τους άλλους 2 ]

Εικάζεται ότι θα γίνει μετακύλληση τιμών και θα καταργηθεί ο 920.

Δηλαδή θα παίξουνε τον 940 στην τιμή του 920, τον 960 στου 940 και τον extreme στα κλασικά 999.

Link to comment
Share on other sites

Εικάζεται ότι θα γίνει μετακύλληση τιμών και θα καταργηθεί ο 920.

Δηλαδή θα παίξουνε τον 940 στην τιμή του 920, τον 960 στου 940 και τον extreme στα κλασικά 999.

Αυτό πότε έμαθες ότι θα γίνει ? Γιατί αν είναι να γίνει, να περιμένω ;) Αν και μου είπε ο Sascha ότι οι νέοι 920 (το τελευταίο stepping) πάνε γαμ****ας ... :call:..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now