George_o/c

A-Data & PQI σε συμμαχία με την Intel για SSD Co-Branding

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/5492ab2630f34c.jpg[/WRAPLEFT][WRAPRIGHT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547ee41178a5e9.jpg[/WRAPRIGHT]H A-Data και η PQI σκοπεύουν να συνεργαστούν με την Intel πάνω στο θέμα των SSD, με την Intel να κατασκευάζει τους Solid State Drives (SSD) και έπειτα οι A-Data & PQI να τους διοχετεύουν στην αγορά με δικό τους branding και πολιτικές υποστήριξης για τον τελικό χρήστη. Όταν το σχέδιο εφαρμοστεί οι δύο εταιρείες θα ενωθούν μαζί με την Kingston Memory σε μια "συμμαχία" διαφόρων εταιρειών πουλώντας SSDs που έχει φτιάξει η Intel. Η Κingston ήταν η πρώτη που ήρθε σε συμφωνία με την Intel για να πουλάει SSDs, τον Ιανουάριο του 2009.

Επίσης, μάθαμε από τις πηγές μας ότι ενώ η A-Data απ'τη στιγμή που αρχίσει τη συνεργασία με την Intel θα επιδιώξει άμεσα να πουλήσει SSDs, η PQI θα αργήσει λιγάκι - πιθανόν προς το τέλος του μήνα. Δύο θα είναι οι βασικές στρατηγικές marketing που χαρακτηρίζουν το SSD line-up της PQI : Ναι μεν θα ρίξει στην αγορά τους Intel SSD, όμως προσπαθεί να επιταχύνει και τις διαδικασίες με την CoreSolid Storage από την οποία αποσκοπεί στην δημιουργία NAND SSD Flash Drives για τα white-box netbooks στην Κίνα. Ήδη συνεργάζεται με 3-4 άλλες εταιρείες πάνω στο θέμα αυτό.

65a.jpg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν γουστάρω τα Intel, μου φαίνεται άσχημο το όλο παιχνίδι των Kingston/ADATA/PQI. Απλά δίνουν το ΙΔΙΟ προϊόν, με άλλο αυτοκόλλητο. Ούτε καν 0.5 ΜΒ/sec διαφορά δεν έχουν τα SSD...

Γιατί να μην πάρω Intel...?

Πάντως η Intel μια χαρά θα πουλήσει, εξαπλώνεται εμμέσως στην αγορά ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μας δίνουν τον ισολογισμό της κάθε εταιρείας μετά την συμφωνία αυτή ? Να δω ποιος χρεώνεται πόσα, και ποιος πιστώνεται πόσα να δούμε αν την συμφέρει την Intel ή όχι :D

Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν γουστάρω τα Intel, μου φαίνεται άσχημο το όλο παιχνίδι των Kingston/ADATA/PQI. Απλά δίνουν το ΙΔΙΟ προϊόν, με άλλο αυτοκόλλητο. Ούτε καν 0.5 ΜΒ/sec διαφορά δεν έχουν τα SSD...

Γιατί να μην πάρω Intel...?

Πάντως η Intel μια χαρά θα πουλήσει, εξαπλώνεται εμμέσως στην αγορά ;)

Αν είναι στην ίδια τιμή, σαφώς θα πάρεις intel. Αν δεν είναι όμως......

Link to comment
Share on other sites

Μα όπως λέει και ο JC δεν θα έχουμε διαφορά επιδόσεων από μάρκα σε μάρκα ... Μόνο το εξωτερικό περίβλημα αλλάζει :( Καλό είναι να υπάρχει "συναγωνισμός" (και καλά :D - clear ανταγωνισμός είναι) έτσι ώστε να πέφτουν και οι τιμές ... Τώρα απλά όποτε αποφασίσει να μειώσει η Intel τις τιμές της, τότε θα μειωθούν και οι τιμές των A-Data/Kingston/PQI SSD :)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι θα παίρνουν ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό οι εταιρείες που κάνουν το rebranding, οπότε γιατί είναι ακριβότεροι οι Kingston ? Βγάζουν και λίγο extra κέρδος ε ? :hehe:

OCZ here I come :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οι kingston παντως, που ειναι rebranded intel, ειναι ακριβοτεροι.
Φαντάζομαι ότι θα παίρνουν ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό οι εταιρείες που κάνουν το rebranding, οπότε γιατί είναι ακριβότεροι οι Kingston ? Βγάζουν και λίγο extra κέρδος ε ?

Είστε σίγουροι ρε παιδιά? Δε ξέρω, δεν το έχω ψάξει. Αλλά αν ισχύει, τότε θα πω ότι απευθύνονται σε χρήστες χωρίς γνώση. Ποιος ο λόγος να πάρεις το ίδιο προιόν που σου δίνει μια εταιρία ακριβότερα? Εκτός και αν βάζουν κανα δέλεαρ του τύπου περισσότερη εγγύηση. Τι να πω, δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now