Pastelidis.n.s.

Level 10 η ονομασία του νέου ''κουτιού'' της Thermaltake !

Recommended Posts

[wrapleft]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/5490abba582de1.jpg[/wrapleft]Άλλη μία ανακοίνωση η οποία αυτή την φορά έρχεται απο την Thermaltake και βέβαια από την έκθεση στο Ανόβερο. Η Thermaltake έχει τα γεννέθλια της καθώς κλείνει 10 χρόνια παρουσίας στον χώρο για τον λόγο αυτό το νέο κουτί που ανακοίνωσε σήμερα έχει την ονομασία Level 10, ένα κουτι το οποίο διαφέρει πάρα πολυ από ολα τα άλλα και προσωπικά είμαι σίγουρος πως δεν έχετε δει ξανά κάτι τέτοιο ποτέ!. Αν ρίξετε μια προσεκτική ματιά θα παρατηρήσετε ότι τι κάθε κομμάτι του hardware ενος ολοκληρωμένου pc είναι ξεχωριστά απο τα άλλα καθώς όπως θα δείτε το καθένα ''στεγάζεται'' ξεχωριστά από το άλλο. Το νέο ''κουτι'' χαρακτηρίζεται από τέσσερα μέρη, το πρώτο είναι αυτό των optical drives, το δεύτερο είναι αυτό των σκληρών δίσκων (6xHDDs), το τρίτο είναι αυτό της μητρικής και το τέταρτο έιναι για το τροφοδοτικό. Οπώς θα δείτε και έσεις με την σειρά σας δεν υπάρχουν ανεμιστήρες, παρά μόνο ένας στην δεξιά πλευρά (120mm). Περισσότερα νέα για το νέο επερχόμενο ''κουτί'' περιμένουμε στην Computex τον Ιούλιο. Αξιοσημείωτο είναι ότι θα κυκλοφορήσει σε περιορισμένες ποσότητες.

tt_level10_side.jpg

tt_level_10_front.jpg

Edited by sourli
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι, εντυπωσιακό και πρωτότυπο.

Μπορεί να μην σου δίνει ελευθερία κινήσεων ή να μην έχει σωστό airflow, αλλά μην ξεχνάμε πως δεν είναι όλα τα συστήματα super-duper heat sources.

Link to comment
Share on other sites

θα διαφωνήσω.... δεν είναι σούπερ αλλά δεν είναι κ τραγικό... οι δίσκοι είναι ανεξάρτητοι και passive... δεν προσθέτουν θερμότητα πουθενά ούτε έχουν πρόβλημα...

το τροφοδοτικό μόνο του και αεριζόμενο, δεν προσθέτει θερμότητα πουθενά ούτε έχει πρόβλημα...

mobo/cpu/vga, in/out έχουν... (in σίγουρα μπροστά, out φαντάζομαι πίσω. ακόμα κ αν δεν έχει που το θεωρώ αδύνατο, βάζεις pci blower...)

με άλλα λόγια όλες οι εστίες θερμότητας είναι στο δικό τους χώρο και αντιμετωπίζονται αυτόνομα, άρα δε νομίζω χρειάζεται massive ροή σε όλα ταυτόχρονα όπως την έχουμε συνηθίσει...

το μόνο πρόβλημα είναι η δυσκολία/αδυναμία χρήσης καλής υδρόψηξης... ΑΛΛΑ εγώ "βλέπω" δυνατότητες για κάποιον καλό modder με μίμηση αυτής της αρθρωτής διάταξης εξωτερικά... και 1-2 τρύπες/αντικατάσταση με plexi "βλέπω"...

το 1ο case μετά από πολλά χρόνια που μπορεί να αγόραζα... ΑΡΚΕΙ αυτή η αίσθηση πλαστικούρας να είναι από τις κακές φώτο...

Link to comment
Share on other sites

Μπα ρε...το airflow είναι τραγικό imo. Δεν είναι επαρκής ο χώρος, σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δε θα αντέχει να διώξει τη θερμότητα που βγάζουν κάτι 4870Χ2...

Για φούρνος καλό θα ναι :hehe:

Αμ οι δίσκοι?? Για βάλε Raptor εκεί μέσα στο κουβούκλιο να το δεις να...πυρώνει...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, εγώ μόλις το πήρα, 530 ευρώπουλα, προσωπικά με το που το είδα έπαθα πλάκα, και με το που το ξεπακέταρα, ακόμη μεγαλύτερη... Γούστα είναι αυτά βέβαια! Όταν το στήσω, θα σας πω. Πάντως πλαστικό δεν είδα πουθενά, όλο αλουμίνιο, 22 κιλά βέβαια ΑΔΕΙΟ, αλλά...για μένα, αξίζει. Όσο για ποιότητα, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιες εταιρείες που βγάζουν κάτι τετράγωνα ''πράγματα'' των 300+ ευρώ θεωρούνται κορυφή(βλ Lian Li, Silverstone, κλπ), και κάτι το πραγματικά πρωτοποριακό για τα δεδομένα των PC, τυγχάνει τόσο αρνητικής υποδοχής. Όταν βάλω τον 6πύρηνο και την Crosshair IV, με τις 3 5850, θα σας πω εντυπώσεις για θερμοκρασίες. Πάντως, φαίνεται πολύ έξυπνο σαν συνολικό project, πολύ ποιοτικό, και ακόμη και οι δίσκοι είναι hot swap sata, με πρόβλεψη και για 2,5''. Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρει, το ξέρω. Δεν πουλιέται μόνο στο e-shop, αλλά και σε πολλά άλλα. Εγώ του είπα για photos και εντυπώσεις, μιας και δεν γνωρίζω άλλον που να έχει το Level 10 :)

Εμένα προσωπικά, μ' αρέσει :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now