oldhag

4890 vs gtx275

Recommended Posts

Για ξαναδειτε κι ετουτο ομως (απο εκει μεχρι το τελος). http://www.guru3d.com/article/geforce-gtx-275-review-test/9

Απ οτι βλεπω βγαινουμε στα εξης, μεταξυ GTX275 και Ati 4890 NON oc (μη ξεχνατε οτι εχει ξαναταχτοποιηθει ο πυρηνας και εχουν προστεθει φιλτρα εξομαλυνσης θορυβου με αποτελεσμα το guru 3d να καταφερει να τον υπερχρονισει στα 979Mhz, αρκετα μεγαλυτερο ποσοστο δηλαδη απο της 275):

HAwx:4890

FarCry2:GTX275

COD5:4890

Crysis Warhead: Ισοπαλια (~2% καλυτερη η Nvidia)

Brothers in arms: Same again (~1% καλυτερη η Ati)

Mass Effect: ΚΑΙ ΠΑΛΙ Same thing! (αν και σε μεγαλυτερες αναλυσεις φαινεται να παιρνει λιγο κεφαλι η nvidia).

Fallout3: 4890

Dead Space: 100+ fps ακομα και σε 1920x1200! οι ανταγωνιστριες μας. Δε το υπολογιζω καν :P

Vantage: GTX275.

Συμπερασμα:

Εγω θα ελεγα οτι ειναι ισαξιες καρτες. Απο την αλλη αν κανουμε full oc και στις 2 (παντα με stock cooler), εχω την εντυπωση οτι η Ati θα νικησει τα αμφιρροπα τεστ (και δεν ειναι και λιγα...).

Απο την αλλη, Ati lacks CUDA support (σωωωπα :P), κατι που ολο και περισσοτερο εχει αρχισει και μου σπαει τα νευρα...

Δε ξερω, τι να πω. Αν καποιος επαιρνε ΤΩΡΑ καρτα, η 4890 στα 239? ειναι ταμαμ.

Αν η Nvidia ερθει σε μεγαλυτερη τιμη πιστευω οτι θα βγει fail. Αν ερθει σε ιδια ή και καλυτερη τιμη πιστευω θα κανει καλυτερο Deal απο την Ati. (για πωλησεις δε μιλαμε, ο κοσμος ετσι κι αλλιως αγοραζει πρασινο :P:D :D )

Link to comment
Share on other sites

Η 275 θα σκάσει μύτη από 249 εώς 289 ανάλογα την υλοποίηση μου είπε ένα πουλάκι...

νομιζω οτι θα αρχιζουν απο 270 τουλαχιστον συγκρινωντας αναλογες τιμες εξωτερικου,αρα η nvidia θα φαει ηττα λογω τιμων

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι! Να βγαλει προϊόν το οποιο σκαρφιστηκε μονο και μονο για να ανταγωνιστει τη συγκεριμενη Ati, και να το βγαζει Fail! :D :D

Αλλα για να δουμε ποσο και ποτε θα ρθει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now