jorj103

Τρελες Θερμοκρασίες

Recommended Posts

Καταρχην γεια σας και συγχαρητηρια για το κατατοπιστικοτατο site και forum σας.....Θα ήθελα να κανω μια ερώτηση καθως ειμαι λιγο nOObas στ ολο θέμα θερμοκρασιας στο PC.

To case μου ειναι Coolermaster stacker 832 Nvidia edition και το CPU ειναι Intel C2D E8400 @ 3000 Ghz με ψυκτρα Coolermaster GeminII και κουμπωμενουσ 2 x 12" fans πανω της.....

Επισης το ΜΒ ειναι Asus P5QT Deluxe και εχω προσθεσει αλλους 6 x 12" fans πανω στο case....

To θεμα ειναι οτι ακομη και μετα απο ολα αυτα τα fans και τις ψυξεις εχω σταθερη θερμοκρασια 40 βαθμους στην CPU και 30 βαθμους στο Mobo.

Εχω παρει μετρησεις με πολλα programs οπως το Core Temp και προγραμματα της ASUS για το ΜΒ.

Ειναι λογικες αυτες οι θερμοκρασιες????

Μηπως εχω κανει καποια βλακεια στην τοποθετηση θερμοαγωγιμης παστας οταν εβαλα την ψυκτρα???

Παιζει ρολο πως εχω τοποθετησει τα fans στο case??? (εννοω την αναλογια εισαγωγης - εξαγωγης αερα απο το case )

P.S. Μπορω να postarw και φωτογραφιες αν θελετε για να δειτε πως ειναι στημενο το case.

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε βοηθεια λαβω....

Link to comment
Share on other sites

Χμ,καταρχήν καλώς ήρθες!

Τι θερμοκρασία δωματίου έχεις?

Αν υποθέσω λογικά κάπου 22-25 τότε η θερμοκρασία του μόμπο είναι σίγουρα πολύ καλή.

Του cpu τώρα, σε idle θα τη περίμενα μικρότερη, αφού μιλάμε για ιdle, για τρέξε κανά πρόγραμμα για να μας πεις σε load τι πιάνει! Το καλύτερο είναι πρόγραμμα τύπου orthos, μη το αφήσεις πολύ ώρα, ίσαμε κανά 5λεπτο για να δούμε τι γίνεται...

Αν κάτι έχεις κάνει λάθος θα είναι η τοποθέτηση της ψύκτρας, αλλά κάνε πρώτα τη δοκιμή που σου λέω και μετά βγάζουμε συμπεράσματα...

Link to comment
Share on other sites

1) H GeminII δεν ειναι και η καλυτερη ψυκτρα του κοσμου...

2) Παρε μετρησεις και απο άλλα προγραμματα (λχ Everest 5).

3) Εξηγησε μας τη ροη αερα στο κουτι σου. Τα πολλα φανς, αν ειναι κακα τοποθετημενα δεν δινουν καλο αποτελεσμα.

4) Τεσταρε το και σε full load να δουμε. (Χρησιμοποιησε την επιλογη Linpack στο Occt 3).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now