racer

Πρόβλημα με την οθόνη του laptop

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εδώ και πολύ καιρό έχω πρόβλημα με την οθόνη του laptop μου, αλλά σήμερα αποφάσισα να ασχοληθώ.. :$..

Το πρόβλημα της οθόνης ξεκίνησε σαν μια κάθετη λεπτή μοβ γραμμή >> th_DSC_4002.jpg

Και τώρα έχει καταλήξει σε αυτή τη μορφή.. >> th_DSC_5343.jpg th_DSC_5345.jpg

Στη 2η φωτό φαίνεται ένα Χ σε ένα μεγάλο τμήμα της οθόνης και ένα βελάκι. Εάν πιέσω στο σημείο που δείχνει το βελάκι, η υπόλοιπη οθόνη (το Χ) λειτουργεί κανονικά -αλλά πλέον αυτό πετυχαίνει πολύ σπάνια, σε αντίθεση με όταν πρωτοεμφανίστηκε το πρόβλημα-.

Εγώ τώρα τι μπορώ να κάνω; Να του αλλάξω οθόνη; Αν ναι, πόσο θα κοστίσει; Το laptop δεν είναι και κανά τέρας, ούτε 1080 δεν παίζει.. :hehe:. Αν βγει πχ πάνω από 100-150? δεν αξίζει. Μήπως γίνεται να το φτιάξω με κάποιο τρόπο; Παλιά το είχα ανοίξει για να φτιάξω κάτι άλλο και συνδέεται στη μητρική με αυτό το καλώδιο, απλά το αναφέρω αν και δεν πιστεύω πως θα βοηθήσει κάπου.. th_100_5194.jpg

Όποια γνώμη-βοήθεια ευπρόσδεκτη, δε μπορώ να περάσω τις διακοπές μου χωρίς laptop.. :loveliness:..:call:..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως συνέπεσε όταν το άνοιξες να εμφανιστεί το πρόβλημα της οθόνης?

Κοίτα το πιο πιθανό είναι να έχει χαλάσει η καλωδιοταινία είτε να βραχυκυκλώνουν κάποιες από τις γραμμές της. Τέτοια επισκευή είναι δύσκολο να γίνει, καλύτερα αντικατάσταση. Ξέρεις καθόλου από ebay? Αφού ξέρεις από αντικατάσταση(το έχεις ανοίξει ήδη υποθέτω) αγοράζεις μια από έξω και την βάζεις. Τι λάπτοπ είναι κιόλας, να δούμε αν αξίζει η επισκευή...

Link to comment
Share on other sites

Ένα χρεπάκι Toshiba Satellite M30X-118 (αν θυμάμαι καλά) είναι. Ρώτησα τον seller γι' αυτή, αν είναι 15.4" επειδή αυτός έχει γράψει 14.5".. Πάντως απ' ό,τι βλέπω η δουλειά θα γίνει από ebay..

Μήπως συνέπεσε όταν το άνοιξες να εμφανιστεί το πρόβλημα της οθόνης?

Όχι, εμφανίστηκε μετά από αρκετό καιρό

Link to comment
Share on other sites

Χμμ:D

th_DSC_5398.jpg

Σύνολο 60? (free shipping). Πήρα και ένα πληκτρολόγιο γιατί έχουν σπάσει 2 πλήκτρα στο δικό μου. Η καινούρια οθόνη είναι matte ενώ η παλιά ήταν glossy -μάλλον καλύτερα έτσι-. Το απόγευμα θα κάτσω να τα φτιάξω, ελπίζω να δουλεύουν :victory:...

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη δουλειά έκανες.

Σε παρόμοια φάση σε laptop φίλου η HP ζήταγε 350? για επισκευή και τελικά η δουλειά έγινε μέσω ebai με 90? και original parts.;);)

Link to comment
Share on other sites

To RMA (http://en.wikipedia.org/wiki/Return_merchandise_authorization - Return Merchandise Authorization) είναι όταν επιστρέφεις κάτι ελαττωματικό για να σου το αλλάξουν με κάτι καινούριο. Βέβαια κάποιοι λένε ότι είναι το Rikse Mesa Asbesti, αφού χάλασε που χάλασε :hehe::hehe::hehe:

Το ebay.com είναι το μεγαλύτερο site με δημοπρασίες στον κόσμο, έχει μέσα σχεδόν τα πάντα. Από εκεί βρήκε το panel ο φίλος μας ;)

Link to comment
Share on other sites

για τους ασχετους.

τι ειναι το ebay?

και τι το RMA?

1) www.ebay.com είναι το μεγαλύτερο site δημοπρασιών και άμεσων αγορών με εκατομύρια πωλήσεις μεταχειρισμένων και καινούργιων πραγμάτων. Θα βρεις τα πάντα, ό,τι φαντάζεσαι, σε πολύ καλύτερες τιμές , αρκεί βέβαια να έχεις αποκτήσει κάποιες γνώσεις για το πως θα πραγματοποιήσεις αγορές από εκεί γιατί κυκλοφορούν και μερικοί απατεώνες.

2)RMA λέμε ότι κάνουμε όταν μας χαλάσει μια συσκευή που αγοράσαμε και την στέλνουμε κάτι πίσω για αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το 'φτιαξα και δουλεύει τέλεια. Έπαθα μια τρομάρα στην αρχή γιατί δεν άναβε, πρέπει να είχα κάνει κάποια βλακεία με τις μνήμες, αλλά τις ξαναέβαλα και άναψε κανονικά.

Η καινούρια είναι matte και η παλιά ήταν glossy. Ε, η glossy ήταν πολύ καλύτερη. Είχε πολύ πιο εντυπωσιακά χρώματα, αρκετά καλύτερες γωνίες θέασης και καλύτερο μαύρο. Η καινούρια δε μου πολυαρέσει, αλλά τουλάχιστον δε βλέπω τη μούρη μου! Επίσης είναι πολύ πιο εύκολο να δω όταν υπάρχει φως από πίσω. Ίσως φταίει το ότι έχω συνηθίσει τη Dell του μεγάλου.. Τέσπα, αυτό που ξέρω είναι ότι στις διακοπές μου θα έχω laptop ;P..:)...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα Laptop έχουν πολύ ευαίσθητη οθόνη και κλιπς που την συγκρατουν. Έχω ένα HP καινούριο 1,5 χρόνου και χαλάρωσε-έσπασε το δεξί άγκιστρο που συγκρατεί την οθόνη από το άνοιξε κλείσε....

Από ποιό Laptop είστε ευχαριστημένοι από ποιότητα συναρμογής?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now