Jerry007

Καμμένη 8800GT

Recommended Posts

Πήγα σήμερα να ανοίξω τον βασικό υπολογιστή μετα απο αρκετό καιρό για να γραψω μια ταινία.(Τον είχα παρατήσει λόγω εξετάσεων)

Και απο οτι φαίνεται είχα ξεχάσει να συνδέσω το καλλώδιο τροφοδοσίας της 8800GT.

Τον ανόιγω και το ηχειάκι της βαράει πολύ δυνατά.Το συνειδητοποιώ,τον κλείνω και το συνδέω.

Κάνω reboot και καθόλου σήμα στην οθόνη.Δοκίμασα συνολικά 3 οθόνες.Έκανα clear cmos και άλλαξα το pci της κάρτας 2 φορές.Δεν έγινε τίποτα.

Τώρα έχει καεί η κάρτα?Το fan της λειτουργεί αλλα καθόλου σήμα.Δεν έχω άλλο pc να την δοκιμάσω αυτη την στιγμή....

Να πάω για rma?Ακούω ιδέες...

Έκανα boot με ενα ram stick και αποσυνδεδεμένη και η κάρτα

Το δοκίμασα,έκανε 1 μεγάλο και 3 μικρά beep και βρήκα αυτο

1 Long, then 3 Short Beeps: Video error

Explanation: The BIOS is unable to access the video system in order to write any error messages to the screen.

Τώρα αυτο έγινε χωρίς κάρτα γραφικών.

Τώρα με την κάρτα γραφικών κάνει ενα κανονικό beep και μετά απο 5sec 2 πολύ γρήγορα

Σήμερα περιμένω και μια 4890,να την κουμπώσω τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζεις τη 4890. Αν κάνει κούκου, απλά τα πράγματα -> RMA την 8800.

Αν δεν κάνει τώρα...εκεί παίζει δύσκολο game. Αν σου κάηκε κανά PCI-Express από τη μητρική είναι δύσκολη η φάση. Κάνε τις δοκιμές με τη 4890 και μιλάμε μετά, να είμαστε σίγουροι ;)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι εύκολα όμως να καεί?Δεν βλέπω καμιά μαυρίλα πάνω του.....

Τότε τι μπορεί να έγινε?Τελευταία φορά που bootαρα το pc πριν πειράξω τα καλλώδια κτλ λειτουργούσε μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Ρε το πλαίσιο μου τα έχει κάνει τσουρέκια,με πήρα και χθες και σήμερα το πρωί να μου πουν οτι η παράδοση θα γίνει κατα τις 2 αλλα @@,άμα δεν την φέρουν άυριο.....

............Θα βάλω τα κλάμματα :(

Κανόνισε ρε να έρθεις χανιά πιο νωρίς να την πάμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίχτηκε,πριν λίγο έβαλα μπρός το pc και η κάρτα λειτούργησε.Το άφησα ήσυχο για μια μέρα και τώρα είναι όλα κανονικά :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now