George_o/c

Μία γρήγορη ματιά στις επερχόμενες Gigabyte P55-UD5 & UD4P; Μα φυσικά και ΝΑΙ !

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Gigabyte GA-P55-UD5]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649cd96613e524.jpg[/NEWS_IMG]Στο early Computex live demo που προσέφερε η Gigabyte στο Taipei, εκτός από το SATA III / SATA 6 Gbit/s, η Gigabyte παρουσίασε και μερικές ακόμα καινοτομίες της. Καταρχάς έκανε μία σύντομη αναφορά στο Gigabyte Smart TPM, νέο software που κατασκευάζει πυρετωδώς, το οποίο παρόλο που δεν είδε ακόμα τα φώτα της δημοσιότητας (next week @ Computex) είμαστε σίγουροι ότι θα εντυπωσιάσει. Ποτέ ξανά δεν μπορούσε κάποιος τόσο εύκολα να διαφυλάξει ιδιωτικούς φακέλους και αρχεία με μόνο ένα USB pen drive ή μία συσκευή Bluetooth όπως ένα κινητό τηλέφωνο.

Ας επικεντρωθούμε όμως στις P55 μητρικές κάρτες, καθώς αυτό είναι το αντικείμενο του θέματός μας. Να ξεκινήσουμε λέγοντας ότι η κεντρική διαφορά ανάμεσα στην UD5 και την UD4P είναι ότι έχει λιγότερα phases και DIMM slots.

Πάμε να δούμε λοιπόν την GA-P55-UD5, την high-end mainstream μητρική που υποστηρίζει Intel Core i5 επεξεργαστές. Πριν συνεχίσουμε, καλό θα ήταν να γνωστοποιήσουμε ότι το board που απεικονίζεται στις φωτογραφίες δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα κλασικό Research & Development sample που θα περάσει από πολλά στάδια ακόμα προκειμένου να γίνει το επίσημο λανσάρισμά του. Να φανταστείτε ότι στην ουσία αυτό είναι ένα early P57 chipset board (:D) αφού περιλαμβάνει και μία θύρα Open NAND Flash Interface (ONFI), με την οποία προστίθεται flash μνήμη στο σύστημα για να βελτιώνονται δραματικά οι επιδόσεις.

Παρατηρείτε κάτι περίεργο στην παρακάτω φωτογραφία; Ναι, ναι, ναι ... Καλά καταλάβατε ... Η μητρική αυτή θα έχει ούτε 6, ούτε 8, ούτε 12, αλλά 24 CPU power phases, έτοιμα να "απογειώσουν" τον Core i5 mainstream επεξεργαστή σας.

news_gbp55smay2009-01a_full.png

Περισσότερα για την παρακάτω φωτογραφία, στο hwbox - "H Gigabyte έχει ήδη ενσωματώσει SATA III / SATA 6 Gbit/s στις μητρικές τις κάρτες" thread

news_gbp55smay2009-03a_full.png

Θυμάστε που πριν από μερικές ημέρες το hwbox σας είχε ενημερώσει σχετικά με το επίτευγμα της MSI, όπου η εταιρεία έγινε η πρώτη παγκοσμίως που εμπιστεύθηκε το Power over eSATA; Μπορεί λοιπόν η Gigabyte να άργησε λιγάκι, όμως όπως θα δείτε στην φωτογραφία που ακολουθεί το βρήκαμε και αυτό το feature στην GA-P55-UD5. Περισσότερα για το Power over eSATA, εδώ.

news_gbp55smay2009-04a_full.png

Έτσι φτάσαμε αισίως και στην θύρα ONFI (Open NAND Flash Interface). Στις παρακάτω φωτογραφίες, σας δίνουμε την δυνατότητα να απολαύσετε στα δεξιά την ONFI θύρα και στα αριστερά, την μνήμη flash απευθείας τοποθετημένη πάνω στην μητρική. Οι μηχανικοί της Gigabyte βρίσκονται ακόμα στο στάδιο testing σχετικά με το ποια λύση θα λειτουργούσε καλύτερα. Το tweaktown ωστόσο αναφέρει: "They may end up providing an option for both on different model boards, but that hasn't been decided as yet", πράγμα που αναρωτιόμαστε αν θα ήταν πρακτικό. Να πωλούνται δύο διαφορετικές εκδόσεις της μητρικής, η μία με την ONFI θύρα και η άλλη με την μνήμη flash "pre-installed";

Οι χρήστες της μητρικής θα δύναται να προμηθεύονται ONFI Flash memory cards από την Intel (και αργότερα ίσως ακολουθήσουν και περισσότερες εταιρείες που ασχολούνται με την κατασκευή μνημών), προκειμένου να πάρουν ένα αρκετά μεγάλο "speed boost" στο σύστημά τους. Φανταστείτε να boot-άρει το λειτουργικό κατευθείαν από την ONFI memory card, πόσο πιο γρήγορα και εύκολα θα είναι τα πράγματα ! Όπως αναφέραμε βέβαια παραπάνω, το ONFI feature δεν θα γίνει διαθέσιμο με την κυκλοφορία του P55 chipset, απλά βρισκόταν πάνω στο board για testing purposes. Η επίσημη κυκλοφορία του ONFI θα γίνει μαζί με τις μελλοντικές P57 μητρικές κάρτες που θα μας έρθουν το 2010.

news_gbp55smay2009-05a_full.png

Διαβάστε περισσότερα

εδώ ...

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Χ68 μαζί με Larrabee είχα ακούσει, καλό '10. Εγώ περιμένω τον παστελ με το που θα δει τα 24 phases να αρχίζει πάλι "θα πάρω Core i5 - τελοc", μετα θα θυμηθεί τον Ε8700, θα αρχίσει πάλι να το σκέφτεται...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι να το πάρει κανείς απόφαση. Όταν πήρα ~6 χρόνια πριν τον Pentium 4 3GHz Northwood (τότε διάβαζα και PCMaster :hehe:), λίγους μήνες μετά βγήκαν οι Athlon 64 3200+ και λέω άσε να περιμένω λίγο ακόμα, μετά βγήκαν οι X2 4400+ και λέω άσε να περιμένω λίγο ακόμα, βγαίνουν FX55 / FX57 α πανάκριβοι είναι κάτσε να πέσουν λίγο οι τιμές τους και βλέπουμε, βγαίνουν οι Core 2 Duo E6600 / E6700, λίγο ακόμα λίγο ακόμα :hehe:, βγαίνουν οι Q6600 άσε θα περιμένουμε να πάρουμε QX6800 όταν πέσει η τιμή του (εντωμεταξύ βγαίνει QX6850 :hysterical:), βγαίνουν Wolfdale / Yorkfield ε λίγο ακόμα τώρα που θα βγουν και CPU με IGP (Clarkdale :P). Ε φτάσαμε να βρισκόμαστε στη μέση του 2009 (και όχι αρχές 2004 που έχω μείνει εγώ :D) και ακόμα με τον Pentium 4 είμαι :hysterical::hehe:

Αν το καλοσκεφτείς το έχω όμως αυτό έτσι; Το προηγούμενο pc το είχα πάρει το 1998 με Pentium 2 333MHz ... :hehe: Σταθερός, κάθε 5,5 - 6 χρόνια θα κάνω αναβάθμιση :hehe:

//EDIT: Καλά ο Pastel τα σπάει πάνω σε αυτό το θέμα. Μου έλεγε ότι θα πάρει i5 και i5 και i5 και πριν 3 μέρες μου λέει: "****** θα πάρω τον πρώτο E8700 που θα έρθει στην Ελλάδα :hehe:"

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι να το πάρει κανείς απόφαση. Όταν πήρα ~6 χρόνια πριν τον Pentium 4 3GHz Northwood (τότε διάβαζα και PCMaster :hehe:), λίγους μήνες μετά βγήκαν οι Athlon 64 3200+ και λέω άσε να περιμένω λίγο ακόμα, μετά βγήκαν οι X2 4400+ και λέω άσε να περιμένω λίγο ακόμα, βγαίνουν FX55 / FX57 α πανάκριβοι είναι κάτσε να πέσουν λίγο οι τιμές τους και βλέπουμε, βγαίνουν οι Core 2 Duo E6600 / E6700, λίγο ακόμα λίγο ακόμα :hehe:, βγαίνουν οι Q6600 άσε θα περιμένουμε να πάρουμε QX6800 όταν πέσει η τιμή του (εντωμεταξύ βγαίνει QX6850 :hysterical:), βγαίνουν Wolfdale / Yorkfield ε λίγο ακόμα τώρα που θα βγουν και CPU με IGP (Clarkdale :P). Ε φτάσαμε να βρισκόμαστε στη μέση του 2009 (και όχι αρχές 2004 που έχω μείνει εγώ :D) και ακόμα με τον Pentium 4 είμαι :hysterical::hehe:

Αν το καλοσκεφτείς το έχω όμως αυτό έτσι; Το προηγούμενο pc το είχα πάρει το 1998 με Pentium 2 333MHz ... :hehe: Σταθερός, κάθε 5,5 - 6 χρόνια θα κάνω αναβάθμιση :hehe:

//EDIT: Καλά ο Pastel τα σπάει πάνω σε αυτό το θέμα. Μου έλεγε ότι θα πάρει i5 και i5 και i5 και πριν 3 μέρες μου λέει: "****** θα πάρω τον πρώτο E8700 που θα έρθει στην Ελλάδα :hehe:"

Στο ίδιο καζάνι βράζουμε m8.

Το πρώτο μου ήταν 1996(βσκ του πατέρα μου,που το κληρονόμισα)p1

Μετά το 2003 ή 4(δεν θυμάμαι ακριβώς)πηρα τον p4(presshot:time:...)

Πρόσφατα μπήκε mobo με pci-x(μαζί με 4850...)και ακόμα με βγάζει το άτιμο.;P..

Edited by JC_Denton
Link to comment
Share on other sites

Είμαι φοιτητής και χρησιμοποιώ ένα laptop με T5750 @ 2GHz, 3GB DDR2 μνήμη και X3100 για να κάνω την δουλειά μου. Στο σπίτι όμως στα Χανιά, το home pc που χρησιμοποιεί όλη η οικογένεια είναι αγορασμένο τον Φεβρουάριο του 2004 ;):T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now