Nickfirestorm

e4300 @3ghz και FREAKED mobo...

Recommended Posts

Ε4300 , Gigabyte EP43-DS3L , 2X1GB OCZ 1066 5-5-5-15 SLi Ready...

Μολις bootara πρωτη φορα το μηχανημα, setara:

333fsb x9 = 3.00 ghz

5-5-5-15 1066 ram

και postare Μια χαρα...Το λειτουργουσα 1 μερα ολοκληρη ετσι :)

Την επομενη μερα, δοκιμασα 350χ9 , 4-4-4-15 840mhz... αλλα nothing...

Ειτε θα χτυπησε ο e4300 το FSB WALL TOY (350) , ειτε δεν αντεξαν οι μνημες τα timings...

Γυρισα στα αρχικα (333χ9, 5-5-5-15 1066) και παει να post...ΤΠΤ!!!

ΔΕΝ ΠΟΣΤΑΡΕΙ!!! ενω πριν κανονικα ετρεχα το pc για 6-7 ωρες...

τωρα ειμαι στα stock...

τι μπορω να κανω??

Ψυξη: AC Freezer 7 pro, βαθμοι στα 3ghz: γυρω στους 40

Επισης, δοκιμασα και 266χ9 με stock συχνοτητες ram και τπτ...

δεν παει ουτε mhz παραπανω o e4300...

δοκιμασα πριν λιγο και Clear CMOS...τπτ... =/

επισης, ρευματακια ηταν απο την αρχη

vCore 1.4v

vDimm 2.1v (ειναι τα stock των μνημων μου)

MCH 1.3v

Bios Update εκανα downgrade απο την εκδοση F9c στην σταθερη F7...but the problem persists...

Εβαλα ακομα και χειροκινητα ΟΛΑ τα timings των ram, αλλα παλι τιποτα...

So? Ξερει κανεις??

Ποσταρα το thread ηδη σε 2 ελληνικα forums αλλα μου ειπαν πραγματα που εχω ηδη κανει... nothing new :(

Link to comment
Share on other sites

Σε ξέχασα :hehe:

Αυτό το έχει πάθει φιλαράκι, ακριβώς τα ίδια με σένα αλλά με άλλη μητρική/μνήμες. Το PC σεταρισμένο να παίζει μια χαρά για καμια βδομάδα στα 3 GHz και μετά, όταν δοκίμασε για έστω και λίγο παραπάνω, απλά δεν τον άκουγε - και η πλάκα είναι ότι ούτε στα 3 γύριζε μετά.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, μιας και πλέον είσαι το 2ο μηχάνημα που βλέπω να το παθαίνει. Να την "ακούει" ο συνδυασμός μητρικής/cpu? Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, μετά αναγκαστικά θέλει δοκιμές άλλου cpu ή άλλης μητρικής, ώστε να δεις τι από όλα φταίει - εάν και εφόσον δεν είναι αλλού το πρόβλημα φυσικά.

Δεν ξέρω τι άλλο να σου προτείνω, μιας και λες ότι αυτά που ήδη σου πρότειναν τα έχεις κάνει...:/ Το μόνο βασικό μας στοιχείο είναι ότι αποκλείεται το CPU ή η μητρική να έφαγαν τέτοιο downgrade που να μην μπορούν να ανέβουν έστω και 1 MHz - κάπου υπάρχει χοντρό conflict μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκρυμμένος cpu έχει fsb wall στα 395 και ανεβαίνει πάνω από 3ghz, δοκιμασμένος και σε p5w dh deluxe και σε rampage formula, οπότε κάτι άλλο παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε μια δοκιμή του Ε4300 σε άλλη μητρική. Εμένα πάντως σε Asus P5K Deluxe και DFI P35-T2R, λειτουργούσε κανονικά ο Ε4300. Έτρεχε με αέρα στα 3800 φεύγα για benches και ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ο e4300 μου ειναι του Theo αρα οντως ετσι ειναι...

Πιστευω οι μνημες μου την εχουν ακουσει...Αυτο ειναι το conflict που λες, denton . κατι παιζει μ αυτες, μιας και αρχισαν τα παρατραγουδα μολις προσπαθησα να τις τρεξω στα 840mhz 4-4-4-15 ...

Μετα απ'αυτο ουτε 1mhz παραπανω απο το stock fsb...

George αν βρω ευκαιρο pc θα try...

Σε λιγο καιρο παντως θα αντικατασταθει ο e4300 με e6750. Ελπιζω να μην εχω τα ιδια παλι :P

Link to comment
Share on other sites

Αν και με τη freezer χωρις κουμπομενα Pins... Καλο airflow εχω μωρε...αλλα ακυρο ο E6750 :)...:)...

και ετσι θα μεινω με τον e4300 μεχρι να τον δωσω και να παρω ειτε e8400 ειτε Q9550 στο τελος του χρονου :P :p

Δοκιμασα παλι CMOS, Και εγινε ενα ΘΑΥΜΑ!!!

Ρυθμισα 266x9 = 2,4ghz, και POST!!!!!!!!!!!!

Μεσα στη χαρα μου, το βαζω 333x9 και τζουφ...παλι τα ιδια

Μετα απ αυτο ουτε 266 δεν λεει να ξαναπαει :P..:P..

τα χει πεξει για τα καλα η mobo και δε τη παλευω αλλο στα 1,8 :call:..:call:..

Και επειδη δε βλέπω να κανει revive...

Υπαρχει καμια ελπιδα με RMA? Εστω και "φτιαχτο" ? e-shop δυστηχως :(.....

Link to comment
Share on other sites

ακρη δεν εβγαλα ακομα.

ξερει κανεις κατι τελικα;

επισημαινω: εχω δοκιμασει ΤΑ ΠΑΝΤΑ (clear cmos , failsafe, ολα τα bios, memtest, orthos κλπ κλπ)

το προβλημα ειναι απλο:

στα 200fsb παιζει, στα 201 ΔΕΝ.

H E L P

Link to comment
Share on other sites

και 199... και 201... και 300... και 400... και 500...και πολλους διαιρετες...

ΤΙΠΟΤΑ...

τοσοι εμπειροι overclockers στο forum και δεν ξερει κανεις μια απλη περιπτωση;;

πιο περιεργο επισης ειναι το οτι googlara και δεν βρηκα ΤΙΠΟΤΑ :S

Link to comment
Share on other sites

...ρε παλικάρι μου αμα δεν έχεις αλλες μνήμες τουλάχιστον να δοκιμάσεις, πως θα καταλάβεις τις φταιει?

όλοι εμεις οι εμπειροι πoυ λες έχουμε και απο ένα σκασμό ram-mobo-cpu κτλ για να μπορούμε να βγάζουμε άκρη όταν έχουμε probs.

Μην παιδεύεσαι άσκοπα με το ίδιο hardware αφου έχεις κάνει οτι λες, από δω και πέρα θες δοκιμές με άλλα parts για να βρείς το defective ;)

...και ας τα πάρουμε λίγο απο την αρχή memtest@ #5 βγάζει το μηχανάκι? και αν ναι που ξεκιναν τα errors?

...μην περιμένεις να λύσεις τέτοιου είδους πρόβλημα απο windows!!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Σε αλλη μητρικη θα δοκιμασω αυτες τις μερες.

SetFSB δεν μπορεσα να καταλαβω πως λειτουργει, δεν βρηκα support στο site τους για τη μητρικη μου,

και Mortisboy δεν νομιζω να φταινε οι μνημες μια χαρα δουλευουν τωρα. Το μονο που αλλαζω ειναι το fsb , και βαζω τους διαιρετες ετσι ωστε να μενει αμεταβλητη η συχνοτητα των μνημων. Κατα 90% ο CPU τα κακαρωσε, μιας και ο Denton ειδε ακομη εναν E4300 να το παθενει...ειναι λιγο περιεργος cpu, fsb wall κλπ... Ποιος ξερει τι γινεται :S

Τελικο test λοιπον, θα δοκιμασω σε μητρικη G33 φιλου και θα δουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now