Dr.Paneas

GTL Settings

Recommended Posts

Προσπαθώ να καταλάβω, πώς θα βρω τα GTL References.

Γνωρίζω ότι είναι ένα ποσοστό επί του VTT (FSB Termination Voltage).

Εστω οτι εχω εναν e8500 (τον παίρνω σήμερα :D :D :D )

και μια Gigabyte UD3R (την παίρνω απο Δευτέρα :D :D :D ).

Βλέποντας το παρακάτω Screenshot:

DSCF0272.jpg

Τα GTL είναι το CPU Reference και το GTL Reference.

Απορία 1:

Ποια είναι τα default GTL για τον e8500 και πώς θα τα βρω ;

Απορία 2:

Τα GTL μεταβάλλονται (αυξάνονται συνήθως) αφού αυξάνουμε το VTT, το οποίο τα επηρεάζει. Αν λοιπόν έχουμε VTT 1.2v τότε πρέπει να βρούμε και τον κατάλληλο πολλαπλασιαστή ώστε να μειώσουμε το CPU Reference ώστε να μην μεταβληθεί. Το θέμα είναι πώς βρίσκω το καλύτερο GTL για CPU Ref και MCH Ref ;

Για παράδειγμα εστω οτι βαζω τα default volts στην default frequency ολα. Stock em all .

Το PC λογικά είναι σταθερό στα stock. Οπότε, μπορώ να πώ ότι τα stock GTL είναι αυτά που πρεπει να προσαρμόζω συνέχεια σε κάθε προσάυξηση του VTT ή και του MCH αντίστοιχα ;

Απορια 3:

CPUGTL = Cpu Reference * VTT

NBGTL = MCH Reference * MCH ; ή ξανά VTT ;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα να σου πω οτι τα GTL παιζουν πολυ μικρο (εως καθολου) ρολο στους διπυρηνους.

Χωρις GTL tweaking , σε καλη μητρικη πανε 650+ FSB .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να παω 650 FSB, αλλα να πιάσω ενα 4.2Ghz για 24/7.

Εχω δοκιμασμένο CPU που παει σ'αυτην την συχνοτητα με 1.2xx volt.

Απλα ρώτησα, γιατι βλεπω πολυς ντόρος γινεται με τα GTL τελευταία στο XtremeSystems.Org.

Συγκεκριμενα ένας τύπος γράφει οτι οι τιμές του πρεπει να κυμαίνονται απο 0.8 μεχρι 1 . Οποτε αν αυξήσεις πολύ το VTT (πχ το πας 1.6 λέμε τώρα :P ) το GTL θα ανέβει πάνω απο 1, οποτε ο επεξεργαστης θα πεθάνει πιο γρήγορα.

Απο τα λεγόμενα σου, πιστεύεις δηλαδή ότι δεν αξίζει να ασχοληθώ με τα GTL για overclocking μεχρι 4.5 Ghz με αέρα ; Θελω να πετυχω κατι stable 24/7 και οχι να βρω τα max και να παω για συναγωνισμό. Οποτε τα αφήνω στο AUTO ;

Η μητρική είναι Gigabyte P45 - UD3R

Εν το μεταξυ, δεν σας ειπα τι τραβηξα με δ'αυτην. Επειδη δεν την ειχε το Πλαισιο, πηγα στα Multirama. Παναθεμα την ώρα και την στιγμη που πατησα το ποδι μου στο καταραμένο κατάστημα της Θεσσλονίκης επι της οδού Τσιμισκή. Μου ζήτησαν να βγάλω την τσάντα μου, και να την αφήσω κατω στο ταμείο, γιατι φοβήθηκαν μηπως θα τους έκλεβα. Και να πω οτι φαινομαι τρομοκτρατης ή φορούσα τιποτα νεκροφαλές το καταλαβαίνω. . . Αλλά αυτό είναι ντροπή και αγένεια. Αφήστε δε, που ο υπαλληλος δεν ήξερε ποτε θα την φέρουν . . .

Τώρα την ψαχνω ακόμα, αν και ελπίζω ο Τεχνόρασης - αν και φαρμακείο στις τιμές - ότι θα το κάνει το καλό και θα μου την φέρει.

Αυτα, ελπίζω να μην σας ζάλισα. Τα GTL με απασχόλησαν αρκετά. Οι άλλοι με C2D δεν τα πειράξατε ; Τα αφήσατε στο AUTO ;

Anywayz, Guten Nacht!

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να σου κόψω την φόρα... αλλά το 4.2 για 24/7 χμμ..

ο 8500 κά8εται άνετα στα 9.5χ410 με stock volts. Να πάρεις ένα 3.8 ~ 3.9. κάτι που στο πρωτείνω ανεπιφύλακτα.

Έπειτα λές οτί το cpu σου κάθεται δοκιμασμένα στο 4.2 με τάδε volts...

...ναι αλλα σε πιά mobo? σε ίδια με την δικια σου?

τέσπα δεν ξέρω... αλλά αν το 24/7 μου ήταν απ'αορίστου χρόνου.. i.e. πάνω απο 3 χρόνια θα τον είχα χαλαρό. αν είναι να για κάνα χρόνο και μετά να πάρεις κάτι άλλο.. τότε και 4.3~4.4 με 1.35 αν πας μια χαρά είσαι.

τώρα όσο τα διάφορα ρεύματα και ποιο είναι τι.. ψάξου και λίγο στα forum τις gigabyte.. σίγουρα θα βρείς κάτι.

keep on pushing

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται grs_link. Ετσι μυο ειπε το παλικαρι που τον αγορασα. Ηταν πανω σε μια Abit p35. Θα δοκιμασω κ εγω και θα κρινω αναλογα. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι ενα σταθερο σύστημα. Θα το συζητησουμε οταν ερθει ο καιρος σ'αλλο topic.

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοίγω νέο θέμα και γώ θέλω να μάθω για τα Gtl αλλά εγώ παίζς με q9550 c1 και Rampage formula (x48+ddr2) και έχω φτάσει max fsb 490 με τα gtl auto..Θέλω να δώ πως μπορώ να πάω παραπάνω...Νομίζω ότι τα gtl είναι το κλειδί για περισσότερα mhz και σταθερότητα στον q μου αλλά δεν ξέρω να τα δουλεύω....Πως δουλεύουν και πως να τα πειράξω???

Link to comment
Share on other sites

Vag222, νομίζω εσένα στην δικιά σου μητρική πρέπει να παίζουν διαφορετικα. Δηλαδή αντί να δώσεις το 0.786 πχ που δινω εγω στο CPU Reference, εσυ πρεπει να δωσεις μια τιμή η οποία να το αντιπροσωπεύει. Αυτη η τιμή δίνεται από μια συνάρτηση (ας την κανει ο θεός) . Οποτε εσει επειδη εχεις Quad έχεις 4 GTL (για καθε πυρηνα) οσον αφορα το CPU. Στην μητρική σου νομιζω οτι η τιμη που χρειαζεσαι λέγεται Y.

Από το xtremesystems:

For me, Vtt = 1.14v

Equation:

Vtt x 0.667 = Vtt x 0.635 + Y

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=202292

Θα σε βοήθησει πολύ το Excel προγραμματικι που δειχνει τα Max και τα Min αλλαγα με το VTT που θετεις.

GTL_Calcuator_by_Seban.zip

GTL_Calcuator_by_Seban.zip

GTL_Calcuator_by_Seban.zip

GTL_Calcuator_by_Seban.zip

Link to comment
Share on other sites

αυτό που δεν έχω καταλάβει είναο πως βοηθάνε..και τι κάνουν??πχ τροφοδοτούν τον cpu με παραπάνω ρεύμα ξεχωριστά για τον κάθε core??Αυξάνουν το fsb Term.. , Και δεν κατάλαβα την συνάρτηση..Το Υ από που ήρθε και μπήκε μέσα??Και από 0,66 γιατι πήγε σε 0,63??

Ελπίζω να μην σας κουράζω αλλά..πραγματικά θέλω να μάθω...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now