Dr.Paneas

Αερικά για Coolermaster 830

Recommended Posts

Μιας που ειμαι με διαλυμμενο το PC :P σκεφτηκα να το φτιαξω καλυτερα ωστε να εχει αποδοτικότερο air cooling και διαρροή αέρα.

Το case μπορειτε να το δειτε σε πολλα review για να καταλαβετε ακριβως πως ειναι κατασκευασμένο.

Ακουστε λιγο την παρακατω σκεψη:

Ολα τα φαν ειναι 12άρια (για να το ξεκαθαρισουμε απο την αρχη).

Το πισω να φυσάει μέσα στο κουτι τον αερα που περνει απο έξω, πανω στην ψυκτρα. Το φαν της ψυκτρας να φυσαει πανω στην οροφη. Στην οροφη να υπαρχει ενα ακομα φαν που να φυσαει τον αερα εξω απο το κουτι.

Σκεφτομαι ενδιαμεσα στο στο φαν της ψυκτρας και το φαν της οροφης να βαλω ενα ακομα (καπως να κανω καποια μοντια) ωστε να μεταβαινει ο αέρας γρηγορότερα στην οροφη και να βγαινει εξω.

Τωρα, υπαρχουν αλλες θεσεις που μπορω να βαλω, οπως 4 φαν στο πλαινό παράθυρο (σκεφτομαι να φυσανε οι 2 μεσα και οι αλλοι 2 εξω), αφου το το παραθυρο ειμαι με τριπουλες, ο αερας θα μπαινοβγαινει στην ουσια.

Κατω στο πατωμα, μπορω να βαλω 2 φανς να φυσανε εξω απο το κουτι, αλλα δεν ξερω αν εχει καποια χρηση αυτο.

Για μπροστα, στο κιτ που φιλοξενει τους ΣΑΤΑ δισκους, εχω εναν που φυσαει εξω απο το κουτι.

Περιμενω γνωμες.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς με τη λογική των Silverstone δλδ - καθόλου άσχημα. Ας τα πάρουμε όμως με τη σειρά:

Σκεφτομαι ενδιαμεσα στο στο φαν της ψυκτρας και το φαν της οροφης να βαλω ενα ακομα (καπως να κανω καποια μοντια) ωστε να μεταβαινει ο αέρας γρηγορότερα στην οροφη και να βγαινει εξω.

Τωρα, υπαρχουν αλλες θεσεις που μπορω να βαλω, οπως 4 φαν στο πλαινό παράθυρο (σκεφτομαι να φυσανε οι 2 μεσα και οι αλλοι 2 εξω), αφου το το παραθυρο ειμαι με τριπουλες, ο αερας θα μπαινοβγαινει στην ουσια.

Κατω στο πατωμα, μπορω να βαλω 2 φανς να φυσανε εξω απο το κουτι, αλλα δεν ξερω αν εχει καποια χρηση αυτο.

Για μπροστα, στο κιτ που φιλοξενει τους ΣΑΤΑ δισκους, εχω εναν που φυσαει εξω απο το κουτι.

Περιμενω γνωμες.

1) Νομίζω ότι δε χρειάζεται να βάλεις και 3ο ανεμιστήρα ενδιάμεσα, άχρηστος θα είναι σε τόσο κοντινή απόσταση. Καλύτερα βάλε 2 στην ψύκτρα σε push-pull διάταξη.

2) Στο πλαϊνό ή όλοι θα φυσάνε μέσα ή όλοι έξω. Θα δημιουργηθεί χάος στη ροή αν βάλεις 2 μέσα και 2 έξω νομίζω.

3) Να βάλεις στο πάτωμα, είναι καλό να υπάρχει και μια τέτοια ροή για να διώχνει τον όποιο αέρα κατακάθεται από τη GPU.

4) Όχι έξω από το κουτί αυτός στα SATA - βάλτον να φυσάει μέσα, όπως τα SST. Στην ουσία θα ψύχεις άριστα τους δίσκους, θα μπαίνει αέρας από μπρος και από πίσω και θα φεύγει από πάνω, κάτω και πλάι.

Βασικά ξέρεις τι θα κάνεις - δοκιμές. Χωρίς αυτές δε γίνεται τίποτα. Κάνε δοκιμές, κράτα logs από θερμοκρασίες CPU/GPU/HDD/NB/SB και βλέπεις τι αποδίδει καλύτερα ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Από τις σκέψεις σου διάβασα 2 πράγματα που φάνηκαν περίεργα. Για τον πίσω ανεμηστήρα που

να φυσάει μέσα και τον μπροστά που να φυσάει παλι έξω. Αυτά γιατί μου φάινονται οτί

ανατρέπουν τον κανόνα της φυσικής που λέει οτι ο ζεστός αέρας είναι πιο ελαφρής οπότε θα

πρέπει να βγαίνει απο πίσω εξού και χαρακτηρίζεται ως exhaust fan. ;)

Κατά τη γνώμη αρχικά θα πρέπει να γίνει ένα καλό cable management ώστε να μην υπάρχουν

καλώδια που να εμποδίζουν την ροή του αέρα.

Οπότε έχουμε και λέμε: ένας 12αρις μπροστά βάζει αέρα μέσα και επίσης κρυώνει τους δίσκους.

Στο πλάι βάζεις 2 ή και 4 αν δεν σε πειράζει ο θόρυβος για να κρυώνει την γραφικών και την

μητρική.

Και τέλος ο πίσω, ο πάνω και αν χωράει άλλος ένας πάνω για να βγάζουν.

Επίσης και το τροφοδοτικό σου αν έχει 2 ανεμηστήρες βοηθάει, αφού παίρνει απο μέσα τον

αέρα και τον βγάζει από πίσω.

Για να κλείσω προσπάθησε να υπάρχει μια ισορροπία...Δηλαδή όσοι ανεμηστήρες βάζουν

τόσοι να βγάζουν αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now