Spirosssss

Προβλημα με τα ρευματα!!

Recommended Posts

Απο που να ξεκινησω και πως να το εξηγησω.. Θα προσπαθησω...

1ο κ πιο απλο: οταν ανοιγω το pc το μοναδικο ανεμιστηρακι που εχω με μετατροπεα (απο molex σε 3pin) αναβει, στροφαρει λιγο μετα νεκρωνει και ξαναξεκιναει κανονικα αμεσως μετα! Γιατι?? Αλλαξα κ μετατροπεα, παλι τα ιδια.

2ο κ πιο συνθετο: ο υπολογιστης εχει κλεισει αποτομα 1-2 φορες η εχει αρνηθει να αναψει. Την πρωτη φορα που εκλεισε ειχα πανω δυο Seagate με τον εναν να λειτουργει κανονικα (system) και τον αλλο πεθαμενο και προσπαθουσα να κανω recover κατι torrents απο αυτον. Ματαια ομως :( Λιγο πριν κλεισω το pc απο μονος μου εκλεισε αυτο! Ξανα το power, τιποτα. Κλεινω τροφοδοτικο, ξανανοιγω κανει οτι ανοιγει κ ξανακλεινει. Αποσυνδεω τον πεθαμενο δισκο και δουλεψε. Αλλαζω σκληρους -και τους δυο- βαζω πρωτα τον εναν ολα καλα, κλεινω να βαλω κ τον αλλον παω να ανοιξω τιποτα. Αλλαζω τα καλωδια συνδεσης και ολα δουλευουν!!!

να φταιει η γραμμη του τροφοδοτικου??? ειναι καινουριο κ αυτο :( (Seasonic M12D - 850) κ γενικα εχω πολλα προβληματα πχ εχει πεθανει και η μια usb θυρα απο το Stacker (πχ τα flashακια αναβουν αλλα δν τα αναγνωριζει) και χτες πεθανε κ το ποντικι (MX Revolution) αλλα σημερα αλλαξα θεση στο usb receiver του και αναστηθηκε!

Καλυτερα να γυρισω στα παλια Parts που ειχα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aποκλείεται το σύστημά του να θέλει 850W ... Φαντάσου ότι Core i7 @ max air + 2x4870X2 @ CrossFireX έχουν peak power γύρω στα ~920W. No way ότι το PSU δεν επαρκεί.

Ίσως έπεσε σε ελαττωματικό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

πολυμετρο μπορω να βρω.. Και τι να μετρησω και τι πρεπει να δω? δεν τα κατεχω τα ρευματα καθολου.. Καπου ειχε παρει το ματι μου οτι τα συγκεκριμενα Seasonic ειχαν αποσυρθει κ αντικατασταθει η κατι τετοιο δν θυμαμαι. Ελπιζω το πλαισιο να μην ειχε στοκαρισμενες ακομα τις πρωτες παρτιδες.. Μια 4890 εχω σε socket 775, με τιποτα δεν φτανω το PSU στα ορια του!

Link to comment
Share on other sites

Πες μας αναλυτικά όλο το σύστημα, έτσι για να έχουμε μια γενική άποψη. Αν και σε καμία περίπτωση δεν είναι μεγαλύτερη από 850W η κατανάλωση του συστήματός σου. Αν μπορείς κάνε αυτό που σου είπα στο post #5 :)

Link to comment
Share on other sites

George με πεθαινεις! Αυτο που σκεφτομαι - κ ειναι κ πιο ευκολο- ειναι να βαλω αλλους 2 σκληρους μαζι με τους 2 υπαρχοντες πανω στις αναμονες που εχω και να δω αν θα ξανασβησει η δεν αναψει καθολου! Γιατι δεν θυμαμαι σε ποια ειχα τουσ παλιους κ που εβαλα τους καινουριους! :P Τα specs moy ειναι Ε4400, x48-dq6, 4x1gb geil black dragon, 1 4890 vapor-x, 1 640 caviar black, 1 1TB caviar black και το Seasonic M12D - 850. Τα κλεισιματα κ τα περιεργα τα εκανε με σκληρους Seagate 3250410AS και τον υπο διαλυση -και αυτος- 3500320AS.

Αυτο με το ανεμιστηρι ειναι λογω του μετατροπεα? να μην ανησυχω???

Link to comment
Share on other sites

βασικά μπορεί να είναι psu αλλά όχι λόγο watt..λόγο προβλήματος του psu..ίσως πάλι να ακουμπάει κάτι κάπου λάθος και να κάνει κύκλωμα...

Δοκίμασε και έναν άλλο hdd μίπως είναι εκεί το θέμα....

offtopic.. πρέπει να αλλάξεις cpu..με χ48 και 4890 δεν είναι cpu ο 4400.....

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε τώρα ρε μαν να λειτουργήσει το σύστημα του παιδιού και όποτε έχει τα λεφτά ανοίγει thread και ρωτάει τί να πάρει, δεν είναι η κατάλληλη στιγμή τώρα.

Link to comment
Share on other sites

βασικά μπορεί να είναι psu αλλά όχι λόγο watt..λόγο προβλήματος του psu..ίσως πάλι να ακουμπάει κάτι κάπου λάθος και να κάνει κύκλωμα...

Δοκίμασε και έναν άλλο hdd μίπως είναι εκεί το θέμα....

offtopic.. πρέπει να αλλάξεις cpu..με χ48 και 4890 δεν είναι cpu ο 4400.....

αυτο που λες με το κυκλωμα.. εχω τους δυο σκληρους πανω αλλα μεσα στο κουτι που εχει το Stacker γιαυτους, εχω αλλα δυο ρευματα και Sata καλωδια χυμα ριγμενα σαν αναμονες για αλλους σκληρους μην παλευω να περναω καλωδια αργοτερα. Λες να βρισκει η τροφοδοσια στο αλουμινιο και να σκαλωνει ασχημα?? ξερω γω τι να πω..

Συμφωνω για το CPU, θελω αλλα.. Και εκεινος ο Ε6600 που βρηκα τελικα με ακυρωσε τελευταια στιγμη:( Απο Σεπτεμβρη, οταν γυρισω απεξω πλεον ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... πιστευω ποσ σε πιο πανω απο 850 τροφοδοτικο δεν χρειαζετε να πασ με την καμια αν και δεν εχεισ αναφερει ολο το συστημα σου !!! πιστευω καλυτερα να αλαξεισ τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί και να είναι κοτσάνα αυτό που θα πω(ελπίζω πως οχι)

είχα δεί κατι παρόμοιο (crash k restart) σε υπολογιστή που ενώ φαινόταν όλα καλά δεν γείωνε (ξύλινο πάτωμα και πρίζα χωρίς γείωση) και με το που γειώθηκε λειτούργησε απροβλημάτιστα.

Αν και μικρή πιθανότητα να είναι κάτι τέτοιο δες το μπας και :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... πιστευω ποσ σε πιο πανω απο 850 τροφοδοτικο δεν χρειαζετε να πασ με την καμια αν και δεν εχεισ αναφερει ολο το συστημα σου !!! πιστευω καλυτερα να αλαξεισ τροφοδοτικο.

το εχω αναφερει το συστημα μου, και ναι δεν θελω παραπανω ακομα κ αν βαλω 2η vga κ αλλο cpu! ;) τελικα ειπα να ηρεμισω κ εγω με αυτην την wattομανια! :)

μπορεί και να είναι κοτσάνα αυτό που θα πω(ελπίζω πως οχι)

είχα δεί κατι παρόμοιο (crash k restart) σε υπολογιστή που ενώ φαινόταν όλα καλά δεν γείωνε (ξύλινο πάτωμα και πρίζα χωρίς γείωση) και με το που γειώθηκε λειτούργησε απροβλημάτιστα.

Αν και μικρή πιθανότητα να είναι κάτι τέτοιο δες το μπας και :)

Δεν νομιζω να τιθεται θεμα γειωσεων σε σπιτι 10ετιας.. Απτην αλλη μπορει να κανω κ λαθος, δεν τα κατεχω τα ρευματα.

Παντως απ'οταν σταματησα να ασχολουμαι με τις αλλες δυο γραμμες που περιμενουν για σκληρους δεν ειχα καποιο προβλημα. Κ ακομα δεν εχω βαλει πανω τους σκληρουσ για να δω αντιδρασεις. Περιμενω τον billvent να αξιωθει να περασει απο το σπιτι :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οι αλλοι δυο σκληροι μπηκαν, βγηκαν ολα χωρις κανενα προβλημα!! :lol Αρχιζω να υποψιαζομαι πως την δουλεια την εκανα οι Seagate που παερεδιδαν πνευμα εκεινη την περιοδο. Α ρε Seasonic κρατα γερα!! :D:D Μαλιστα τον εναν που τον εδωσα στο E-shop για αλλαγη μου τον εβγαλαν εκτος εγγυησης επειδη ειχε ενα σπασιματακι στο βυσματακι της τροφοδοσιας που δεν ειχα παρει χαμπαρι. Λετε αυτο να εκανε ολο το προβλημα??

Τωρα μενει να δω τι θα κανω με τον ανεμιστηρα που λειτουργει με διαφορα φασης απο τους αλλους!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ το pc κανει παλι κατι τρελα! Δεν ξερω αν ειναι λογω του Bios που αλλαξα (ειναι και beta, το F8D απο Gigabyte) η απο τιποτα ρυθμισεις που πειραξα στο power management των Vista! Οταν παταω Reset το pc κλεινει και δν ξαναανοιγει! Αν πατησω το κουμπι καμμια αποκριση και μονο αν κλεισω τον διακοπτη του τροφοδοτικου για αρκετη ωρα θα ξαναπαρει. Αν κλεισω το τροφοδοτικο για λιγο και δοκιμασω παλι, κανει ενα τσαφ οτι θα ανοιξει αλλα ξανακλεινει παλι! Τι να παιζει??????? Τροφοδοτικο Seasonic M12D 850 Watt

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now