vmatrix

Σκέφτομαι για υδρόψυξη...

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους :)

Βασικά σκέφτομαι να πάω σε υδρόψυξη και έχω μερικές απορίες...

1. δεν υπάρχει φόβος διαροής και τσαφ πάνε τα πάντα όλα και φτου και από την αρχή το σύστημα?

2.από ότι βλέπω στο φόρουμ το υγρό είναι του τύπου νερό,bedatin,παραφλού...

υπάρχει πρόβλημα πυκνότητας στις αντλίες? θα μπορούσε να προστεθεί μίγμα γλυκόλης-αντιδιαβρωτικού? γιατί έχει αυξημένη θερμοχωρητικότητα σε σχέση με τα παραπάνω...

3. για τι κόστος μιλάμε περίπου για έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα το καλοκαίρι με τις ζέστες? (στο σύστημα που φαίνεται στην υπογραφή με τον Phenom II σε 3.5-3.7GHz και κουτί Cosmos)

4.θα έχω σημαντική διαφορά σε σχέση με κορυφαία αερόψυξη?Δηλαδή αξίζει τον κόπο η απλά να πάρω μια true black?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

Link to comment
Share on other sites

1. Για να αποφύγεις τυχόν διαρροές κανείς αυτό που λέμε leak test...Απλά στήνεις την υδρόψυξη, την θέτεις σε λειτουργία με τον υπολογιστή σβηστό και βλέπεις αν χάνει από κάπου.

2. Για την ακρίβεια μπορείς να χρησιμοποιήσεις απιονισμένο, αλλά κυρίως στις μέρες το feser one

ειναι το πλέον κατάλληλο.

3. Για ψύξη του επεξεργαστή με ένα τριπλό ψυγείο, καλή αντλία και καλό μπλοκ, συν τα διάφορα επιπλέον μέρη(σωλήνες, υγρό, ρακόρ κλπ κλπ) γύρω στα 300? νομίζω είσαι κομπλέ.

4. Η διαφορά με μια καλή αερόψυκτρα είναι ότι με την υδρόψυξη η θερμοκρασία του

συστήματός σου τόσο σε idle όσο και σε load κατάσταση μένει περίπου στα ίδια επίπεδα.

Από την άλλη αρκετές φορές μια καλή υδρόψυξη αποδίδει παρόμοια με μια καλή γομαρόψυκτρα:P τύπου true black.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ ήταν πολύ κατατοπιστικά όλα :D

αυτό που ρώτησα για τη γλυκόλη είναι γιατί είδα στο νετ κάποια υγρά με γλυκόλη και η αλήθεια είναι ότι εκεί που δουλεύω μπορώ να βρώ πολύ καλής ποιότητας με ίδια τιμή στο 1λίτρο σε σχέση με αυτήν που πουλάνε τα 50ml στο internet...

Επίσης από καθαρά επιστημονικής άποψης σκέψου ότι ένα διάλυμα γλυκόλη νερό με αναλογία 1:10 πήζει στους -16 με -20 βαθμούς Κελσίου

Με ακόμα μεγαλύτερη αναλογία το σύστημα θα έχει καλύτερη απόδοση το θέμα είναι να μην τα φτύσει η αντλία λόγω αύξημένης πυκνότητας...

ΥΓ αυτό που λέω στα eng είναι Propylene Glycol και είναι ο θερμικός φορέας που χρησιμοποιείται στο κλειστό κύκλωμα στους ηλιακούς θερμοσίφωνες...

Link to comment
Share on other sites

Το κυριο θεμα που προκυπτει με την χρηση προσθετων ειναι οτι αυξανεται πολυ η ηλεκτρικη αγωγιμοτητα του υγρου, ετσι σε περιπτωση που γινει καμια στραβη εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να καρβουνιασει κατι.

Παλιοτερα που επαιζα σαν παιδι κι εγω με τα νερα :P χρησιμοποιουσα απεσταγμενο απο φαρμακειο μαζι με λιγο αντιμυκητικο απο εκεινο που βαζουν στα ενυδρεια, μετα απο σχετικα πειραματα τοτε ειχα καταληξει οτι επηρρεαζε λιγοτερο την αγωγιμοτητα απο αλλα προσθετα.

Παντως για γλυκολη καλυτερα να χρησιμοποιειται σε μικροτερη αναλογια απο 1:10, εκτος οτι ζοριζεται η αντλια κολλαει και στα τοιχωματα των εξαρτηματων αν βαζεις πολυ.

Απο το χαμηλοτερο σημειο πηξης δεν κερδιζεις τιποτα εκτος αν χρησιμοποιησεις chiller.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now