Stalker

Σύγκριση καρτών εμένα και ενός φίλου.

Recommended Posts

Σπέέέραα.

Καταρχάς θα ήθελα να σας συγχαρω για το πανεμορφα σχεδιασμένο φορουμ κ κατα δεύτερον θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο σε κατι...

Τα χαρακτηριστικα του Desktop μου:

-> XP SP3, 1280 x 1024 <-

CPU: AMD Phenom II x2 550 @ 3.1

Mobo: Gigabyte MA790X-UD4

Ram: Corsair 2GB XMS2 DDR2 @ 5-5-5-18, 800 MHz

GPU: ATI Sapphire 4850 Vapor-X 512

PSU: E-SHOP.GR: HIPER HPU-4S425 425W ACTIVE PFC RETAIL <-Μουφεν

Όλα ακλοκάριστα αφου το τροφοδοτικο θα γίνει κάρβουνο αν επιχειρήσω + οτι σε ώρες ξεκάρφωτες μου κολάει ολόκληρος κ πρέπει να κανω ρισέτ απ'το τάουερ.

Και ιδού το ερώτημα: Γιατι στο CoD 4 εγώ λαγγάρω λίγο στα 2Χ Αντι αλλαιζινγκ ενω ο φιλος μου δεν λαγγαρει καθόλου στα 4Χ; + οτι αυτουνου τα γραφικα είναι κατα πολύ περισσοτερο καλα (στην διόπτρα αντανακλάται το πεδίο μπροστα ενώ σε μενα τπτ, ακομα κ οταν τα βάζω στα 4Χ -> του Νίκου, Εμένα)

Επίσης όταν παίζει ειναι οι κινήσεις φαίνονται πολύ πιο smooth, ενω σε μενα μου "σπάει" συνέχεια... Και σε αυτό μάλλον φταίει οι ΡΑΜς μας αφου αυτός εχει 4GB (αλλα του βλέπει μόνο τις 3 λόγω ΧΡ) κ τρέχει XP sp2 ενώ εγω εχω 2.

ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ! γιατι αυτός έχει την απλή Sapphire 4850 σε widescreen (δεν θυμαμαι άλλα, αυτή πρεπει να'ναι E-SHOP.GR: SAPPHIRE RADEON HD4850 512MB DDR3 SINLGE SLOT COOLER HDMI PCI-E RETAIL ) που κοστιζε λιγοτερο απ'τη δικιά μου!!! >< Α επισης επεξεργαστή έχει Intel Core2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz.

Ίσως να φταίει το Μομπο; AMD Game Forums - Gigabyte GA-MA790X-UD4

Help? worthy.gif(Υ.Γ. Δέν ξερω που να άνοιγα το θρεντ οπότε ζητω συγγνωμη προαιρετικα αν εκανα μπαρουφα που το ανοιξα εδω! ^^)

Link to comment
Share on other sites

...ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια και καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

...ας τα πάρουμε απο την αρχή.. καταρχάς ο φίλος σου έχει ανώτερο cpu ->8400 και πιστεύω καλύτερο memory bandwith, οι κάρτες βλέπω ότι ειναι ίδιες απο χρονισμούς, απλά εσένα έχει καλύτερη ψύξη και το κυριότερο έχει 50% παραπάνω μνήμη!

..οπότε εμένα μου φαίνεται φυσιολόγικο να πήγαίνει καλύτερα και πιο smooth σε αυτόν.

..επίσης μπορεί να είναι και θέμα windows οπότε θα πρώτεινα μια καθαρή εγκατάσταση windows με τελεύταιους drivers και περιμένουμε νέα σου :D

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Εχω ποσταρει το ιδιο κ σε αλλο φορουμ κ μου εχουν πει να κανω αναβάθμηση στα bios. Έχω κάνει update στους drivers της κάρτας (ΑΤΙ Catalyst 9.10) κ τωρα εχω τα Φ6 bios. Καμία διαφορα...

Το θεμα περι smoother gaming ειναι των RAM, οποτε έχω επιλέξει ήδη (αυτές + καινούριο τροφοδοτικό)

Α, και εγώ τρέχω XP SP3 ενώ αυτός XP SP1.

Link to comment
Share on other sites

Όλα ειναι μαξαρισμένα... εκτως το Anti Allising που το χω στα 2χ λογω λαγγαρισματος του 4χ. Κ το εχω δοκιμασει σε 4χ κ παλι δν εχει τελεια γραφικα οπως του φιλου μου.

Έχω βάλει κ ΑΚΡΙΒΩΣ οτι εχει βάλει κ αυτος κ παλι τπτ...

Να υποθέσω οτι μπορει να φταίει το psu το οποιο ειναι 425 και η καρτα θελει μινιμουμ 450; και γι'αυτό να μην χρησιμοποιεί όλες τις δυνατοτητές της;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μην δώσεις λεφτά για τροφοδοτικό ακόμα.Δεν σε κρεμάει αυτό.futureproof αγορά αλλά καλύτερα να αγόραζες ένα καλύτερο cpu.

Οι κάρτα σου συγκριτικά μετου φίλου σου είναι πρακτικα ίδια σε επιδόσεις.Αυτό που μπορείς να κάνεις για μένα καλύτερα είναι όντως ένα φλασάρισμα και να κουμπώσεις κανένα Χ3,Χ4.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now