jason83

INTEL X25-M και νεο firmware

Recommended Posts

Ξέρει κανένας τι ακριβώς παίζει με αυτή την ιστορία?

Απ' ότι δίαβασα όταν έβγαλε το νέο firmware η intel υπήρχαν προβλήματα και κάποια SSD δεν ξαναδούλεψαν. Μετά βγήκε νέο το οποίο ήταν εντάξει. Παράλληλα το tool που είχε βγάλει με το πρώτο firmware ήταν και αυτό μάπα και το απέσυρε και ακόμα δεν έχει βγάλει νέο. To νέο firmware έιναι OK? Το έχει δοκιμάσει κανείς από εδώ?

Με την εγκατάσταση του νέου firmware έχουμε TRIM το οποίο απ' ότι λένε είναι πολύ καλό για την υγεία του SSD μας και αυξάνει και λίγο τις επιδόδεις.

Αξίζει να το βάλω ή θα έχουμε κλάματα? Πώς μπορώ να είμαι σίγουρος ότι αυτό που θα κατεβάσω και θα εγκαταστήσω θα είναι το σωστό, γιατί έχω χάσει λίγο την μπάλα με αυτή την ιστορία!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο firmware που βγηκε ειχε οντως προβληματα (οχι σε ολους) και αποσυρθηκε.

Δεν μπορεις να το βαλεις γιατι απλα δεν υπαρχει.

Το τωρινο firmware υπαρχει μεσα στο site της Intel.

To SSD Toolbox παρουσιαζε προβληματα με τα system restore points.

Αποσυρθηκε και αυτο και βγηκε πλεον ΝΕΟ το οποιο δεν εχει προβληματα ουτε αυτο.

Αρα προχωρας κανονικα στο firmware upgrade και κατεβασε και το SSD Toolbox για τον SSD σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως ακριβως περναω το καινουργιο firmaware?Δεν το εχω ξανακανει και πρεπει να μου πει καποιος βημα-βημα τι κανω.Πειραζει που εχει λειτουργικο μεσα ο δισκος?

stealth

Link to comment
Share on other sites

ρε συ είχα πάρει πριν 1 μήνα εναν G2 απο το πλαίσιο για έναν φίλο μου, είναι απαραίτητο να το βάλουμε ή να το αφήσουμε έτσι? Eίναι και άσχετος αυτός, άμα του πω για update θα κόψει φλέβες . :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως ακριβως περναω το καινουργιο firmaware?Δεν το εχω ξανακανει και πρεπει να μου πει καποιος βημα-βημα τι κανω.Πειραζει που εχει λειτουργικο μεσα ο δισκος?

stealth

Πήγαινε στο site της intel...

Εκεί έχει ένα tool που το καις σε ένα cd και bootαρεις από αυτό...

Βρίσκει μόνο του το firmware και κάνει update...

έχει αναλυτικές οδηγίες στο site της intel!

Δεν υπάρχει πρόβλημα που έχει λειτουργικό μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω το βρηκα, εχει ενα readme file μεσα το ISO και δινει οδηγιες πως γινεται.

Eκει που λεει "Complete a safe system shutdown and power off completely", πρεπει να βγαλω το τροφοδοτικο απο την πριζα μολις τον κλεισω?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now