hammerd

πως να κανω oc GA-EP35C-DS3R + qx6800 extreme ?

Recommended Posts

παιδες καλησπερα...

μετα απο σκληρη μαχη που εδωσα με μια 780I SLI FTW και τον QX6800 XTREME B3,

η μητρικη ειχε προβλημα τελικα (τσιτσιρισμα), και εχει παει για αντικατασταση..

Ετσι, πηρα απο ενα φιλαρακι μια GA-EP35C-DS3R και οπως μου ειχε πει και καποιος απο εδω

οτι ειναι καλο το P35 για τον επεξεργαστη μου, αποφασισα να δοκιμασω με αυτο..

Το θεμα ειναι οτι ειμαι σχετικα νεος στα του OC και ενω ειχα συνηθησει με τα 680/780i

να κανω οτι θελω με τα ρευματα και τα bus τωρα εδω στο P35 τα χω βρει λιγο σκουρα !:que:...

τωρα η εγω δεν ξερω να ψαχνω η δεν υπαρχει κανενας οδηγος για αυτο το board εδω...

αν μπορει καποιος να μου υποδειξει καποια links εδω η σε αλλα sites προκειμενου να μαθω

τα κολπα και του P35 ετσι ωστε να τον ανεβασω λιγο αξιοπρεπως..

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα πράματα θα σου πει κάποιος που την έχει δουλέψει. anyway τσέκαρε ΄δω Gigabyte GA-P35-DS3L Thread - Overclock.net - Overclocking.net

βεβαια δεν έχεις να ψάξεις και πολύ

έμπα bios, δώσε

+1 το multi-->boot-->stability. αν περάσει ξανά βιος, ξανά +1,ξανα stability.

αν δεν περάσει τσιμπάς λιγο τα volt και μπαινεις.

έτσι θα βρεις ένα όριο, μόλις φτάσεις εκεί που θες, η το αφήνεις και απλά φτιάχνεισ τα ρευματα κλπ

η παίζεις και λίγο με το fsb.

ότι θες ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

12x266 = 3.2ghz.

1.45 δίνεις απο bios η τόσο έχει σε load? εμένα πχ για να κρατήσω ~1.35(Load) για τα 3.6 του 6600 πρέπει να δώσω απο Bios 1.5+(καταραμένη p5k :D )

δίνε ρεύμα να δεις μέχρι που πάει αλλά έχε το νου σου στις θερμοκρασίες >75

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...μεσω multi και μονο δεν ξεπερασα το x12...δεν μπαινει στα windows...ακομα και με 1,45ν...

Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι λαθος ο τροπος που ξεκινησες να κανεις overclocking.

Eγω νομιζω οτι πρεπει να βρεις ποσο FSB μπορει να κανει η μητρικη σου, ποσο ψηλα μπορει να φτασει ο επεξεργαστης σου και ποσο μπορουν να ανεβουν οι μνημες σου για να ξερεις τι ειναι αυτο που σε κοβει.

Ο τρoπος για να τεσταρουμε τα παραπανω ειναι απλος, κραταμε ολα τα υπολοιπα χαμηλα για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν μας κοβουν και ανεβαζουμε το FSB μεχρι να βρουμε τα ορια αυτου που τεσταρουμε.

Δηλ. για να βρούυμε ποσο FSB μπορει να κανει η μητρικη μας πρεπει να βάλουμε τις μνημες στο 1/1 (δηλ. η ταχυτητα της μνήμης να είναι ιδια με το FSB*), τον επεξεργαστη χαμηλα βαζοντας μικρο multiplier και ανεβαζουμε μονο το FSB.

Για να βρουμε ποσο ανεβαινει ο επεξεργαστης βαζουμε τις μνημες στο 1/1, κοιταμε να μην ξεπερασουμε το οριο του FSB που βρηκαμε πιο πανω βαζοντας τον υψηλοτερο multiplier και ανεβαζουμε το FSB.

Για να βρουμε ποσο μπορουν να ανεβουν οι μνημες πρεπει να κρατησουμε τον επεξεργαστη χαμηλα βαζοντας μικρο multiplier, επιλεγουμε τον μεγαλυτερο πολλαπλασιαστη για τις μνημες (1/2) και ανεβαζουμε το FSB.

*Η ονομαστικη ταχυτητα των μνημων DDR είναι διπλασια της πραγματικης.

Δηλαδη οταν λεμε ότι εχουμε μνημες DDR2-800 ... η πραγματικη τους ταχυτητα ειναι τα 400MHz.

Για παραδειγμα αν εχεις FSB 400 και πολλαπλασιαστη για τις μνημες 1/1 τοτε η ταχυτητα των μνημων θα ειναι 400ΜΗz DDR3 800.

stealth

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα...

μετα απο σκληρη μαχη που εδωσα με μια 780I SLI FTW και τον QX6800 XTREME B3,

η μητρικη ειχε προβλημα τελικα (τσιτσιρισμα), και εχει παει για αντικατασταση..

Ετσι, πηρα απο ενα φιλαρακι μια GA-EP35C-DS3R και οπως μου ειχε πει και καποιος απο εδω

οτι ειναι καλο το P35 για τον επεξεργαστη μου, αποφασισα να δοκιμασω με αυτο..

Το θεμα ειναι οτι ειμαι σχετικα νεος στα του OC και ενω ειχα συνηθησει με τα 680/780i

να κανω οτι θελω με τα ρευματα και τα bus τωρα εδω στο P35 τα χω βρει λιγο σκουρα !:que:...

τωρα η εγω δεν ξερω να ψαχνω η δεν υπαρχει κανενας οδηγος για αυτο το board εδω...

αν μπορει καποιος να μου υποδειξει καποια links εδω η σε αλλα sites προκειμενου να μαθω

τα κολπα και του P35 ετσι ωστε να τον ανεβασω λιγο αξιοπρεπως..

Πριν κάνω μια ψιλοαναβάθμιση έτρεχα στην GA-EP35C-DS3R τον Q9550 (E0 - 2,83 GHZ) με FSB 425 (3,62 GHz) επί 24/7 σταθερά (δοκιμασμένο με Prime95, memtest86 και Furmark), χωρίς να πειράξω τα ρεύματα. Το μόνο που είχα αλλάξει ήταν το FSB και η τάση στη μνήμη στο +0,3 V (δηλαδή 2,1 V - τόσο ήθελε η GEIL DDR800 που είχα) και με FSB:RAM 1:1 (η μνήμη έτρεχε στα 850 MHz).

Πιστεύω πως θα χρειαστείς μια καλή ψύκτρα, με την Zalman 9700NT που είχα δεν μου ανέβαζε πάνω από 58-60 C στους πυρήνες σε full load.

Η μητρική που έχεις είναι πάρα πολύ καλή. Μετά την αναβάθμιση δεν την πούλησα και έφτιαξα ένα δεύτερο μηχανάκι με έναν Ε8400 που βρήκα σε πολύ καλή τιμή. Και εκεί τρέχει άψογα στα 3,75 GHz.

Αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια, στη διάθεσή σου

Link to comment
Share on other sites

εναν Q9400 τελικα εβαλα στην gigabyte..

αλλα πανω απο 400fsb δεν μπαινει στα windows !

εβαλα ρευμα επεξ. στα 1,3ν απο 1,28 και 2,11ν τις μνημες που εκει προτεινει η mushkin...

οι μνημες πανε 850 ! λες να μην αντεχουν ?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 800άρες μνήμες με FSB 400 κανονικά πρέπει να έχεις 800 MHz στις DDR2 με πολλαπλασιαστή 2. Οι Geil που είχα ανέβαιναν στα 840 με 2,1V και αυτές περιόριζαν το overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο, είχα δοκιμάσει το συγκεκριμένο board με μνήμες DDR2 της Mushkin και υπήρχε πρόβλημα συμβατότητας. Δεν έβγαζε ούτε μισό memtest με τις μνήμες είτε στα 800 είτε στα 1066 και χωρίς καθόλου overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now