ggtaxo

Μια δεύτερη γνώμη για το PSU...

Recommended Posts

Μάγκες μου κατ'αρχάς, καλή χρονιά και χρόνια πολλά!

Πειραμάτων συνέχεια...

Πρόσφατα άλλαξα κουτί στον υπολογιστή (Thermaltakeusa»Chassis»Armor Series»Armor+»Armor+ : Armor+ VH6000BWS). Να πω εδώ ότι έχω μέσα 6 δίσκους και χρειάζομαι αρκετά ρεύματα, αν υπολογίσουμε και τα διάφορα ανεμιστήρια του κουτιού που θέλουν 4-pin molex.

Αφού λοιπόν τελείωσα τη "μετακόμιση" τρέχω ένα τεστ στο raid-0 και βλέπω άυξηση του latency κατά 1ms. το ξανατρέχω και πάνω κάτω τα ίδια. Οι δύο δίσκοι που είναι σε raid καθώς και ένας ακόμα 500GB και το 23άρι πλαϊνό ανεμιστήρι μοιράζονται μία γραμμή 12V 18A. Η πρώτη μου σκέψη είναι ότι δεν επαρκεί το ρεύμα της γραμμής. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του συστήματος φαίνονται στην υπογραφή. Εδώ είναι και το τροφοδοτικό που χρησιμοποιώ: LC8700 V2.2 Hyperion: LC - POWER.

Οπότε σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά ενός δυνατότερου και ποιοτικότερου PSU. Αξίζει όμως ή με αυτό που έχω μπορώ να κάνω τη δουλειά μου μια χαρά; Γιατί είναι 700W και 80+.

Επίσης θα ήθλεα γνώμες για το εξής τροφοδοτικό: Thermaltake Toughpower W0133 PSU (1200W) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

ή το αντίστοιχο 1000w (w0132 αν θυμάμαι καλά το μοντέλο) που μάλλον θα είναι αρκετό. Γενικά διαβάζοντας βλέπω μια προτίμηση στα corsair και τα silverstone. Αυτό σε ποιούς παράγοντες οφείλεται; Είναι θέμα ποιότητας, αξιοπίστίας κτλ; Γιατί σε χαρακτηριστικά και το TT μου φαίνεται πλήρες.

Κάτι τελευταίο: αν τελικά πετάξω τη μαλ....σμένη μητρική που έχω και μπορέσω να κάνω OC θα χρειαστώ δυνατότερο PSU;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν επαρκούσε το ρεύμα της γραμμής δεν θα έχανες μονο 1ms :D

είναι αρκετα τα 700w για το συστημα σου.

αν σκοπεύεις να πάρεις νέο Psu μόνο και μόνο για αυτο,δεν αξίζει κατ'εμέ.

αν άλλαζα τώρα Psu με προοπτική το μέλλον θα έπαιρνα κάτι σε enermax/corsair/silverstone

γενικότερα δεν πολυσυμπαθώ την Tt.

εδω θα βρεις αρκέτα review απο τροφοδοτικά.

Corsair CMPSU-850HXEU PSU (850W)

&

Silverstone Olympia SST-OP1000 PSU 1000W

από μένανε ένα από αυτά τα 2. θα τα έχεις για πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό με παραξένεψε κ εμένα. Τα 700W είναι αρκετά ώστε να δουλέψει άνετα το σύστημα.

Όταν λες με προοπτική εννοείς για στήσιμο Crossifre; Και μια μικρή διευκρίνιση, σε ότι αφορά τα Tt. Παρουσιάζουν κάποια συγκεκριμένη αδυναμία ή κάποιο ελάττωμα; Ή απλώς αυτά που προτείνεις είναι κάπως ποιοτικότερα; Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια όπως και να'χει.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό με παραξένεψε κ εμένα. Τα 700W είναι αρκετά ώστε να δουλέψει άνετα το σύστημα.

Όταν λες με προοπτική εννοείς για στήσιμο Crossifre; Και μια μικρή διευκρίνιση, σε ότι αφορά τα Tt. Παρουσιάζουν κάποια συγκεκριμένη αδυναμία ή κάποιο ελάττωμα; Ή απλώς αυτά που προτείνεις είναι κάπως ποιοτικότερα; Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια όπως και να'χει.

μπορεί κάποτε να στην βιδώσει και να βάλεις καναν i7 με OC. CF/SLI κλπ κλπ κλπ

όχι,προς θεού, δεν έχουν κάποιο πρόβλημα τα Tt αλλά για μένα το corsair το 1000αρι ας πούμε που είναι και πίο κοντα στα watt μου γεμίζει περισσότερο το μάτι. :)

και τα 2(corsair/Tt) είναι το ίδιο καλα, οπότε αν έχεις τα λεφτα τσιμπας το Tt και καθάρισες. και τα 2 έχουν το ίδιο καλό efficiency,και τα 2 θα σε ικανοποιήσουν.

Μονο που το Ττ κάνει λίγο θόρυβο,οπως λένε,όταν αρχίζει και δουλευει σε μεγάλα watt και ζεστένεται.είναι υποκειμενικό αυτο όμως.

Για ποιό λόγο να μην έχει και το Thermaltake Toughpower W0133 για πάντα???

Είναι πολύ αξιόλογο..

εγώ δεν πολύσυμπαθώ την tt, όχι πως έχει κάτι :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα το ψάξω για τα τροφοδοτικά που μου προτείνατε. Αν σας έρθει κάτι άλλο καλό στο μυαλό παρακαλώ κάντε έναν κόπο και ενημερώστε με. Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now