Recommended Posts

Με αφορμη το competition του hwbot με ti4600 .... ειπαμε με τον Μπαμπη (zafiropo) να γελασουμε λιγακι . :D

Βρεθηκε καρτουλα (Ο Μπαμπης κλασσικα ειχε καβατζα στο χρονοντουλαπο μια 4600) και ξεκινησαν οι δοκιμες .

attachment.php?attachmentid=3588&stc=1&d=1262967508

Οι πρωτες δοκιμες με την καρτα σε στοκ σταδιο εδειξαν αυτο :

attachment.php?attachmentid=3591&stc=1&d=1262968173

Μετα ηρθε η ιδεα της βελτιωσης της αεροψυξης της ... :loveliness:..

attachment.php?attachmentid=3589&stc=1&d=1262967508

Kαι ολα καλα ταιριαξε η ψυκτρα και κουμπωνει ακομη πιο αψογα πανω στη μητρικη ! :lol

attachment.php?attachmentid=3590&stc=1&d=1262967508

Εχει γινει η μιση δουλεια για τις μοντες της καρτας . Εχουν γινει δηλαδη οι κολλησεις , αλλα δεν εχω βαλει ακομη τα trimmer .

Θα χρειαστουν εξτρα ψυκτρακια στις μνημες ... και ισως εξτρα πυκνωτες.

Η συνεχεια μολις βρεθει λιγο χρονος .

IMG_2558.JPG

IMG_2567.JPG

IMG_2578.JPG

New Bitmap Image.jpg

IMG_2558.JPG

IMG_2567.JPG

IMG_2578.JPG

New Bitmap Image.jpg

IMG_2558.JPG

IMG_2567.JPG

IMG_2578.JPG

New Bitmap Image.jpg

IMG_2558.JPG.fb4d2956a8227fa33c188335b07

IMG_2567.JPG.d0b1994d37f358371bd59d64072

IMG_2578.JPG.099d65652b1a280de3602026632

57fd076261260_NewBitmapImage.jpg.a8cece9

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο ειναι το 1ο σταδιο των δοκιμων . Δεν προκειται να μεινουμε στο socket478 ... αλλα ουτε θα μεινουμε στην αεροψυξη .

Το τελικο παιχνιδι θα γινει με μητρικη που παιζει conroe/wolfdale/yorkfield και εχει και AGP . Εχουμε ηδη στα χερια μας μια τετοια και ειναι η γνωστη μητρικη της asrock 4CoreDual-SATA2 R2.0 ( ASRock > Products > 4CoreDual-SATA2 R2.0 )

CPU ψαχνουμε να βρουμε εναν ξεκλειδωτο οπως πχ qx9650/qx9770 . Εχω εναν X6800 βεβαια που ισως μας λυσει το προβλημα . :)

Η καρτα θα δοκιμαστει με την ultra120 extreme αρχικα ... μετα θα μπει ενα peltier απλα απο περιεργεια ... και θα καταληξει με ενα κανιστρο (Ακομη δεν εχω καταφερει να ταιριαξω το mounting αλλα πιστευω οτι θα πετυχει ).

Ακομη δεν εχω τρεξει με την ultra120 . Δυσκολα θα προλαβω αυτο το Σ/Κ ... Ενημερωτικα , η καρτα ειναι υπερβολικα κρυα . Ουτε με τη στοκ ψυκτρα δε ζεσταινοταν .

Η καρτα ειναι DX8 , οποτε ουτε το nature του 3dmark03 δεν τρεχει . Ουτε τα HDR του 06 τρεχει ... και ουτε το vantage .

Thanks παιδες ! :D

Link to comment
Share on other sites

Φίνα δουλειά θα κάνει η Ultra-120 στην καρτούλα.

Εδώ κρατάει την 8800GT του ξαδέρφου μου στα 853/1728/2202 @ 1.4V με max load temp 58C :D

Χαχαχα !!! :D

Κανα κανιστρακι για dice/ln2 που να μπαινει σε ti4600 εχεις εσυ ??? :handshake...

Ειναι με δυο τρυπες το mounting εαν θυμασαι . :time:...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε παιδιά... πανέμορφο το μωρό σας.... μακάρι να κλοκάρει και τόσο όμορφα όσο δείχνει... Εγώ δυστυχώς δεν βλέπω να προλαβαίνω να βρώ κάρτα... ευτυχώς που είχε καβάτζα ο μπάμπης κι έτσι θα παίξουμε στο διαγωνισμό... και αφού την αναλάβατε κι εσείς βλέπω να τον παίρνουμε... Εγώ βγάζω το άχτι μου τώρα σε μια FX5200, αλλά παρ'όλες τις μόντες και τους -8'C της Κορέας δεν λέει να ανέβει... σήμερα θα δώσω παραπάνω ρεύματα και θα δείξει... ή θα καεί ή θα πάει στις πρώτες θέσεις... Σας εύχομαι πρωτιά!!!

P.S. Στέλιο, μια χαρά θα πάει με τον Ε6800... το mobo κάνει σαν να μη θέλει τους quad... τον E6800 τον πήγαινε σφαίρα στην δική μου... με τους quad μου κάνει νερά...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε παιδιά... πανέμορφο το μωρό σας.... μακάρι να κλοκάρει και τόσο όμορφα όσο δείχνει... Εγώ δυστυχώς δεν βλέπω να προλαβαίνω να βρώ κάρτα... ευτυχώς που είχε καβάτζα ο μπάμπης κι έτσι θα παίξουμε στο διαγωνισμό... και αφού την αναλάβατε κι εσείς βλέπω να τον παίρνουμε... Εγώ βγάζω το άχτι μου τώρα σε μια FX5200, αλλά παρ'όλες τις μόντες και τους -8'C της Κορέας δεν λέει να ανέβει... σήμερα θα δώσω παραπάνω ρεύματα και θα δείξει... ή θα καεί ή θα πάει στις πρώτες θέσεις... Σας εύχομαι πρωτιά!!!

P.S. Στέλιο, μια χαρά θα πάει με τον Ε6800... το mobo κάνει σαν να μη θέλει τους quad... τον E6800 τον πήγαινε σφαίρα στην δική μου... με τους quad μου κάνει νερά...

Ειναι λιγο δυσευρετες οι gf4 και ειδικοτερα οι 4600 (οπως και η 4800 nv28) . Δυστυχως μονο με αυτες μπορεις να παιξεις για καλες θεσεις , γιατι ειναι οι μονες με 2.8ns μνημες .

Ωραια τα νεα με τον Χ6800 ... οποτε προχωραμε το project .

Ευχαριστω Κωστα !! :)

Pot δεν εχω ταιριαξει ακομη . Δοκιμασα ενα του kingpin και ενα του duniek , αλλα με καμμια πατεντα δεν τοποθετουνται σωστα στον πυρηνα .

Ποιός διαγωνισμός? :D

Έχω εγώ ένα Pot στέλιο αλλά δεν ξέρω αν κάνει στην καρούλα σας :P (Δεν κάνω πλάκα)

Καρουλα ... οπως λεμε σ-καρτουλα ??? :hehe:

zalzm80hpinst_3.jpg

Οπως βλεπεις τη φωτογραφια , η original ψυκτρα κουμπωνει σε δυο σημεια . Το ενα ειναι στη δεξια μερια του bios (Πανω αριστερα στην εικονα) και το αλλο ειναι κατω δεξια (λιγο πανω απο το τερμα του agp connector) .

Η αποσταση μεταξυ των δυο σημειων ειναι 8cm (ή 80mm)

Eναλλακτικα εαν χρησιμοποιηθουν οι μεσα 4 τρυπες , αποτελουν ενα τετραγωνο 38mm .

Εχω ζητησει και του Πεππα να κοιταξει για pot.

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν το βαζεις ετσι το pot με μια μεγάλη βίδα(σαν σφικτηρας) του ξυλουργού ελπιζω να καταλαβαίνεις ποια σου λεω.βάζεις το pot και μετα βάζεις αυτη τη βιδα (σφικτηρας)πάνω απο το pot και το σφιγκεις..

αμα θες ελα να στη δώσω έχω...

και εγω με την 4670 το ιδιο πρόβλημα ειχα και ετσι βρήκα άκρη και εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Το τελικο παιχνιδι θα γινει με μητρικη που παιζει conroe/wolfdale/yorkfield και εχει και AGP . Εχουμε ηδη στα χερια μας μια τετοια και ειναι η γνωστη μητρικη της asrock 4CoreDual-SATA2 R2.0 ( ASRock > Products > 4CoreDual-SATA2 R2.0 )

CPU ψαχνουμε να βρουμε εναν ξεκλειδωτο οπως πχ qx9650/qx9770 . Εχω εναν X6800 βεβαια που ισως μας λυσει το προβλημα . :)

Δεν ανεβαζουν FSB αυτες οι μητρικες συν οτι η καρτα ειναι bottleneck για τους QX9650/QX9770, δεν ξερω βεβαια αν ο X6800 παιζει καλυτερα...

Κοιτα το attachment...

Αν εχετε εναν Ρ4 3.0GHz που να ανεβαινει καλα δοκιμασε στην Abit πρωτα.

Εγώ βγάζω το άχτι μου τώρα σε μια FX5200, αλλά παρ'όλες τις μόντες και τους -8'C της Κορέας δεν λέει να ανέβει... σήμερα θα δώσω παραπάνω ρεύματα και θα δείξει... ή θα καεί ή θα πάει στις πρώτες θέσεις...

Εχω και εγω μια FX5200, μπορεις να μου δωσεις τις μοντες που εχεις κανει?

stealth

χωρίς τίτλο1.JPG

χωρίς τίτλο1.JPG

χωρίς τίτλο1.JPG

57fd07629ab51_1.JPG.3b09406f5fa7126356b9

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβαζουν FSB αυτες οι μητρικες συν οτι η καρτα ειναι bottleneck για τους QX9650/QX9770, δεν ξερω βεβαια αν ο X6800 παζει καλυτερα...

Κοιτα το attachment...

Αν εχετε εναν Ρ4 3.0GHz που να ανεβαινει καλα δοκιμασε στην Abit πρωτα.

Εχω και εγω μια FX5200, μπορεις να μου δωσεις τις μοντες που εχεις κανει?

stealth

Γι'αυτο και προτιμουμε QX (ξεκλειδωτο) επεξεργαστη .

Δε θα σκασουμε και με τον X6800 . Μια χαρα θα παιξει και αυτος , αφου τον εχει δοκιμασει και ο varachio . Ελευθερο multi εχει εξαλλου . Το μονο που δε μου αρεσει ειναι πως ειναι προηγουμενης γενιας (conroe και οχι wolfdale) . Και παλι bottleneck θα κανει οπως εγραψες και εσυ . :)

P4 στα 4300mhz με την abit εχουμε σιγουρα . Ισως και 4500 . Εαν ψαξουμε θα βρουμε σιγουρα ... τοσους που εχει ο Μπαμπης .

Ο Χ6800 μπορει παιζει 5300+ τα 3d εαν θυμαμαι σωστα σε LN2 . Εξαρταται ποσο θα μας κοψει η συγκεκριμενη μητρικη . Θα φαει μοντες και αυτη βεβαια .

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβαζουν FSB αυτες οι μητρικες συν οτι η καρτα ειναι bottleneck για τους QX9650/QX9770, δεν ξερω βεβαια αν ο X6800 παιζει καλυτερα...stealth

Ο Χ6800 χωρίς vcore mod... μόνο vfsb mod (pencil mod)... στο νερό...

[ATTACH]3621[/ATTACH]

Με τον quad το fsb μου πέφτει στα 265... + του ότι η μητρική συμπεριφέρεται περίεργα...

Πιστεύω στα χέρια του Στέλιου κ του Μπάμπη το 350 fsb θα ΄ρθει για πλάκα με τον C2D... τώρα ο Χ6800 όσο πάει...να μην πάει 5 GHz?

Εχω και εγω μια FX5200, μπορεις να μου δωσεις τις μοντες που εχεις κανει?

stealth

για την ακρίβεια είναι μια FX5200SE ... τέτοια έχεις?

3850agp_3dm03_x6800.JPG

3850agp_3dm03_x6800.JPG.3c589043fa4eef36

Link to comment
Share on other sites

για την ακρίβεια είναι μια FX5200SE ... τέτοια έχεις?

Οχι, εμενα ειναι η FX 5200 σκετη...θα σου δωσω μια φωτο το βραδυ...ισως κανει και για την δικη μου η μοντα.

Να ενα GPU-Z...ουτε που θυμαμαι ποιας εταιριας ειναι...

stealth

χωρίς τίτλο.JPG

χωρίς τίτλο.JPG

χωρίς τίτλο.JPG

57fd0762abcae_.JPG.940f8eb28cf69703be5fa

Link to comment
Share on other sites

Οχι, εμενα ειναι η FX 5200 σκετη...θα σου δωσω μια φωτο το βραδυ...ισως κανει και για την δικη μου η μοντα.

Να ενα GPU-Z...ουτε που θυμαμαι ποιας εταιριας ειναι...

stealth

κανονική 5200 είναι... είναι 128bit...

ok... στείλε photo να σου πώ...

Link to comment
Share on other sites

Ο Χ6800 χωρίς vcore mod... μόνο vfsb mod (pencil mod)... στο νερό...

[ATTACH]3621[/ATTACH]

Με τον quad το fsb μου πέφτει στα 265... + του ότι η μητρική συμπεριφέρεται περίεργα...

Πιστεύω στα χέρια του Στέλιου κ του Μπάμπη το 350 fsb θα ΄ρθει για πλάκα με τον C2D... τώρα ο Χ6800 όσο πάει...να μην πάει 5 GHz?

για την ακρίβεια είναι μια FX5200SE ... τέτοια έχεις?

Τα multiplier του Χ6800 παιζουν κανονικα ? Μεχρι ποσο παει ???

Link to comment
Share on other sites

Τα multiplier του Χ6800 παιζουν κανονικα ? Μεχρι ποσο παει ???

Το είδες ε? Ναι, μου τον έβγαζε μέχρι 11 τον multi... Αλλά δεν είχα περάσει το τελευταίο bios οπότε δεν μπορώ να κρίνω... + του ότι ο επξεργαστής μου είναι ES... + του ότι δεν είχα κάνει vcore mod οπότε και να ήταν ξεκλείδωτος δεν θα ανέβαινε άλλο... οπότε δεν το εψαξα άλλο... τι να σου πώ... τον δικίμασες τον δικό σου?

Link to comment
Share on other sites

Ακομη δεν εχω δοκιμασει τον δικο μου . Ειχα αρκετο τρεξιμο το τελευταιο τριημερο .

Ελπιζω αυριο να ξεκινησω το μονταρισμα της μητρικης για αρχη .

Με προβληματισε το 11Χ του cpu-z . Στο bios δε σου εδειxνε επιλογη multi ???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now