Athlon=Greek

5850 σύνδεση HDMI ή Display Port

Recommended Posts

Γεια χαρά,

έχω αυτή την οθονίτσα:PRAD | Review HP LP2475w

με hdmi και display port.Απο Δευτέρα θα βάλω την συγκεκριμένη gpu:

E-SHOP.GR: POWERCOLOR RADEON HD5850 1GBD5-MDHG 1GB PCI-E RETAIL με έξοδο hdmi και display port,καθότι ασχετος πως θα εκμεταλευτώ είτε την hdmi ή την display port και πως;Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εμενα η 5850 οταν παιζει στην 40 αρα σαλονιου μου 1920χ1080 σε ταινιες αφηνει 1,5 cm κενο στην οθονη αριστερα-δεξια.μαλλον ολες οι ati το κανουν

Link to comment
Share on other sites

O ήχος που θα μεταφέρει η HDMI είναι από την κάρτα ήχου της ίδιας της GPU, όχι από αυτή του συστήματος. Γενικά, οι περισσότεροι HomeCinemάδες παίζουν με HDMI και ATi κάρτες, γιατί έχουν τον καλύτερο ήχο από όλες (εκτός από τις κάρτες ήχου στυλ Auzentech/ASUS/κτλ)

Link to comment
Share on other sites

O ήχος που θα μεταφέρει η HDMI είναι από την κάρτα ήχου της ίδιας της GPU, όχι από αυτή του συστήματος. Γενικά, οι περισσότεροι HomeCinemάδες παίζουν με HDMI και ATi κάρτες, γιατί έχουν τον καλύτερο ήχο από όλες (εκτός από τις κάρτες ήχου στυλ Auzentech/ASUS/κτλ)

εμενα η 5850 οταν ειναι με hdmi συνδεμενη στον ηχο των ταινιων ακουγετα ενας α να διαστηματα συρτος μικροθορυβος.καλα με αυτα και αυτα αν ξαναπαρω ατι σφυρα μου

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς; Δεν το ξερα, εμείς παίζαμε με τις 4xxx και ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα...:(

Δεν ξερω αν κατι αλλαξαν στις καινουριες, παντως απο δυνατοτητες λενε οτι σπερνουν (Dolby TrueHD και DTS HD-MA bitstreaming - μονο οι Clarkdale εχουν πλεον και αυτοι τετοιον ηχο απο GPU).

Link to comment
Share on other sites

παιδια επισημα και απο amd/ati forums μεγα προβλημα προβλημα με ηχο μεσω hdmi,ακομη και με τον ανταπτορα dvi>hdmi.αλλο αδιορθωτο προβλημα οτι αφηνει κενα αριστερα-δεξια σε hdtv.αναμενουν λυσεις μεσω drivers αν και χλωμο το βλεπω.η δικια μου 5850 πηγε πισω και πηρα τα λεφτα πισω .να τα βρασω τα fps και τα dx11.επιστροφη στην nvidia οπου ηταν πριν πανω στο συστημα μου και ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

O ήχος που θα μεταφέρει η HDMI είναι από την κάρτα ήχου της ίδιας της GPU, όχι από αυτή του συστήματος. Γενικά, οι περισσότεροι HomeCinemάδες παίζουν με HDMI και ATi κάρτες, γιατί έχουν τον καλύτερο ήχο από όλες (εκτός από τις κάρτες ήχου στυλ Auzentech/ASUS/κτλ)

Δεν ειναι σωστο οτι εχουν καλυτερο ηχο απο τις αλλες, απλα εαν θες να φτιαξεις σωστο htpc και εχεις εναν καλο amplifier μπορεις με την σειρα 58ΧΧ να μεταφερεις bitstream τα hd φορματ ηχου (Dolby TrueHD και DTS HD-MA) στον amplifier εφοσον βεβαια τα υποστηριζει.Εαν συνδεσεις μεσω hdmi με την τηλεοραση μονο δεν θα ακουσεις καποια διαφορα απο εαν συνδεες με την onboard.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμαση να συνδεσεις nvidia με hdmi σε tft υπολογιστη για καντο και θα σε ξαναδουμε εδω με αλλο θεμα που πηγε η επειφανεια εργασιας οεο:kiss:...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμαση να συνδεσεις nvidia με hdmi σε tft υπολογιστη για καντο και θα σε ξαναδουμε εδω με αλλο θεμα που πηγε η επειφανεια εργασιας οεο:kiss:...

Μα εγω εκανα quote για το θεμα του ηχου.Το οτι οι ati ειναι πιο ευχρηστες σε περιβαλλον home theater ειναι γεγονος,(και εγω ατι εχω) απλα για το θεμα του ηχου εγραψα καποια πραγματα δηλαδη η ατι 58XX καρτα γραφικων κανει ενα passthrough του ηχου μονο.τονιζω 58ΧΧ γιατι η σειρα 47ΧΧ εκανε passthrough του ηχου αλλα οχι bitstream αλλα lpcm.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now