Oannes

ψυκτρα για oc του q6600

Recommended Posts

Νέο μέλος του αξιόλογου forum και ελπίζω σε μερικες προτάσεις - απόψεις σχετικα για ψύκτρα για τον q6600 με σκοπο το oc μεχρι τα 3ghz...Βασικο ο θορυβος να ειναι οσο πιο χαμηλα γινεται...

το συστημα μου:

intel q6600

asus P5K-E

Corsair 4GB DDR2-800 5-5-5-18

προτάσεις...???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για το καλοσορισμα και την αμεση ανταποκριση

λεω να διαθεσω μεχρι και 45 ευρω για αγορα ... εκτος και αν απαιτηται και ξεχωριστο fan...που μας φερνει στο ερωτημα και για ενα καλο fan σε περιπτωση που απαιτηται απο το cooler...

και μην ξεχασω...οσο το δυνατο λιγοτερο θορυβο για ολα αυτα...

ps. Σκεφτομουν για Prolimatech Megahalems Rev.2...μηπως το παρατραβάω το θέμα biggrin.gif ???

Link to comment
Share on other sites

δεν το παρατραβάς!

θα την έχεις προίκα και για το επόμενο σου pc ;)

Ωραιο ακουγεται...χρειαζομαι fan για να εχω κυριλε λειτουργια στα 3ghz ή ειμαι οκ και σκετος? Αν χρειαζεται fan τι προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

Για να εισαι και αθορυβος και cool :D, παρε δυο τετοιους Nexus Real Silent Series Case Fan (120MM, Black/White, D12SL-12 BW) - Case Fans - plaisio.gr

Aν σου φαινεται πως το κοστος ανεβαινει πολυ, κοιτα και καμια Scythe Mugen II - ειναι πολυ ποιοτικη για τα λεφτα της και βγαινει ακριβως στο budget σου :T:

Link to comment
Share on other sites

στο pc του ghey φίλου του jcdentist :hehe:με αυτή είχε τον q6600 @ 3.4 με κάτι παραπάνω από 1.42v σε load είχε περίπου 30idle/56 load που είναι αρκετά όμορφες θερμοκρασίες και είναι και ήσυχο το fan.

:T:

Link to comment
Share on other sites

στο pc του ghey φίλου του jcdentist :hehe:με αυτή είχε τον q6600 @ 3.4 με κάτι παραπάνω από 1.42v σε load είχε περίπου 30idle/56 load που είναι αρκετά όμορφες θερμοκρασίες και είναι και ήσυχο το fan.

:T:

464b598b21ba361.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thanks για ολες τις απαντησεις... Μαλλον καταληγω στη τελευταια εκτός αν υπαρχει καμια άλλη αποψη....

Εγω θα σου ελεγα να παρεις μια V8...51 ευρω...

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/CoolerMaster-V8-RR-UV8-XBU1-GP.htm

Συν 3 ευρω το bracket για το μελλοντικο 1366 συστημα σου...;)

CoolerMaster Bracket Cpu Cooler (RR-ACC-1366-GP) - Ψύκτρες - plaisio.gr

Και θα εισαι ενταξει οτι και επεξεργαστη να βαλεις επανω.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

η v8 για να αποδώσει σωστά δίνει και κάμποσο θόρυβο αλλά ίσως ήταν το συγκέκριμένο κομμάτι που άκουσα έγω.

anyway είναι πολυ καλή και η V8

Link to comment
Share on other sites

Tα 3.0GHz τα εχει με το fan σε χαμηλες στροφες.Ο varachio την εχει και εχει πει καλα λογια για αυτην.

Εγω εχω μια Enzotech Ultra-X με εναν Delta 12αρη επανω που κανει σαν τουρμπινα.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now