billysoul

Τα πρώτα βήματα στο Overclocking

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, είμαι νεο μέλος στο HWBOX. Καλώς σας βρήκα!

Φαινεται να κάνετε πολυ καλή δουλεια εδω, και μπράβο σας! :D

Διαβαζα καποια reviews για τον i7 750 και μου ειχε πέσει το σαγόνι απο τις επιδόσεις που έπιασε (απο 2.6 στα 4 χαλαρά και ειπαν κατι και για 5 :crack::crack::crack:) και ηθελα να σας ζητησω να με παραπέμψετε σε κάποιον οδηγο ή καποιες γενικες πληροφοριες πάνω στο overclocking. Για να κανω τα πρώτα μου βηματα. Ειχα διαβασει καποια πραγματα σε παλαιοτερα τευχη RAM και PcWorld δεν ειχα καταλαβει ακριβως την λογική...

Κατι πολλαπλασιαστές, κατι FSB, συχνότητες και τάσεις. Ποια ειναι η λογικη του να πειράξεις αυτά ωστε να υπερχρονισεις το συστημα σου?

(δν ξερω αλλα μεσα στην ασχετοσυνη μου οι ερωτησεις ισως φαινονται χαζές)

Οτιδήποτε ειναι ευπρόσδεκτο :)

Link to comment
Share on other sites

Κατι πολλαπλασιαστές, κατι FSB, συχνότητες και τάσεις. Ποια ειναι η λογικη του να πειράξεις αυτά ωστε να υπερχρονισεις το συστημα σου?

Οι λογοι που κανει καποιος overclocking?

Χμμμ...ας υποθεσουμε λοιπον οτι εχεις εναν επεξεργαστη που τρεχει στα 2.6GHz και τον εχεις αγορασει 200 ευρω...θελεις να αγορασεις εναν επεξεργαστη πιο γρηγορο για να κανεις καλυτερα την δουλεια σου αλλα ο κορυφαιος επεξεργαστης που τρεχει στα 3.4GHz κοστιζει 1000 ευρω και δεν μπορεις να τον αγορασεις...τι κανεις?

Αντι λοιπον να χαλασεις 1000 ευρω για να παρεις εναν επεξεργαστη στα 3.4, υπερχρονιζεις αυτον που εχεις μεχρι τα 3.4 και εχεις σχεδον τις ιδιες επιδοσεις με 200 ευρω.:D

Aυτος ειναι ενας καλος λογος για να κανεις overclocking.

Ενας ακομα καλυτερος λογος ειναι για να...κοκορευεσαι στους φιλους σου οτι μπορεις να κανεις κουμαντο μια φουχτα πυκνωτες και τσιπακια.:P:p

Aυτοι οι δυο λογοι νομιζω ειναι αρκετοι για αρχη...:D

Εdit: Τωρα ειδα την υπογραφη σου...τι Pentium II ειναι αυτος που καταφερνει και τρεχει στα 2.2GHz?:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

http://www.hwbox.gr/reviews/3865-review-overclocking-guide-gigabyte-ga-ex58-extreme-core-i7-920-4-ghz-page_4.html

Καλώς ήρθες! Ρίξε μια ματιά στο link που έδωσα :T:

Ρίξε επίσης μια ματιά και σε αυτό το thread: http://www.hwbox.gr/intel-cpus/7236-1005ha-overclocking.html

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Οι λογοι που κανει καποιος overclocking?

Ρε συ stealth, χαίρω πολυ, γνωριζω το ΓΙΑΤΙ να τα πειράξει κανεις ολα αυτά :) Οταν ρωταω "ποια η λογική" εννοω το εξης:

Για να "ανεβει" η συχνοτητα απο τα 2.4 στα 3.0 πρέπει ταυτοχρονα να "πέσει" το ταδε απο το τοσο στο τοσο και να ψυχθει στους τοσους παραπανω βαθμους η cpu καθως και να πάρει τόση τάση. Ποια ειναι η λογική λοιπον του να αυξομειωνω αυτα τα "τοσα" ωστε να πετυχω τον υπεχρονισμο? Πως συνδυάζονται αυτές οι αλλαγές? Δηλαδη για παράδειγμα αν πειράξω τη συχνότητα πως πρέπει ταυτοχρονα να πειραξω και τα άλλα ωστε να μην μου καει? Η ξερω γω πως μπορω πειραζωντας τα αλλα να "ξεκλειδωσω" ακομα πιο μεγαλη ταχυτητα?

(θελω να πιστευω οτι βγαζουν νοημα αυτα που λεω)

Δηλαδη κατανοώ το γιατι γίνεται, και ρωτάω για το πως! :)

Οσο για τον pentium II, τι να πω, απο την μανα του τοσο τρέχει!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ stealth, χαίρω πολυ, γνωριζω το ΓΙΑΤΙ να τα πειράξει κανεις ολα αυτά :)

Δηλαδη κατανοώ το γιατι γίνεται, και ρωτάω για το πως! :)

A ok, εγω καταλαβα λαθος.:)

Ποιο συστημα ειναι αυτο που θελεις να κανεις overclocking, αυτο της υπογραφης σου?

Μπορεις να μας δωσεις ενα screenshot με το CPU-Z στο CPU, Mainboard και Memory tab?Eπισης το ακριβες μοντελο της μητρικης σου για να δουμε τι δυνατοτητες εχει θα βοηθουσε.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα screenshots με το cpu-z του pc που περιγραφω στην υπογραφή μου.

Δεν ειναι αυτό το pc στο οποίο θελω να κανω o/c αλλα πολυ πιθανως να πειραματιστώ σε αυτό. Στο μελλον (ελπιζω κοντινο) σκοπεύω να αγοράσω ενα καινουργιο pc με πολυ καινούργια κομμάτια και θα χρειαστει να κανω και εκει o/c. Οταν ερθει εκεινη η ωρα θα κανω καινουργιο thread για να ρωτησω αποψεις πανω στα κομματια :P

Αυτό το pc που γραφω στην υπογραγφη ειναι πολύ παλιο και ηρθε στα χερια μου απο σποντα, επειδη επρεπε να δωσω το δικο μου (3 ετων αλλα φύσαγε στον πατέρα μου επειδη το δικο του κρασαρε).

Τεσπα, απλα θέλω να μάθω 5 πραγματακια για το o/c και γενικα για τις τεχνολογίες των cpu,mobo κλπ.

Δεν διαβασα ακόμα ολόκληρα τα παραθέματα του george_o/c, οταν τα διαβασω θα ποστάρω (ή εδω ή εκει) τις περαιτέρω απορίες μου. Αν έχετε και καποιο άλλο review / tutorial feel free to post it :P

cpu.JPG

memory.JPG

mobo.JPG

cpu.JPG

memory.JPG

mobo.JPG

cpu.JPG

memory.JPG

mobo.JPG

cpu.JPG.9482ddc940a74a0c86bef308275d12c4

memory.JPG.eb1e621d9e2662f61bb6ce0c70268

mobo.JPG.37ebe5a1fc2fd186ca8087635a34ec1

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα screenshots με το cpu-z του pc που περιγραφω στην υπογραφή μου.

Δεν ειναι αυτό το pc στο οποίο θελω να κανω o/c αλλα πολυ πιθανως να πειραματιστώ σε αυτό.

Μια χαρα ειναι αυτο για να ξεκινησεις να κανεις overclocking.

Αυτη ειναι η μητρικη σου ετσι?

MSI Europe ? Computer, Laptop, Notebook, Desktop, Mainboard, Graphics and more

Μanual εχεις?Αν δεν εχεις κατεβασε απο εδω:

MSI Europe ? Computer, Laptop, Notebook, Desktop, Mainboard, Graphics and more

Εχει επισης ενα utility (Fuzzy Logic 4 λεγεται) που μπορεις να αλλαζεις το FSB μεσα απο τα windows, το κατεβαζεις και το κανεις εγκατασταση.

MSI Europe ? Computer, Laptop, Notebook, Desktop, Mainboard, Graphics and more

Οπως ειδα στο Frequency/Voltage Control εχεις επιλογες στο bios για να αλλαζεις το FSB και να δινεις ρευμα στον επεξεργαστη και τις μνημες.Πηγαινε εκει μεσα και απενεργοποιησε το Spread Spectrum.Επισης στο Advanced Chipset Features>DRAM Frequency ριξε τις μνημες στο PC100 για να μην σε κοψουν.

Μετα μπορεις να ανεβαζεις το FSB ανα 1MHz την φορα να δεις που μπορει να φτασει χωρις να πειραξεις ρευματα.

PS.Αυτος που μου δειχνεις στο CPU-Z ειναι Pentium 4 2.2GHz Northwood βρε, οχι Pentium II...:)Δεν υπαρχει Pentium II στα 2.2GHz.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολυ stealth για τις πληροφορίες αυτές, θα κατσω να ρίξω μια γρήγορη ματια στο manual και μετα θα παω στο BIOS να δω τι παίζει! Για οτιδήποτε απορία προκύπτει θα ποστάρω εδώ! :)

Ευχαριστώ πολυ πάντως όλους σας για την βοήθεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now