George_o/c

SuperPi 1M World Record: Gigabyte P55A-UD7 & Core i5 670 @ 7034MHz - 5.991sec!

Recommended Posts

....Εδω καλα καλα δεν ξερετε γιατι τα ταιβανιαρικα λειτουργικα που δοκιμαζετε ειναι ταχυτερα δλδ, καταλαβες τι εννοω. .

Tα Server2003 είναι γρήγορο λειτουργικό για 32άρη......

Το πρόβλημά του σαν λειτουργικό, είναι ότι ενώ ξεκινάει ΣΦΑΙΡΑ, τα χαλάει μετά σε σχέση με τα XP, ΣΥΝ ότι ΔΕΝ μπορείς να κάνεις εύκολα Copywaza πάνω τους για να κερδίσεις ταχύτητα.

ΤΙ έκαναν λοιπόν οι Taiwanese guys και τα έκαναν πιο γρήγορα απ΄τα "κλασσικά" Win2003 Server?

Tου "ενσωμάτωσαν" το ctfmon που ΔΕΝ υπάρχει στα Server2003 και ούπς έγινε πιό γρήγορο και "ακούει" εν μέρη και το copywaza...... ;)

ΔΕΣ το δικό μου 32άρη με XP και δες και του Αντρέ με Taiwanese 2k3 και πες μου πιο είναι πιο γρήγορο...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Stealth απλά ανέφερα τους λόγους που σβήστηκε. Δεν είπα ότι συμφωνώ ή διαφωνώ. Όσον αφορά τα impossible loops του SPi, η κατάληξη του χρόνου κάθε loop-ας δεν είναι τυχαία, αλλά βασίζεται σε ένα συγκεκριμένο αλγόριθμο. Μπορεί δηλαδή να βγάλει κάποια νούμερα και μερικά δεν μπορεί.

Δεν ειπα οτι πηρες το μερος του ενος η του αλλου...sorry αν ακουστηκα καπως, απλα προσπαθουσα να καταλαβω τι παιζει σε ολη αυτη την ιστορια.

Οσο για τα impossible loops...ευχαριστω πολυ αλλα ολα αυτα ακουγονται Κινεζικα σε μενα...αυτος ειναι ο λογος που βγαζει αυτα τα "not exact in round" errors το superPi?Και τι μπορεις να κανεις για να το ξεπερασεις?

Επίσης εδώ και πολύ καιρό η community βασίζεται στην εντιμότητα και την τιμή του καθενός...

Ακριβως, αυτη ομως θα πρεπει να θεωρειται δεδομενη για ολα τα μελη, μεχρι αποδειξεως του εναντιον τουλαχιστον, και οχι να υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως νομιζω οτι απο τη στιγμη που ΕΣΥ τα ξερεις αυτα, δεν ειναι ευκολο να πιστεψω οτι δεν τα ξερει ενας ανθρωπος σαν τον hicookie ωστε να "προσεχει" στο πως θα cheatαρει.

Εδω καλα καλα δεν ξερετε γιατι τα ταιβανιαρικα λειτουργικα που δοκιμαζετε ειναι ταχυτερα δλδ, καταλαβες τι εννοω.

Η ολη θεωρια περι "impossible loops" ειναι καθαρες μπαρουφες, αν δεν μιλησει ανοιχτα ο ιδιος ο ανθρωπος που εφτιαξε το SuperPi εξ' αρχης. Το να υπαρχει ενα tweak που "bugαρει" το Pi, στην τελικη τι φταιει δλδ? To tweak ή το Pi?

Πολυ θεωρια για το τιποτα, απλα να χουμε να λεμε, αυτο ξερω και λεω. Κατηντησε αηδια το θεμα.

Γιατί σου φαίνεται δηλαδή περίεργο που τα ξέρω ρε συ Ζορζ... Πολύς κόσμος το έχει ακούσει αυτό, δεν έχει σημασία αν εσύ το άκουσες πριν από λίγο καιρό ή πριν από ένα χρόνο.

Εγώ πιστεύω τον hicookie. Έχω τρομερό respect για αυτόν, τον παραδέχομαι για όσο έχει κάνει και όσο έχει βοηθήσει την community. Για μένα, πρόκειται απλά για ένα bugged run και τίποτα παραπάνω - ίσως προέρχεται από υπερβολικά κομμένο λειτουργικό. Αυτό πιστεύω, αυτή είναι η γνώμη μου, εντάξει δικαίωμά μου στο κάτω-κάτω.

Δες όμως και αυτό. Έκανα και εγώ 5.991sec @ loop 4, όμως σε Windows 7 Ultimate 32bit. Είπα παραπάνω ότι σε 7 είναι εφικτό, ενώ στα XP όχι. :)

4614b66b0d3d4b88.jpg

Edited by George_o/c
Added some stuff - edited some other
Link to comment
Share on other sites

bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold bold :hehe:

Δε μιλαω για σενα ρα, το ξερω οτι εσυ θα ξερεις τι εχουν κανει. Αλλα ολοι οι υπολοιποι δεν ξερουν και καθοντουσαν και εψαχναν γιατι ενα "default" OS ειναι ταχυτερο...:P

Γιατί σου φαίνεται δηλαδή περίεργο που τα ξέρω ρε συ Ζορζ... Πολύς κόσμος το έχει ακούσει αυτό, δεν έχει σημασία αν εσύ το άκουσες πριν από λίγο καιρό ή πριν από ένα χρόνο.

Δε μου φαινεται περιεργο που τα ξερεις.

Μου φαινεται περιεργο που το hwbot θεωρει οτι δεν τα ξερει ο hicookie και τον εχουν για τοσο ηλιθιο, ωστε να cheatαρει τοσο φανερα.

Οπως ακριβως μου φανηκε ΓΕΛΟΙΟ το να κανει τετοια μπουρδα ο OPB στο Aquamark (μεχρι και οι πετρες ξερουν οτι το τελικο σκορ ειναι τα FPS x1000), αντιστοιχα κουλο μου φαινεται να βλεπω εναν ανθρωπο ο οποιος κραταει τη φημη ολοκληρης της GIGABYTE στο φιναλε απο πισω του, να κανει κατι τετοιο τοσο απερισκεπτα.

Εκτος αν στην Taiwan πινουν κανα κουλο νερο και τους τη βαραει, τι να πω.

Εγώ πιστεύω τον hicookie. Έχω τρομερό respect για αυτόν, τον παραδέχομαι για όσο έχει κάνει και όσο έχει βοηθήσει την community. Για μένα, πρόκειται απλά για ένα bugged run και τίποτα παραπάνω - ίσως προέρχεται από υπερβολικά κομμένο λειτουργικό. Αυτό πιστεύω, αυτή είναι η γνώμη μου, εντάξει δικαίωμά μου στο κάτω-κάτω.

Ξαναρωταω.

Bugged run = cheat?

Και οταν το Pi σε ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΕΛΩΣ νομιμο setup πεταει μηνυμα Cheat Detected τι στον ΠΑΟ (:hehe:) φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι cheat το bugged run. Είναι απλά ένα bugged run που βγήκε είτε λόγω υπερβολικά κομμένου λειτουργικού, είτε κάποιου προβλήματος στην registry, είτε για κάποιο άλλο λόγο που δεν γνωρίζω. Δεν θεωρείται όμως cheat. Το ανέφερα και παραπάνω ότι δεν πιστεύω να έχει cheat-άρει :)

Έπειτα ο hicookie είπε ότι θα ξαναδοκιμάσει στο μέλλον να παίξει πάλι, αυτήν την φορά όμως δεν θα κάνει clean την registry. :)

Link to comment
Share on other sites

Και οταν το Pi σε ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΕΛΩΣ νομιμο setup πεταει μηνυμα Cheat Detected τι στον ΠΑΟ (:hehe:) φταίει?

Αυτο μου το ειχε βγαλει και εμενα μια φορα και του ειπα να παει να γα**θει.:hehe:Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι εχει να κανει με τις μνημες η με το PCI bus οταν γινεται πολυ γρηγορο σε μητρικες που δεν μπορεις να το κλειδωσεις...

stealth

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι?

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το CPU.Δλδ,τη στιγμή που τρώει 2.11V είναι στους -190C δεν παίζει να αλλάζει η συμπεριφορά του?Αυτά τα pinmods που έκανε δεν μπορεί να οδηγήσουν σε κάποια αλλαγή συμπεριφοράς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα κωδικα του spi οι λουπες . Ειναι καθαρα θεμα του πως αντιλαμβανονται τα windows τον χρονο . Η μικροτερη μοναδα χρονου που μπορουν να αντιληφθουν τα windows ειναι μια και συγκεκριμενη.

Επισης , τα win7 εχουν πολυ μικροτερη μοναδα απο τα XP.

Ετσι ,λοιπον , ενα προγραμμα που μετραει χρονο , οταν χρησιμοποιει το windows timer για να αντιλαμβανεται το χρονο , αυτοματως περιοριζεται απο το λειτουργικο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα κωδικα του spi οι λουπες . Ειναι καθαρα θεμα του πως αντιλαμβανονται τα windows τον χρονο . Η μικροτερη μοναδα χρονου που μπορουν να αντιληφθουν τα windows ειναι μια και συγκεκριμενη.

Επισης , τα win7 εχουν πολυ μικροτερη μοναδα απο τα XP.

Ετσι ,λοιπον , ενα προγραμμα που μετραει χρονο , οταν χρησιμοποιει το windows timer για να αντιλαμβανεται το χρονο , αυτοματως περιοριζεται απο το λειτουργικο .

Τhe only post ,in these 7 pages, that makes sense...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι cheated και bugged runs ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ανεβαίνουν καθόλου....

ΤΙ πάει να πει "bugged run"........και ΑΦΟΥ υποτίθεται ότι είσαι ΧΡΟΝΙΑ στο κουρμπέτι, ΠΩΣ ανεβάζεις ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ ένα bugged run (αφού θέλετε έτσι) και you claim a WR?........

ΑΡΑ τα θέλει ο ποπός σου!...... ;)

Εδώ άλλα νέα παιδιά βγήκαν κι έδειξαν τα 2k3 σκορ τους που ήταν bugged runs και ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΑ ΑΝΕΒΑΣΑΝ.........ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ!.......

Θα σας πω εγώ τι φαντάζομαι...

Ψιλογινόταν "πόλεμος" με τον high και τον Nick για το 1M και τελικά ίσως

α. να μην μπορούσε να το βγάλει ο high και έκανε "άλλα" για να βγει και να περάσει το Nick,

β. ή του έκατσε bugged run και σου λέει δε βαριέσαι ανέβασέ το τώρα.

Ξέρετε καμιά φορά αν έχεις "πόλεμο" και πρόκειται για WR, σε θολώνει και ΑΝ ΔΕΝ είσαι ΑΚΕΡΑΙΟΣ χαρακτήρας, κάνεις τα πάντα για να το πάρεις......

Όπως επίσης στην περίπτωση του μιασελίδαβιβλίου, προφανώς (κατ'εμέ) μέσα στην αναμπουμπούλα του εκείνη την περίοδου που ανέβαζε υψηλά σκορς αράδα, "θόλωσε" απ'τις πρωτιές το παλικάρι και έκανε λάθος.... ;)

ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ αποδεδειγμένο ότι αν κάνεις μπινιές (έστω και για καιρό), ΚΑΠΟΙΑ φορά θα κάνεις λάθος και θα πιαστείς..... :)

......και ΜΟΝΟ τ'ονομά σου να συζητάνε, ΤΕΛΟΣ - ΦΤΑΝΕΙ...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα κωδικα του spi οι λουπες . Ειναι καθαρα θεμα του πως αντιλαμβανονται τα windows τον χρονο . Η μικροτερη μοναδα χρονου που μπορουν να αντιληφθουν τα windows ειναι μια και συγκεκριμενη.

Επισης , τα win7 εχουν πολυ μικροτερη μοναδα απο τα XP.

Ετσι ,λοιπον , ενα προγραμμα που μετραει χρονο , οταν χρησιμοποιει το windows timer για να αντιλαμβανεται το χρονο , αυτοματως περιοριζεται απο το λειτουργικο .

Δλδ για να καταλάβω τώρα, στα 7άρια βγαίνει λούπα ,991 ενώ στα ΧΡ δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Ένα optimized λειτουργικό δεν μπορεί να αλλάξει την ίδια του τη συμπεριφορά? Κάποιος που έχει "κόψει-ράψει" δεν μπορεί αυτή του η κίνηση να οδηγήσει εκεί? Και το μόνο σίγουρο είναι ότι optimized από optimized διαφέρει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Πεππιτο .

Η αληθεια ειναι πως υπαρχει δυνατοτητα να αλλαξει τιμες ... αλλα εαν αλλαξει , θα φυγουν εκτος σχεδον ολες οι λουπες . Οχι μονο μερικες.

Πχ: Ανοιξτε το media player και βαλτε το να παιζει ενα video.... Τρεξτε το spi .

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αλλάξεις το resolution των get_time () και λοιπών συναρτήσεων των λειτουργικών, αλλά όταν είμαστε σε windows - και όχι open source - μιλάμε για ώρες reverse engineering και τυφλού hexing a.k.a. απίθανο!

Πάει να πει +1 @ billpeppas,Stelaras

Τα σενάρια του hipro5 ακούγονται ρεαλιστικά... :-)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αλλάξεις το resolution των get_time () και λοιπών συναρτήσεων των λειτουργικών, αλλά όταν είμαστε σε windows - και όχι open source - μιλάμε για ώρες reverse engineering και τυφλού hexing a.k.a. απίθανο!

Πάει να πει +1 @ billpeppas,Stelaras

Τα σενάρια του hipro5 ακούγονται ρεαλιστικά... :-)

Το windows timer δε μπορει δηλαδη να αλλαχτει απο registry απο οσο εχω εντοπισει .

Ειναι κρυμμενο μεσα στο hal απο οσο καταλαβαινω .

Επισης , ειναι διαφορετικο σε μονοπυρηνο και πολυπυρηνο επεξεργαστη.

Σωστα ???

ΥΓ. Παντα αναφερομαι σε winxp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:whistling: :whistling:

4614b675d56159e6.jpg

Μπορείς να κλείσεις διάφορα πράγματα, όχι μόνο timers. Αυτό είναι σε Windows 7, σε XP είναι εντελώς διαφορετικό. Services, library files ό,τι θες.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now