junior-21-

Πρόβλημα με Η/Υ 775 socket

Recommended Posts

Το πρόβλημα με τον Η/Υ ήταν ότι δεν μπούταρε και δουλεύαν τα fans 100%. Yποψιαστηκα καμμενη RAM. Όντως με αλλαγη RAM όλα οκ. Κλοκάρω τον Q6600 @ 3600 και ενω μου βγάζει OCCT και 3D Mark, όταν τρέχω το Resident evil 5 Benchmark, μετά από λίγο (ακαθόριστο το πότε, μπορεί αμέσως, μπορεί να βγαλει και μια λουπα), μπαίνει standby το μονιτορ, ακουγεται το σβήσιμο του HDD και κάνει restart (ανευ BSOD). Η vga είναι μια 8800 GTS 512. Το ίδιο όμως μου κάνει και με 8800 gtx και με GTX 260. τι να είναι? Μυρίζω PSU...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τον Η/Υ ήταν ότι δεν μπούταρε και δουλεύαν τα fans 100%. Yποψιαστηκα καμμενη RAM. Όντως με αλλαγη RAM όλα οκ. Κλοκάρω τον Q6600 @ 3600 και ενω μου βγάζει OCCT και 3D Mark, όταν τρέχω το Resident evil 5 Benchmark, μετά από λίγο (ακαθόριστο το πότε, μπορεί αμέσως, μπορεί να βγαλει και μια λουπα), μπαίνει standby το μονιτορ, ακουγεται το σβήσιμο του HDD και κάνει restart (ανευ BSOD). Η vga είναι μια 8800 GTS 512. Το ίδιο όμως μου κάνει και με 8800 gtx και με GTX 260. τι να είναι? Μυρίζω PSU...

Τρεχεις ενα memtest για αρχη. Αν περασει χωρις λαθη κατεβαζεις λιγο cpu. αν δεν ειναι τιποτα απο αυτα, λογικα ειναι ή τροφοδοτικο ή pci-e που κανει νερα. Τι τροφοδοτικο εχεις πανω;

Link to comment
Share on other sites

μου έχει τύχει και μένα με intel cpu να μου βγάζει κάποια bench/stability/games ενώ κάποια άλλα όχι....

είχα δοκιμάσει μικρό OC σε E6600 και ένω έβγαζε prime95 fft, gta IV έπαιζε κανονικά, όχι απλά bench, ενώ σε lineage 2 έβγαζε critical error σε 5' max...

δοκίμασε να μειώσεις την ταχύτητα του επεξεργαστή μήπως και νιώσει ^^

Link to comment
Share on other sites

Ανέστη κατά 90% είναι οι μνήμες. Εχθές δοκίμασα λίγο να αλλάξω τον 920 και να τον πάω στα 3.4 για να έχω τις μνήμες με 8άρια στα 2000. Βρήκα ρεύματα και το έβαλα να τρέξει Intelburntest, linx και prime95. Μου τα έβγαλε όλα και μετά να φανταστείς κόλλαγε στο internet και συγκεκριμένα στο youtube ποιος κάνει το καμός :hehe: πλάκα κάνω σε όλα τα βιντεάκια μου κόλλαγε μετα από λίγο. Μόλις τις έριξα σταθερότατο. :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now