ForumTroll

i7 930 o/c stabillity και απορίες

Recommended Posts

Καλησπέρα, ανέβασα και ΄γω τον 930 στα 4.0 Ghz, θα ήθελα να μου πείτε αν θα πρέπει να πιστεύω πως είναι πλέον stable, προσωπικά μου φαίνεται ok, εσείς τι λέτε?

εδώ ένα linx 100 runs:

linxstable.th.png

και εδώ ένα prime95 20 ώρες, blend mode:

primeblend.th.png

To υπόλοιπο σύστημα είναι evga classi/5870/6g ddr @1.6ghz 7-7-7-20.

Και έχω κάποιες απορίες τώρα.

1) Σκοπεύω να πάρω μια 5970 για trifire με την 5870 που έχω ήδη. Στα 4.0 ghz , παίζει θέμα bottleneck από cpu/ram ?

2) Επίσης σκοπεύω να ανεβάσω τους πυρήνες των καρτών γύρω στο 900-950 , ίσως και παραπάνω αν σηκώνουν, υπάρχει περίπτωση το overclock στη cpu να γίνει unstable λόγο των καρτών οι οποίες θα είναι και αυτές ανεβασμένες?

Thanks in advance :-)

Link to comment
Share on other sites

Παναγία μου, το σύστημα είναι ROCK stable, δεν τίθεται θέμα! :T:

Όσον αφορά την δεύτερη ερώτησή σου, όχι δεν θα δημιουργηθεί το παραμικρό πρόβλημα στην CPU από το overclocking των καρτών γραφικών ;)

Link to comment
Share on other sites

1) No.

2) Highly unlikely.

Μια χαρά είσαι με 100 LinX passes.

Αν είναι και στα προγράμματα και παιχνίδια που παίζεις σταθερός, τότε είναι περιττό το να ψαχτείς παραπάνω όσον αφορά το θέμα stability.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το 5870+5970 TriFire setup, το έχουν κάνει πάρα πολλά άτομα στο εξωτερικό, οι οποίοι συνήθως τρέχουν τον επεξεργαστή στα 4 με 4.2GHz. Bottleneck από το CPU σίγουρα υπάρχει, τα νούμερα όμως μιλάμε νομίζω από μόνα τους.

Επίσης, θυμάμαι και ένα thread στο XS που είχε post-άρει ένας νούμερα από 5970+5850 TriFire setup. Θα ψάξω να το βρω και θα σου πω.

//EDIT: Έλα http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=246602 ;)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

αέρα megahalens cpu/ και νεράκι στη mobo :-P

χμμ... δηλαδή πόσο πρέπει να πάει ο bannana 7 μου...για μην τρώει τρώνε bottleneck οι βρωμόκαρτες xD

Edit: Βασικά αυτό που βλέπω είναι ότι το παιδί με με trifire 5850 βγάζει λιγότερο score no mater what , ακόμα και μετά που αύξησε το cpu και τα gpu ... λόγο λιγότερων shaders λογικά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now