memel

Τρεμουλο στην οθονη! :S

Recommended Posts

Καλησπέρα..

Εχω ενα laptop fujitsu amilo απο το 2007 και ως τωρα ολα ηταν καλα. Του εβαλα και τα 7 και ηταν κομπλε. Ομως τις τελευταιες 2 μερες η οθονη "κανει νερα"/ οπως κανει η τηλεοραση αν εχουμε κινητο διπλα.

Στην αρχη νομιζα πως δεν ηταν συμβατα τα 7 (παρολο που τα εχω 2 μηνες περιπου) και εκανα φορματ μηπως εφαγε και κανα κολλημα ο driver.

Αλλα τιποτα.

Το περιεργο ειναι πως οταν bootαρει δεν κανει αυτες τις γραμμες παρα μονο οταν ανοιγει η επιφανεια εργασιας και μετα.

Τωρα σκεφτομαι μηπως εχει χαλασει η καρτα γραφικων ( on board ειναι.. Intel)

Θελω να μου πειτε και εσεις τη γνωμη σας αν μπορω μονη να το φτιαξω ( που δεν νομιζω..)

πριν φτασω στην λυση του service.

Ευχαριστω (και καλως σας βρηκα!)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το τρεμουλο μου το ειχε κανει μια 8600GT σε σταθερο υπολογιστη, οταν την ειχα συνδεσει σε μια SONY BRAVIA τηλεοραση μεσω RGB VGA.. Μετα απο λιγο καιρο τα φτυσε η καρτουλα, δεν ξερω αν εχει σχεση το ενα με το αλλο..

Ειχα παρατηρησει οτι το εκανε σε αναλυση 1280x768 (maximum της TV) ενω σε 1024x768 δεν το εκανε.. Δοκιμασε να δεις μηπως σε μικροτερη αναλυση δεν το κανει.. Βεβαια δεν μπορεις να παιζεις το λαπτοπ σε μικρη αναλυση ειναι κριμα

Οποτε λογικα η καλυτερη λυση ειναι να το πας στο service.. Ειναι προβλημα αυτο με τις γραμμες λογικα θελει αντικατασταση ολη η μητρικη (εφοσον ειναι onboard καρτα), εκτός αν φταιει τιποτα στην επαφη με την οθονη οποτε εκει ειναι πιο ευκολη δουλεια

Anyway αν εχεις εγγυηση δεν εχεις να φοβασαι τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να σου πω. Το pc κοντευει τα 3 χρόνια! Δεν τίθεται πλέον θέμα εγγύησης! Δυστυχώς. Τέσπα.. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως όταν κάνει boot δεν "παίζει" έτσι. Συμπέρανα πως δεν θα φταίει η οθόνη.

Σήμερα, έβαλα ρύθμιση ώστε να "νομίζει" ο υπολογιστής οτι λειτουργεί με 2 οθόνες. και ως δια μαγείας σταμάτησε να τρέμει. (!)

Πάντως παρατήρησα πως αυτό έγινε μετά από update των windows. Ξέρεις, δεν είχα τα γνήσια και ίσως να μην ήταν σωστή η συμβατότητα με κάποια ρύθμιση μετά το update. Τωρα που έβαλα τα γνήσια 7, πάλι το ίδιο κανει. Αλλα κανω πια το κόλπο με τις 2 οθόνες!

Και όσο αντέξει ο παππούς!

p.s σε όλες τις αναλύσεις το ίδιο πρόβλημα είχα. Μόνο σε safe mode δεν το έκανε.. Ειλικρινά! Εχω μπερδευτεί!

Link to comment
Share on other sites

Αφου βρηκες λυση μια χαρα!! Κανε αυτο με τις 2 οθονες και μην το ψαχνεις προς το παρων παραπερα :P Οταν δουλευει κατι μην το πειραζεις παραπερα :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό μου το έχουν ξαναπεί! Ούτως η άλλως ρυθμίσεις γενικά δεν πειράζω! Ευχαριστω πάντως για τον κόπο σου

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now